Żyć Dobrze

Skończyłeś 30 lat. Dorośnij.

Skończyłeś 30 lat. Dorośnij.

Gdy mężczyzna kończy 30 lat powinien zastanowić się nad pewnymi zachowaniami, które do tej pory były zupełnie normalne, bądź usprawiedliwione młodym wiekiem. Właśnie wkraczasz w wiek średni. Zaczyna pojawiać się pewne ryzyko zdrowotne ,a niektóre młodzieżowe zachowania są, szczerze mówiąc, żenujące. Jeszcze 10 lat wcześniej nie miało to żadnego znaczenia, ale teraz większość tych zachowań przestaje być zabawna i staje się przygnębiająca jak widok cierpiącego na parkinsonizm 60-letniego sapera w akcji.

 

Mówiąc krótko. Od mężczyzny w pewnym wieku świat zaczyna wymagać pewnych zachowań. Jeśli ten nie potrafi przeistoczyć się z młodzieńca w dorosłego mężczyznę to świat może mieć duże problemy z jego zaakceptowaniem. Trzydzieści lat to duży krok naprzód, zastanów się co robisz ze swoim życiem.

 

Teraz czas na 10 przykazań na przejście w dorosłość

 

1. Ubieraj się schludnie

Jak się okazuje ważniejszym od twojej pracy, czy nawet osobowości jest to jak się ubierasz. I choć brzmi to dziwnie to jednak dla innych pierwszą informacją o tobie jest twój strój. Na tej podstawie wielu z nich wyrobi sobie zdanie na twój temat i na zawsze już będą oni wiedzieli kim jesteś. Ubieranie się „jak człowiek" w rzeczywistości nie wymaga wiele czasu, wysiłku, a nawet pieniędzy. Najważniejsze abyś wiedział jak sam chcesz przedstawić siebie innym i uświadomić sobie, że teraz więcej się od ciebie oczekuje niż 10 lat temu.

 

2. Naucz się społecznej i politycznej poprawności

W demografii politycznej o głosowaniu młodzieży mówi się w odniesieniu do ludzi w wieku 18-29 lat. I choćby z tego względu po 30tce znalazłeś się wśród ludzi dojrzałych (nie myl dojrzałości z egzaminem maturalnym).

Nadszedł czas na profesjonalizm czyli również poszerzanie horyzontów społecznych. Teraz częściej będziesz musiał rozmawiać o problemach świata i to ze zrozumienie. Wybór opcji politycznej nie jest problemem, to twoja sprawa ale nie o to chodzi. Ważne abyś wiedział kiedy ludzie zaczynają przeżywać sytuację polityczną i żebyś potrafił wybrać właściwą drogę w danej chwili, która w przyszłości pomoże ci się dalej rozwijać.

 

3. Wybierz właściwą dla siebie pracę

To co robiłeś do tej pory oczywiście może mieć wielkie znaczenie dla twojej przyszłości, jednak jeśli to nie było jeszcze to co chcesz robić, to właśnie nadszedł najwyższy czas na uporządkowanie i tego. Od tego będzie zależało również to jak inni będą ciebie traktować.

Oczywiście masz dużo czasu, aby dowiedzieć się, co chcesz zrobić ze swoim życiem, nie musisz od razu zostawać biznesmenem, ale jeśli skończyłeś 30 lat i nie robisz jeszcze tego co chcesz, to musisz zrobić to jak najszybciej.

 

4. Zarabiaj pieniądze

Najbogatsi ludzie mają pieniądze z wielu powodów, albo je odziedziczyli, albo dobrze zainwestowali i udało się. Jednakże większość z nas nie może na to liczyć. Musimy podjąć decyzję o gromadzeniu kapitału i robić to systematycznie. Dostatnie życie w przyszłości jest dla młodych mało zrozumiałym wyjście. Jeśli jednak masz już 30 lat to zacznij i to rozumieć.

Teraz musisz rozważyć wszystkie możliwości i nieprzewidziane sytuacje kryzysowe, które mogą wymagać pewnych zasobów gotówki na przetrwanie. To pozwoli ci zachować spokój i godność, aby żaden dupek nie wmawiał ci, że masz pracować za 1000 zł. Masz czas na znalezienie lepszej pracy albo na własny biznes. Nadszedł czas, aby zacząć oszczędzać.

