Żyć Dobrze

spedycja morska

Spedycja morska - co to takiego i jakim celom służy?

W ciągu ostatnich kilkunastu lat polski rynek bardzo się rozwinął. Wielu przedsiębiorców poszukuje partnerów biznesowych za granicami kraju. Dzięki temu zyskują możliwość zakupu towarów z kraju, gdzie ich produkcja lub wyrób generuje niższe koszty. Wiele firm decyduje się na transport towaru drogą morską - jest to niezwykle popularny sposób transportu w handlu międzynarodowym.

 

Czym jest spedycja morska?

Spedycja morska to czynności, które mają na celu zorganizowanie i zapewnienie dostawy towaru od producenta do ostatecznego odbiorcy. W chwili obecnej istnieje wiele firm zajmujących się spedycją morską, np. AB Logis. Część firm dysponuje własną flotą transportową. Te które jej nie posiadają mogą zlecić wykonanie poszczególnych czynności umowy spedycyjnej innym podwykonawcom. Nie ma potrzeby utrzymywania własnej rozbudowanej floty, która będzie przewozić różne towary. Spedytor może podjąć współpracę z wyspecjalizowanymi przewoźnikami. Jednak posiadanie własnej floty przez spedytora daje klientowi gwarancję terminowej dostawy.

Głównym zadaniem spedycji morskiej jest obsługa ładunków FCL oraz LCL. Te pierwsze, czyli Full Container Load to przewóz przesyłek pełnokontenerowych. Oznacza to, że cały kontener jest przeznaczony na towar dla jednego odbiorcy. Natomiast LCL, czyli Less then Container Load to tzw. przesyłki drobnicowe. Są to towary znajdujące się w jednym kontenerze, ale należące do różnych odbiorców. Spedycja morska zajmuje się koordynowaniem dostaw i ich organizacją, magazynowaniem ładunków, odprawą celną i dystrybucją. Dzięki temu łączy swoją działalnością światowe rynki zbytu i zaopatrzenia.

 

Kiedy warto skorzystać z usług spedytora morskiego?

Korzystając z usług spedytora morskiego, np. firmy AB Logis, można przetransportować praktycznie każdy produkt. Jedyne o czym należy pamiętać to odległość jaką muszą pokonać kontenery. Musimy dobrać ją odpowiednio do daty ważności towaru. W jednym transporcie można przewieźć setki ton towaru, co obniża koszt jednostkowy transportowanego ładunku. Z możliwości transportu morskiego korzystają zwłaszcza przedsiębiorstwa, które muszą przewieźć bardzo duże gabarytowo ładunki lub produkty w ilościach hurtowych. Co ważniejsze odbywa się to bez dodatkowych opłat. 

Spedycja morska jest bardzo popularna ze względu na swój duży zasięg. Daje także praktycznie nieograniczony dostęp do każdego kontynentu oraz najważniejszych centrów gospodarczych na świecie. Korzystając z najnowszej technologii statki mogą przewieźć dużą ilość towaru na ogromne odległości.

Transport drogą morską należy do jednych z najbardziej bezpiecznych. Rzadko słyszy się o katastrofach statków. Dla firm, które muszą wysyłać wiele towaru lub o wielkich gabarytach, rozwiązanie to w ogólnym rozliczeniu jest zdecydowanie najbardziej korzystne pod względem finansowym.

Decydując się na skorzystanie z transportu morskiego, wybierzmy spedytora, który posiada duże doświadczenie, obsługuje klientów kompleksowo oraz odpowiednio zabezpiecza przewożone towary. Będziemy mieć wtedy pewność, że dotrą one do celu na czas i w bezpieczny sposób.

 Artykuł reklamowy