Do czasu swoich 2 urodzin większość dzieci przechodzi od 8 do 10 przeziębień spowodowanych jednym z 200 wirusów wywołujących kaszel, katar, gorączkę i osłabienie. Lekarze odradzają podawanie niemowlakom preparatów na przeziębienie bez recepty. Żeby ulżyć maluchowi i złagodzić kaszel oraz katar, pediatrzy zalecają stosowanie naturalnych domowych metod oraz bezpiecznych środków na receptę.
Kaszel i katar u niemowlaka przy przeziębieniu
U noworodków i niemowlaków nawet najłagodniejszy wirus potrafi wywołać długotrwałą i trudną do pokonania infekcję. Wszystko ze względu na niedojrzałość układu immunologicznego malucha. Przeziębienia atakują drogi oddechowe i uniemożliwiają swobodne oddychanie.
Dorosły lub starsze dziecko mogą bez żadnych leków uporać się z chorobą, a niemowlak będzie potrzebował domowych kuracji, żeby bez przeszkód oddychać i spokojnie spać. Suchy kaszel i katar oraz niezbyt wysoka gorączka to powszechne objawy przeziębienia. Niemowlak z trudem oddycha, bo wydzielina zapycha mu nos. Śluz spływa po tylnej ścianie gardła podrażniając je i powodując kaszel. Maluszek nie umie jeszcze wydmuchać nosa ani odkrztuszać wydzieliny, która zbiera mu się w gardle.
Żeby oczyścić nos najlepiej zastosować roztwór soli morskiej w sprayu, który rozrzedzi wydzielinę i pozwoli jej swobodnie wypłynąć. Kiedy dziecko cierpi na duży katar uniemożliwiający mu ssanie piersi lub butelki, należy użyć specjalnego sprzętu do odsysania śluzu lub gruszki medycznej. Niemowlakowi ulżą również inhalacje na kaszel z dodatkiem soli lub leku mukolitycznego zapisanego przez lekarza. Mucosolvan podawany w formie inhalacji działa skuteczniej niż w formie syropu, a dodatkowo nie podrażnia żołądka maluszka. Oprócz inhalacji i oczyszczania nosa, warto też oklepywać dziecko. Dzięki oklepywaniu usuwa się zalęgającą w drogach oddechowych wydzielinę oraz poprawia ukrwienie w płucach, co zwiększa przyswajalność leków. U noworodków, u których ciśnienie w płucach jest jeszcze słabsze niż u starszych dzieci, oklepywanie wywołuje odruch kaszlu i ułatwia odkrztuszanie.
Kaszel spowodowany wirusem RSV
Choroby dolnych dróg oddechowych u niemowląt wywołuje najczęściej wirus RSV. Dolegliwości towarzyszące chorobie to katar, kaszel i umiarkowana gorączka. Wirus ustępuje po około 2 tygodniach i w większości przypadków nie wymaga hospitalizacji ani specjalnego leczenia.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy u wyjątkowo słabych maluchów (dzieci z mukowiscydozą, wadami serca, wcześniaki) wirus rozwija się do zapalenia oskrzeli, a następnie ciężkiego zapalenia płuc. Zakażenie wirusem może również doprowadzić do niewydolności oddechowej lub astmy oskrzelowej. Leczenie polega na podawaniu leków rozszerzających oskrzela, a także ułatwiających odkrztuszanie wydzieliny, np. Mucosolvanu do inhalacji.
Kaszel w zapaleniu oskrzeli i płuc
Infekcje płuc zaczynają się zwykle od przeziębienia. Dziecko nie przestaje kasłać, ma trudności w oddychaniu, gorączkę, dreszcze i bóle ciała (u niemowlaków trudno dostrzec 2 ostatnie symptomy). Konieczna jest w tym przypadku wizyta u lekarza. Zapalenie oskrzeli rozwija się wtedy, kiedy oskrzeliki (kanaliki transportujące powietrze do płuc) zostają zainfekowane po przeziębieniu lub grypie.
Zapalenie oskrzeli to dręczący kaszel przez kilka tygodni. Jeśli zapalenie płuc lub oskrzeli wywołała bakteria, leczy się je antybiotykami, wspierając leczenie domowymi metodami, np. inhalacjami i oklepywaniami, żeby rozrzedzić śluz i ułatwić jego odkrztuszanie. Inhalacje u niemowląt można wykonywać np. w łazience, napełniając wannę gorącą wodą.
Suchy kaszel przy krupie
Podgłośniowe zapalenie krtani jak inaczej określa się krup występuje zazwyczaj u dzieci poniżej 2. roku życia, ale nie przed 6 miesiącem, a przyczyną choroby jest wirus paragrypy. Krup pojawia się nagle, najczęściej w nocy. Maluch ciężko oddycha, ma szczekający kaszel i niewysoką gorączkę. Choroba ustępuje zazwyczaj po 2-3 dniach, a leczenie polega na wykonywaniu inhalacji na kaszel za pomocą nebulizatora i z dodatkiem leków sterydowych. W większości przypadków wystarcza jednak odpowiednie nawilżanie powietrza i inhalacje z użyciem garnka i gorącej, parującej wody. Inhalacje u niemowląt są pierwszym ratunkiem na kaszel i zapchany nos. Dla maluchów należy stosować inhalacje z wody z dodatkiem soli fizjologicznej lub leków zapisanych przez lekarza. Nie poleca się oklepywania dziecka nad wodą z ziołami lub olejkami eterycznymi, które mogą zaostrzyć objawy choroby (np. dziecko może być uczulone na konkretne substancje).
Artykuł zewnętrzny