 

5. Pij z umiarem

Oczywiście nikt nie twierdzi, że trzeba rzucić picie w całości. Picie z umiarem nie jest niczym złym, w rzeczywistości możesz znaleźć  się w niezręcznej sytuacji jeśli w niektórych sytuacjach zawodowych odmówisz choćby toastu.

Pamiętaj jednak, że systematyczne nadużywanie alkoholu z jednej strony prowadzi do ciężkich powikłań zdrowotnych, a z drugiej może zniszczyć twoje życie zawodowe i towarzyskie.

 

6. Co z tatuażem?

Czy jest coś złego w tatuażu? Itak i nie. Wiele zależy od tego co sobie w młodości wydziergałeś i gdzie to nosisz. Rzucający się w oczy kiepski tatuaż może stanowić problem dla rozwoju twojej kariery zawodowej. Pamiętaj, że jest wiele sposobów aby coś z tym zrobić.

 

7. Styl życia

Pojęcie jest oczywiście bardzo szerokie. To czego ci zabraknie w tych kilku słowach sam sobie dopowiesz. Tu podajemy tylko kierunek. Masz już 30 lat. Oznacza to, że otoczenie zaczyna oczekiwać od ciebie opracowania jakiegoś poczucia smaku i stylu.  To pokaże w jaki sposób chcesz żyć.

Jeśli nadal otoczony będziesz plakatami, będziesz pić tanie piwo, wtedy ludzie będą wnioskować , być może niesłusznie, o twoim poziomie dojrzałości. Dołóż wszelkich starań, aby zachować czystość i zaprezentować się jak człowiek dojrzały.

 

8. Ogranicz wirtualne życie

Rozwój gier komputerowych, telefonów i wszelkich aplikacji, które wciągają nas na amen, bardzo zmienił świat i nasze życie. Przypominamy ci jednak, że jesteś już gościem po trzydziestce!

Czas przestać garbić się przed komputerem przez 5 godzin bez przerwy, bo akurat musisz zabić określoną liczę orków. Jeśli tego nie zrobisz to nawet najlepszy plan weźmie w łeb. Nie możesz oczekiwać, aby nastąpił jakikolwiek rzeczywisty postęp w twoim życiu, jeśli pierwszy priorytetów znajdują się w świecie, który istnieje tylko na serwerze.

 

9. Zacznij jeździć odpowiedzialnie

Nawet w Wikipedii znajdziesz potężne spisy sławnych ludzi, którzy zginęli w wypadkach drogowych. Statystyki na całym świecie są dramatyczne, a w Polsce to już horror. Nierozważna jazda, idiotyczne zachowania za kierownicą i inne przykłady brawury zabijają masę młodych ludzi. Najgorsze, że oni zabijają też innych, niewinnych, przypadkowych ludzi.  Jesteś już za stary, żeby ktoś wyprowadził cię z równowagi gdy prowadzisz samochód. Dobrze, że twoje auto może polecieć 230 km/h, ale zdaj sobie sprawę, że już nie warto się ścigać. Jeśli masz kłopoty z wyobrażeniem sobie konsekwencji, pomyśl o tym jak by to było, jeśli obudziłbyś się w szpitalu bez nóg.

 

10. Ogranicz „fast-foody"

Nikt nie twierdzi, że musisz stać się wegetarianinem. Zastanów się jednak nad wprowadzaniem nieco zdrowszej diety niż oferta Mc Donalds'a. Nie trzeba poświęcać wiele czasu na przygotowanie posiłków. Przyzwoite, zdrowe, niedrogie posiłki można przygotować w kilka - kilkanaście minut.

Istnieje mnóstwo przepisów na zdrowsze jedzenie i wiele z nich jest przeznaczone dla osób bez kuchni i bez istotnej motywacji do gotowania. Niezależnie od wszystkiego, każdy posiłek będzie lepszy od hamburgera czy koktajlu. Pamiętaj, że znalazłeś się w zasięgu ataków serca i nadciśnienia tętniczego, a przecież prawdziwe życie właśnie dopiero się zaczyna.