Żyć Dobrze

grecja main

Słów kilka o Grecji i wyspie Santorini

Grecja jest bardzo atrakcyjnym krajem dla każdego, kto rozważa wyjazd na wakacje do któregoś z państw europejskich. Coś dla siebie znajdą tutaj zarówno amatorzy zwiedzania, dobrej kuchni czy wylegiwania się na plaży. Kraj położony jest w południowej części Półwyspu Bałkańskiego i ma dostęp aż do czterech mórz, co właśnie jest jedną z przyczyn tak wysokiej atrakcyjności turystycznej.

 

Grecja posiada bardzo bogatą i długą historię, począwszy od czasów starożytnej Grecji będącej kolebką zachodniej cywilizacji. Obecnie jest krajem wysoko rozwiniętym, wchodzi w skład tak znaczących organizacji jak ONZ czy Unia Europejska, wchodzi także w skład państw znajdujących się w strefie euro.

 

Turystyka

Grecja jest jedną z najbardziej popularnych destynacji wśród europejskich miejscowości wypoczynkowych. Znajdują się one zarówno na części kontynentalnej kraju, w takich regionach jak Półwysep Chalkidiki czy Riwiera Olimpijska, jak i na wyspach, których Grecja ma ponad 1000, jednak tylko około 160 jest zamieszkałych.

 

Miejsca na wakacje

Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki) położony na południowy wschód od miasta Saloniki, nad Morzem Egejskim. Składa się z części centralnej oraz trzech półwyspów: Kassandra, Sithonia oraz Athos. Większość kurortów wypoczynkowych znajduje się na dwóch pierwszych.

Riwiera Olimpijska ciągnie się na długości kilkudziesięciu kilometrów u wybrzeży Morza Egejskiego. To czym przyciąga turystów, to przede wszystkim długa i szeroka plaża, przy której usytuowane są kurorty wypoczynkowe oraz liczne pola namiotowe. Jest to bardzo dobre miejsce na wypoczynek dla osób planujących wyjazd na wakacje do Grecji na własną rękę, swoim samochodem.

Greckie wyspy są jednymi z najpiękniejszych w Europie, występują w następujących archipelagach: Wyspy Jońskie, Cyklady i Soprady. Do największych i jednocześnie najbardziej popularnych wśród turystów należy największa Kreta, oraz Eubea, Santorini (tutaj można przeczytać więcej o Santorini w Grecji), Rodos, Kos czy Lesbos.

Najbardziej znaną jest wyspa Kreta, która jest najbardziej wysuniętą wyspą na południe. Jej położenie geograficzne sprawia, że będąc pod wpływem ciepłych mas powietrza znad Afryki, oferuje bardzo dobrą pogodę nawet w miesiącach przed i po sezonie turystycznym. Dlatego też wiele osób poleca wycieczki na Kretę np. we wrześniu.

To tylko kilka ważnych informacji o Grecji, która jako kraj jest, jak wspomnieliśmy na wstępie, bardzo atrakcyjną destynacją. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach jest jednym z najpopularniejszych państw odwiedzanych przez polskich turystów. Wyprzedziła nawet Egipt czy Tunezję, które w ostatnich latach, ze względu na niestabilną sytuację i odbywające się co jakiś czas demonstracje czy zamachy, nie są już tak atrakcyjnymi miejscami na wypoczynek.