Żyć Dobrze

Speed test internet

Speed test internet - jak prawidłowo odczytać dane?

Testy prędkości łącza internetowego dają bardzo szybkie wyniki, ponieważ zwykle wystarczy odczekać kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Najbardziej miarodajne wyniki można uzyskać dzięki testom popularnych operatorów jak np. Speed test internet INEI. Pomimo otrzymania w sprawny sposób niezbędnych danych na temat parametrów internetu, wiele osób ma nadal problem z ich interpretacją. Jak odczytać wyniki takiego testu?

 

Prędkość pobierania i wysyłania danych

Prędkość łącza internetowego w przypadku ściągania i przesyłania danych jest podawana w Mbps (Megabitach na sekundę). Chcąc policzyć potencjalne tempo pobierania lub wysyłania pliku w sekundach, należy podany przez Speed test internet wynik podzielić przez 8. Na przykład prędkość łącza 80 Mbps oznacza, że w ciągu 10 sekund ściągnie się plik o rozmiarze 100 megabajtów.

 

Speed test internet, a jitter i ping

Inne parametry podawane w testach internetowych to jitter i ping (określane w milisekundach). Ping to opóźnienie w transmisji pakietów danych, a jitter - czas zakłócenia w przesyle danych między poszczególnymi pakietami. Zasadniczo za bardzo stabilne łącze uważa się takie, które posiada ping i jitter poniżej 25 ms. W takim przypadku ryzyko zerwania połączenia, czego skutkiem będzie przerwanie transmisji danych, jest minimalne. Takie łącze z powodzeniem sprawdzi się zatem wśród osób ściągających duże pliki, graczy, jak i amatorów filmów oraz seriali.

Artykuł zewnętrzny