Sterydy zażywa większość bywalców siłowni. Najczęściej są to młodzi ludzie w wieku 17 - 18 lat. Zależy im na uzyskaniu muskularnej sylwetki lub osiąganiu sportowych sukcesów. Lekceważą związane z tym niebezpieczeństwa.

 

Sterydami nazywa się potocznie męskie hormony płciowe - naturalne i syntetyczne. Naturalne to sterydy androgenne; syntetyczne to sterydy anaboliczne. Sterydy androgenne m.in. powodują znaczny przyrost mięśni. Sterydy anaboliczne z kolei, sztucznie zsyntetyzowane na wzór hormonów naturalnych, powodują tylko wzrost masy ciała. W praktyce jednak szkodliwie wpływają na organizm i to w trudny do przewidzenia sposób.

Sterydy wywołują przyrost mięśni, z jednej strony pobudzając biosyntezę białka, z drugiej zaś hamując jego rozpad. Skuteczność ich działania zależy od odpowiedniej diety i regularnego treningu. Przyjmowanie sterydów przynosi szybkie efekty i dlatego nadużywane są one w sporcie, mimo iż znajdują się na liście środków dopingujących zabronionych przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Sterydy wprowadzono do medycyny w zupełnie innym celu - w celu pomocy chorym i wyniszczonym organizmom ludzi w starszym wieku. Stosowane były w przypadkach zaburzeń somatycznych, chorobach zaniku mięśni, leczeniu schorzeń nowotworowych i rehabilitacji stanów pourazowych. Obecnie podawane są bardzo ostrożnie, ze względu na niebezpieczne skutki uboczne. Sterydami leczy się zaburzenia hormonalne mężczyzn.

Anaboliki przyjmowane są w postaci tabletek, kapsułek, koktajli lub zastrzyków dożylnych. Tych, którzy je stosują, nazywa się w tymże slangu pakerami. Stosowane przez nich „kuracje" trwają od 6 do 12 tygodni. Rozpoczynają się od niewielkich ilości sterydów spożywanych doustnie, potem dawki zwiększa się stopniowo, przyjmując je w postaci zastrzyków. W połączeniu z odpowiednim odżywianiem, powoduje to szybki przyrost masy mięśniowej, nieproporcjonalny do czasu poświęcanego ćwiczeniom.

 

Reklama

 

Oblicza niebezpieczeństwa

Stosowanie sterydów odbija się zarówno na psychice, jak i na ciele. Początkowo następuje poprawa nastroju, przypływ energii, odczuwa się wzrost siły i kondycji fizycznej. Wkrótce jednak objawia się rozdrażnienie i nerwowość, pojawiają się trądzik i plamy na skórze, obrzęk twarzy, przerost żuchwy. Dłuższe zażywanie anabolików prowadzi do trwałego zaburzenia naturalnej równowagi hormonalnej i wynikających z tego niezwykle szkodliwych, nieodwracalnych zmian w organizmie, które mogą okazać się śmiertelne.

Mężczyźni spostrzegają zmiany poziomu swojego popędu seksualnego, kolejno na krótko wzrastającego i na stałe opadającego. Czasami łączy się z tym czasowe powiększenie, a później trwałe zmniejszenie wielkości narządów płciowych. Przytrafić się może tzw. gynekomastia, czyli powiększenie gruczołów piersiowych, przerost gruczołu krokowego, a nawet rak prostaty.

Kobietom z grozi niepłodność, pojawiają się męskie cechy: obniżenie głosu, owłosienie na twarzy i klatce piersiowej, charakterystyczne łysienie głowy. Zwiększa się ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.

 

Szczególnie niebezpieczne jest używanie sterydów przez osoby młode, które nie mają jeszcze uregulowanej gospodarki hormonalnej. W takim przypadku może jeszcze nastąpić przedwczesne zrastanie się nasad kości długich, czego rezultatem jest zahamowanie wzrostu nastolatków.

