O zdrowiu

Soczewki progresywne i ich zalety

Soczewki progresywne i ich zalety

Jeśli chodzi o lecznicze soczewki to do tego grona zaliczyć możemy soczewki twarde, które będą leczyć stożek rogówki, kolorowe soczewki kosmetyczne, które dają nam również opcję zmiany swojego wyglądu przez zmianę koloru tęczówki czy też umożliwiające nam zamiany w zakresie fizjologii naszego oka.

 

Kiedy należy stosować soczewki kontaktowe? Obecnie mówi się już o bardzo wielu sytuacjach klinicznych i społecznych, w których stosowanie soczewek kontaktowych zamiast okularów będzie dobrym rozwiązaniem.

 

Soczewki na pewno zalecane będą w następujących przypadkach:

- w przypadku dużej wady wzroku, które jest powyżej 6 Dioptrii

- przy astygmatyzmie, którego nie będzie się dało wyrównać z użyciem okularów

- gdy będziemy chcieli wyglądać estetycznie

- po zabiegu, w ramach którego usunięta była soczewka w oku

- przy różnowzorczności

- po wykonanym zabiegu zaćmy na jednym roku

- gdy musimy nosić na jednym oku opatrunek i rogówka musi być odcięta od otoczenia

- gdy wymaga od nas tego zawód czy też wykonywane hobby

- gdy nie możemy nosić okularów z innych względów

- w momencie, gdy brak jest tęczówki a źrenica jest czarna.

 

Przeciwwskazania do stosowania soczewek

Należy również zauważyć, że mamy pewne przeciwskazania, w których nie będzie możliwości używania zwykłych soczewek kontaktowych. Będą to następujące sytuacje:

 

- zła higiena osobista

- stany zapalne w zakresie gałki ocznej i choroba całego organizmu

- zespół suchego oka oraz przyjmowanie leków, które zatrzymują łzy i takich, które mogą powodować wysuszenie oka

- zaburzenia hormonalne o ciężkim charakterze

- warunki zewnętrzne w pomieszczeniach czy poza nimi

- cukrzyca w zaawanasowanym stadium

- alkoholizm

- problemy z nadczynnością tarczycy

- silne alergie

- zaburzone stany w zakresie odporności organizmu.

Zawsze ostateczna decyzja co do soczewek powinna być konsultowana z lekarzem okulistą.

 

Soczewki kontaktowe w Polsce

Polski rynek soczewek szacuje się obecnie na około 500 milionów złotych, ale każdego roku rośnie o kilkanaście procent. Tendencja taka według prognoz ma się utrzymać także w następnych latach. Charakterystyczne jest to, że w naszym kraju sporo takich transakcji realizowanych jest w sieci a to sprawia, że ceny soczewek są niższe nawet trzykrotnie niż jeszcze około 20 lat temu, gdy pojawiły się na rynku.

Badania wyraźnie pokazują, że ostatnie lata to okres, gdy rynek soczewek w Polsce zwiększył się nawet trzykrotnie. Mówi się o tym, że w całej Unii Europejskiej jest to rynek, który rozwija się najszybciej. Dynamika jest tu rzeczywiście bardzo duża, ponieważ w ciągu dwóch lat rynek zyskał ponad 150 mln złotych. Stale rośnie liczba sprzedawanych soczewek co związane jest również z tym, że zmienia się podejście Polaków do soczewek a także nasz styl życia.

Przede wszystkim chodzi o to, że coraz więcej osób prowadzi aktywny tryb życia. Im więcej jest takich osób tym więcej soczewek kontaktowych w naszym kraju może się sprzedawać.

Szacuje się, że soczewki w naszym kraju nosi około 3 % ludzi, a to będzie mniej więcej 1,2 mln osób. W Niemczech jest to około 5% ale w Szwecji już nawet około 17% społeczeństwa. Wśród Polaków coraz większym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim soczewki jednodniowe co związane jest przede wszystkim z wygodą ich wykorzystywania. Nie trzeba się zajmować się ich pielęgnacją, ponieważ na koniec dnia po prostu się je wyrzuca.

Wielu Polaków szuka dla siebie soczewek kontaktowych w sklepach internetowych. Polska należy do krajów, gdzie właśnie ta internetowa sprzedaż ma bardzo duży udział. Wynika to z agresywnej polityki sklepów, które zmniejszają znacząco ceny w sklepach internetowych a to sprawia, że klienci chętnie tam właśnie zaglądają.

Eksperci starają się podkreślić, że wśród dostawców powinna nastąpić polaryzacja. W sklepach w sieci sprzedają się przede wszystkim sferyczne soczewki, które nie są szczególnie wyspecjalizowane. Sklepy stacjonarne pewnie skupią się na sprzedaży takich soczewek, które związane są z interwencją specjalistów. Będzie tutaj rozwój soczewek torycznych dla osób, które mają problem z astygmatyzmem lub też soczewek multifokalnych. Ze względu na to, że społeczeństwo się starzeje zainteresowanie soczewkami multifokalnymi prawdopodobnie będzie stale rosło i można się spodziewać, że staną się one prawdziwym sklepowym hitem kolejnych lat.

Z czasem osoby, które teraz noszą soczewki będą już potrzebowały okularów także do czytania. I właśnie wtedy takie osoby już mocno przyzwyczajone do soczewek nie będą chciały przechodzić na okulary, dlatego można się liczyć z tym, że właśnie soczewki multifokalne staną się dla nich taką najlepszą opcją. Eksperci mówią o tym, że rynek soczewek w Polsce rozwijał się będzie naprawdę dynamicznie w kolejnych latach. Sprzyjać temu powinna zaostrzająca się konkurencja między sprzedawcami co przejawiać się będzie zmniejszeniu cen. Obecnie soczewki są tańsze niż jeszcze 10 lat temu, a to także czynnik zachęcający naszych rodaków do tego, by soczewkami się interesować i powoli się na nie przestawiać z okularów.

Autorem artykułu jest firma AVM Lens Polska Sp. z o.o.: www.avm4you.pl