Moto Sfera

Sprzedajesz samochód? Sprawdź, co zrobić z OC

Sprzedajesz samochód? Sprawdź, co zrobić z OC!

Rynek używanych samochodów cieszy się w Polsce naprawdę dużym powodzeniem. Planujesz sprzedać swoje auto? Zobacz, co w takiej sytuacji stanie się z Twoją polisą OC i jak dopełnić wszystkich formalności, by nie mieć problemów z ubezpieczycielem!

 

Dlaczego trzeba sprawdzić ważność OC, kupując samochód?

Kupujesz auto z drugiej ręki? Pamiętaj o tym, by koniecznie sprawdzić, czy pojazd posiada aktualne OC – nie tylko na dokumencie dostarczonym przez poprzedniego właściciela, lecz także w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dlaczego to tak ważne? W Polsce istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia samochodu i to niezależnie od tego, czy nim jeździsz czy też nie. Jeśli więc auto będzie nieubezpieczone, a Ty to przegapisz, możesz liczyć na wysoką karę finansową. Pamiętaj, że jest to gra o dużą, nawet kilkutysięczną stawkę – warto więc zadbać o to, by tego uniknąć.

 

sprzedajeszsamochod1

 

Aktualne OC – jakie możliwości ma nowy właściciel auta?

Co dzieje się z ubezpieczeniem samochodu po sprzedaży? Jego nabywca ma dwie możliwości:

- zachować Twoją polisę – podpisanie umowy kupna-sprzedaży sprawia, że stara umowa ubezpieczeniowa automatycznie na Ciebie przechodzi. Przed jej podpisaniem upewnij się jednak, że poprzedni właściciel nie zalegał z płaceniem składek, gdyż ubezpieczyciel może później domagać się ich spłaty przez Ciebie. Pamiętaj też o tym, że możliwe jest ponowne wyliczenie składki – w końcu zmienia się właściciel pojazdu i miejsce jego użytkowania;

- wypowiedzieć Twoje ubezpieczenie i wykupić nowe – wystarczy wypowiedzieć umowę i podpisać nową z innym towarzystwem ubezpieczeniowym.

Pamiętaj o tym, że niewykorzystane składki odzyskasz tylko wtedy, gdy nowy właściciel auta wypowie Twoją polisę – w przeciwnym razie stracisz swoje pieniądze. Zamiast ufać kontrahentowi, lepiej więc od razu doliczyć nadpłacone składki do ceny auta. Więcej wskazówek na temat zwrotu z OC znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/zwrot-z-ubezpieczenia-oc-w-jakich-sytuacjach-mozesz-na-niego-liczyc/

 

sprzedajeszsamochod3

 

Formalności po sprzedaży samochodu

Chociaż polisa ubezpieczeniowa automatycznie przechodzi na kupującego, Ty jako sprzedawca masz obowiązek poinformowania o tym fakcie ubezpieczyciela. Na dopełnienie tej powinności masz 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży i możesz to zrobić osobiście w biurze towarzystwa ubezpieczeniowego lub listem poleconym.

Co się stanie, jeśli o tym zapomnisz i nie poinformujesz ubezpieczyciela o zmianie właściciela samochodu? W takiej sytuacji wciąż pozostaje współodpowiedzialny za to, co się dzieje z polisą od momentu sprzedaży pojazdu aż do momentu skontaktowania się z ubezpieczycielem – choć nie dotyczy ona Twojego samochodu. Jeśli więc przyjdzie do płacenia kolejnej raty za obowiązkowe OC, będziesz odpowiadać za uiszczenie opłaty na równi z obecnym właścicielem samochodu.

 Artykuł zewnętrzny