 

Zarówno mężczyźni, jak i kobiety odczuwają wpływ sterydów jeszcze na wiele różnych sposobów. Jednym z pierwszych poważnych zaburzeń jest pojawienie się w wątrobie i śledzionie wypełnionych krwią cyst, których pęknięcie może spowodować nagły zgon. Właśnie wątroba, neutralizująca substancje szkodzące organizmowi, jest najbardziej zagrożonym organem wewnętrznym. Pod wpływem stosowania anabolików dochodzi w niej do stanów zapalnych, ciężkich uszkodzeń wywołujących żółtaczkę lub rozwinięcia się nowotworu.

Nie koniec na tym. Kolejne powikłania są już bezpośrednim wynikiem przyrostu masy mięśniowej. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem kośćca i stawów, a co za tym idzie szybkim rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Patologiczny przerost mięśnia serca sprzyja zawałom, nawet u bardzo młodych ludzi.

Przyjmowanie sterydów ma także inne niebezpieczne skutki. Nasilają się zaburzenia psychiczne, impulsywność przechodzi w agresję, lęki w panikę, urojenia prześladowcze prowadzą do depresji i prób samobójczych.

 

 

Rozmiar zagrożenia

W Polsce anaboliki zażywa około 60 proc. bywalców siłowni. Najczęściej są to młodzi ludzie w wieku 17 - 18 lat. Wzorując się na zawodowcach chcą budzić podziw rówieśników. Atrakcyjną sylwetkę można „wyrzeźbić" regularnie ćwicząc mięśnie. Wymaga to jednak wysiłku i czasu. Wielu wybiera wygodną, ale niebezpieczną drogę na skróty. Niestety, nie ma problemów ze zdobyciem sterydów, chociaż teoretycznie można je nabyć jedynie na receptę w aptece. Nielegalny obrót tymi środkami pozostaje poza kontrolą państwa. Dokładne instrukcje, jak stosować anaboliki, zamieszczane są w różnych czasopismach, można je znaleźć również w Internecie. Dbają o to producenci anabolików.

Efekty stosowania sterydów nie są trwałe. Cały czas trzeba dbać by figura nie „oklapła". I tak dochodzi do uzależnienia organizmu od anabolików. Uzależnienia takiego samego, jak od narkotyków. Uzależnienia o tragicznych konsekwencjach, podobnie jak uzależnienie od narkotyków.

 

Gynekomastia

Specjaliści szacują, że problem gynekomastii dotyka co trzecią osobę stosującą sterydy. Nienaturalny rozrost gruczołów piersiowych może postępować stopniowo, długo nie wzbudzając podejrzeń. Jednak u wielu osób schorzenie to rozwija się szybko, czasami powodując powiększenie tylko jednej piersi. Wówczas defekt staje się niezwykle widoczny i wywołuje problemy psychologiczne.

Leczenie gynekomastii jest uzależnione od rozmiarów zmian w wyglądzie piersi. Przede wszystkim należy natychmiast przerwać stosowanie sterydów. Jeżeli przerost gruczołów jest niewielki, istnieje szansa na cofnięcie się choroby. W przypadku większych zmian wielkości piersi, nie ma prostego powrotu do normalności. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest dość kosztowna operacja, tzw. mammoplastyka. Polega ona na redukcji tkanki piersiowej z zachowaniem otoczki sutka. Niestety, zabieg zazwyczaj pozostawia po sobie wyraźne ślady.

 

Komentarze  

+1

#10 Dominik 2016-11-25 20:15

od dłuższego czasu stosuję anaboliki z ATO Pharma i żyje cały czas... jak ktoś nie wie jak stosować to niech nie sięga bo później nagle jest milion artykułów postów i niewiadomo czego o szkodliwości sterydów... najlepsze w tej kwestii są i tak kobiety które same stostują hormony np. w postaci antykoncepcji dobrane na chybił trafił... a później zdiwienie że się sypią że mają problemy ze zdrowiem... szkoda że ktoś nie zrobi miliona postów z tytułem antykoncepcja i hormony kobiece ile potrzeba żeby umrzeć... wszystko jest przekoloryzowane żeby ludzi odstraszyć nie wiem czemu... nie widzę nigdzie w internecie rozsądnych uzasadnień ...
Cytować
-2

#9 kamil 2016-08-31 20:59

jasne że zastrzyki domięśniowe, zanim się zabieramy za pisanie art. to chyba warto najpier zebrać wszystkie informacje PRAWDZIWE, anie oszukiwać ludzi i odstraszać, popieram to co już padło w komentarzasz stosowanie odpowiednich farmaceutyków pomaga uniknąć skutków ubocznych, z resztą tak na prawdę skutki uboczne na pozimie normalnego ćwiczącego dbającego o siebie faceta nie istnieją. wiem co mówię bo stosuję od długiego czasu i cyckow nie mam i bezpłodny bynajmniej też nie jestem bo badałem ...bzdury. a jakby ktoś chciał dostęp do pewnych środków to polecam zajrzeć na [...]. pozdrawiam
Cytować
-2

#8 matthew 2016-06-03 21:17

Zastrzyków dożylnych czy domięśniowych?
Cytować
-1

#7 aro 2014-01-26 13:27

Więc spróbuj przerwać a,zobaczysz jakie konsekwencje psychiczne już poniosłeś,zresztą sam o Nich piszesz ale chyba nie analizujesz nawet tego i nie ogarniasz co piszesz-czyżby to przez sterydy?napewno
Cytować
+2

#6 dr 2010-12-26 15:39

Bardzo ciekawe uzupełnienie tego prostego tekstu. Być może autor nie chciał pisać książki, tylko właśnie zwrócić uwagę na sam temat nadużywania sterydów. Osobiście tak to odebrałem.
Co do wypowiedzi Przemka i jego zaangażowania w temacie pozwolę sobie zacytować fragment ostatniej wypowiedzi, pod którym podpisuję się bezwzględnie:

"Najlepszym dopingiem jest czas nie da się zrobić wymarzonej sylwetki w paru cyklach do tego wszystkiego trzeba czasu ponieważ proces budowy masy mięśniowej jest długotrwały bez odpowiedniej diety planu treningowego szału nie będzie. Sterydy nie są receptą na niedożywienie.
jeśli ktoś myśli o kulturystyce na poważnie to nie ma co brać się za "koks" jak najwcześniej ograniczy się tylko swój późniejszy rozwój. Najpierw trzeba wykorzystać swoje naturalne możliwości, nauczyć się manipulować makroskładnikami swojej diety, układać plan treningowy pod siebie, oraz jak nasz organizm reaguje na te czynniki wtedy dopiero można brać się za doping (nie polecam). Natomiast jeśli ktoś chce sobie szybko poprawić sylwetkę (ja takich nazywam "sezonowy omkowicz")to nie warto się brać za to bo niewiele się przez to osiągnie."

I jak sadzę ten artykuł był kierowany właśnie do tych, którzy zbyt szybko tracą rozsądek i chcą w tydzień wykoksować swoje kości.
Cytować
+1

#5 Przemek 2010-12-26 01:22

11)
Ginekomastia

Można jej zapobiec używając antyestrogenów na cyklu z resztą przerost prostaty, trądzik, wypadanie włosów tym skutkom też można zapobiec używając środków które hamują konwersję testosteronu do silniejszego androgenu dihydrotestosteronu.

Na zakończenie coś ode mnie

Najlepszym dopingiem jest czas nie da się zrobić wymarzonej sylwetki w paru cyklach do tego wszystkiego trzeba czasu ponieważ proces budowy masy mięśniowej jest długotrwały bez odpowiedniej diety planu treningowego szału nie będzie. Sterydy nie są receptą na niedożywienie.
jeśli ktoś myśli o kulturystyce na poważnie to nie ma co brać się za "koks" jak najwcześniej ograniczy się tylko swój późniejszy rozwój. Najpierw trzeba wykorzystać swoje naturalne możliwości, nauczyć się manipulować makroskładnikami swojej diety, układać plan treningowy pod siebie, oraz jak nasz organizm reaguje na te czynniki wtedy dopiero można brać się za doping (nie polecam). Natomiast jeśli ktoś chce sobie szybko poprawić sylwetkę (ja takich nazywam "sezonowy omkowicz")to nie warto się brać za to bo niewiele się przez to osiągnie.
Ważne jest też żeby zoptymalizować dawki więcej nie oznacza lepiej (wszystko jest trucizną i nic nią nie jest wszystko jest kwestią dawki) końskie dawki spotęgują jedynie efekty uboczne, rozregulują bardziej układ hormonalny przez co spadki będą większe.No i podstawa to odblok po cyklu jak i odpowiednia profilaktyka w jego trakcie.
Odpowiednia wiedza to też podstawa znając zasadę działania tych środków można zminimalizować skutki uboczne i spadki masy, siły

to tyle nie chce mi się już więcej pisać to tylko tak ogólnie napisane jest można by było o tym pisać i pisać.
Co do autora tego artykułu to mógłby lepiej się przyłożyć
Cytować
+1

#4 Przemek 2010-12-26 01:21

7)
„Nie koniec na tym. Kolejne powikłania są już bezpośrednim wynikiem przyrostu masy mięśniowej. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem kośćca i stawów, a co za tym idzie szybkim rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Patologiczny przerost mięśnia serca sprzyja zawałom, nawet u bardzo młodych ludzi.”

Co do aparatu ruchu to może dojść do jego uszkodzenia głównie przez zwiększenie obciążenia treningowego (poprzez szybki przyrost siły).Niektóre sterydy mają wręcz pozytywny wpływ na kości i stawy ponieważ zwiększają gęstość kości oraz syntezę kolagenu.
Inne jednak mogą wysuszać stawy i sprzyjać kontuzją jak widać to zależy od charakteru użytego środka. Co do patologicznego przerostu mięśnia sercowego sterydy powodują przerost lewej komory serca (z powodu nadciśnienia) co rzeczywiście niesie za sobą przykre konsekwencje i rzeczywiście można nabawić się trwałego nadciśnienia co sprzyja zawałom. Po cyklu ciśnienie wraca do normy. Dopiero stosowanie sterydów przez długi okres czasu (kilka lat) może spowodować zmiany strukturalne serca. Naturalne uprawianie sportu też powoduje taki efekt oczywiście nie w takim stopniu jak po sterydach. Przy naturalnym wysiłku serce rośnie bardziej proporcjonalnie

8)
„Efekty stosowania sterydów nie są trwałe. Cały czas trzeba dbać by figura nie „oklapła".”

Stabilność przyrostów zależy od użytego środka, dawek, długości cyklu no i podstawa to odblok po cyklu no i jeszcze paru innych rzeczy ale nie chce mi się ich opisywać za długo by to zajęło.
Co do tego żeby figura nie „oklapła” nieużywany organ zanika więc trzeba go ćwiczyć

9)
„I tak dochodzi do uzależnienia organizmu od anabolików. Uzależnienia takiego samego, jak od narkotyków. Uzależnienia o tragicznych konsekwencjach, podobnie jak uzależnienie od narkotyków.”

10)
„I tak dochodzi do uzależnienia organizmu od anabolików. Uzależnienia takiego samego, jak od narkotyków. Uzależnienia o tragicznych konsekwencjach, podobnie jak uzależnienie od narkotyków.”

Sterydy to bardzo silne środki uzależniające, weźmiesz raz i nie będziesz chciał przestać. Ale nie jest to takie samo uzależnienie jak od narkotyków, alkoholu, nikotyny te środki uzależniają zarówno psychicznie jak i fizycznie natomiast sterydy uzależniają psychicznie.
Sam bardzo lubię „wbijać” sobie testosteron jednak kiedy go nie stosuje nie mam potrzeby jego zażywania nie ciągnie mnie do tego jednak wiedząc o tym że sobie go „wbije” wiem że moje samopoczucie się poprawi, popęd niesamowicie wzrośnie na cyklu mogę robić to kilka razy dziennie, siła ostro podskoczy masa też sporo na +,mogę ciężej pracować, jestem pewniejszy siebie, wzmaga chęć rywalizacji i dominacji itp. Jest to tylko uzależnienie psychiczne z którego łatwiej wyjść. U mnie sterydy mają pozytywny wpływ na psychikę bardzo mnie podbudowują natomiast po narkotykach łapie się doła także nie można ich zbytnio porównywać.
Cytować
0

#3 Przemek 2010-12-26 01:20

5)
„Czasami łączy się z tym czasowe powiększenie, a później trwałe zmniejszenie wielkości narządów płciowych”

U dojrzałych mężczyzn zażywanie sterydów nie powoduje zwiększenie narządów płciowych (oczywiście oprócz prostaty po cyklu jej objętość zmniejsza się i nie jest taka jak na cyklu) chodzi mi głównie o wielkość penisa u nastolatków może się powiększyć. Co do wielkości jąder to przy przyjmowaniu sterydów mogą się zmniejszyć w jakim stopniu to nastąpi zależy od użytego środka długości trwania kuracji predyspozycji indywidualnych. Można temu zapobiec stosując odpowiednie środki. Kiedy już wystąpi zanik jąder także da się przywrócić ich do prawidłowego rozmiaru (rzadko jest tak aby niemożna było przywrócić ich do normalnych rozmiarów).

6)
„Nie koniec na tym. Kolejne powikłania są już bezpośrednim wynikiem przyrostu masy mięśniowej. Wiąże się to z ogromnym obciążeniem kośćca i stawów, a co za tym idzie szybkim rozwojem zmian zwyrodnieniowych. Patologiczny przerost mięśnia serca sprzyja zawałom, nawet u bardzo młodych ludzi.”

Co do aparatu ruchu to może dojść do jego uszkodzenia głównie przez zwiększenie obciążenia treningowego (poprzez szybki przyrost siły).Niektóre sterydy mają wręcz pozytywny wpływ na kości i stawy ponieważ zwiększają gęstość kości oraz syntezę kolagenu.
Inne jednak mogą wysuszać stawy i sprzyjać kontuzją jak widać to zależy od charakteru użytego środka.
Cytować
+1

#2 Przemek 2010-12-26 01:20

3)
„Dłuższe zażywanie anabolików prowadzi do trwałego zaburzenia naturalnej równowagi hormonalnej i wynikających z tego niezwykle szkodliwych, nieodwracalnych zmian w organizmie, które mogą okazać się śmiertelne.”


Dłuższe zażywanie anabolików tzn. jak długie rok, pół a może dłużej. Cykle trwające od 6-12 tyg. a nawet dłuższe w rozsądnych dawkach nie spowodują u dojrzałego faceta trwałych zmian w układzie hormonalnym. Oczywiście podczas stosowania sterydów zahamowana zostaje naturalna produkcja testosteronu przez organizm więc po ich odstawieniu mamy niski poziom tego hormonu (sterydy go zastępują).Niski poziom testosteronu powoduje osłabienie funkcji seksualnych tj. niskie libido, impotencję, bezpłodność, podwyższenie poziomu kortyzolu (stąd spadek siły i masy po cyklu) złe samopoczucie itd.
Po pewnym czasie parametry te wracają do normy jak długo będzie trwał powrót do normalności to zależy od rodzaju użytego środka ilości jego podaży czasu trwania cyklu predyspozycji indywidualnych. Aby przyspieszyć przywrócenie równowagi hormonalnej a tym samym zmniejszyć spadki siły i masy po cyklu stosuje się odpowiednie środki farmakologiczne (o których nie będę pisał) które przywracają produkcje testosteronu przez organizm tzw odblok.
!!!UWAGA!!! zażywanie sterydów u osób młodych które są w okresie dojrzewania gdzie nabierają drugorzędnych cech płciowych (spowodowane wysokim poziomem testosteronu) rzeczywiście może dojść u nich do trwałych zmian w układzie hormonalnym także nie ma co brać się za doping przed 21 rokiem życia.
Jeszcze nie spotkałem się żeby zaburzenie równowagi hormonalnej spowodowało u kogoś śmierć

4)
„Mężczyźni spostrzegają zmiany poziomu swojego popędu seksualnego, kolejno na krótko wzrastającego i na stałe opadającego”

Wyjaśniłem to już w opisie wyżej po prostu wysoki poziom testosteronu to duży popęd seksualny kiedy spada jego poziom po cyklu a naturalna produkcja jest zahamowana popęd również się obniża. Dlatego ważne jest aby po cyklu przyjmować środki które przywrócą jego produkcję i przywrócą tym samym równowagę hormonalną. Nie jest tak do końca że sterydy trwale obniżają funkcje seksualne, może się jednak tak stać np. u nastolatków albo u osób które robią cykl za cyklem w dużych dawkach a przy tym nie przywracają równowagi hormonalnej.Jednak to rzadkość aby tak się stało w większości przypadkach wszystkie te parametry wracają do normy
Cytować
+1

#1 Przemek 2010-12-26 01:19

1)
„Sterydami nazywa się potocznie męskie hormony płciowe - naturalne i syntetyczne. Naturalne to sterydy androgenne; syntetyczne to sterydy anaboliczne. Sterydy androgenne”

W organizmie człowieka występują 2 rodzaje hormonów peptydowe (hormon wzrostu, insulina, IGF-1 i inne) oraz o budowie sterydowej (kortykosteroidy[kortyzol], hormony płciowe-estrogen, progesteron, męskie androgeny-testosteron, dihydrotestosteron i inne).
Wszystkie w/w hormony oprócz kortykosteroidów posiadają działanie anaboliczne.
Najbardziej popularnym środkiem w śród nich jest testosteron o działaniu anaboliczno-androgennym.
Działanie androgenne związane jest z powstawaniem drugorzędnych cech płciowych takich jak: męski typ owłosienia, niski ton głosu, trądzik, ma też wpływ na wielkość organów płciowych.
Działanie anaboliczne tak jak pisze w artykule polega głównie na zwiększeniu syntezy białka i zmniejszeniu jego rozpadu, ale to bardzo ogólne stwierdzenie, sterydy anaboliczne (głównie testosteron i jego pochodne) mogą na wiele różnych sposobów wpływać na rozwój mięśni.
Sterydy anaboliczne naturalne od syntetycznych nie różnią się niczym, posiadają tak samo działanie androgenne jak i anaboliczne. Zmieniając jednak strukturę testosteronu możemy uzyskać steryd o większym działaniu androgennym lub mniejszym anabolicznym i na odwrót przez co możemy uzyskać nieskończenie wiele pochodnych testosteronu.
Oczywiście są też sterydy tylko o działaniu androgennym jest nim dihydrotestosteron i jego pochodne nie posiadają bezpośredniego działania anabolicznego ale pośrednio mogą wspomagać anabolizm2)
„Anaboliki przyjmowane są w postaci tabletek, kapsułek, koktajli lub zastrzyków dożylnych”

Sterydy anaboliczne przyjmuje się w postaci iniekcji domięśniowych a nie dożylnych. Sterydy w wersji iniekcyjnej głownie są na bazie oleju (np. arachidowy sezamowy) tzn. że są w nim rozpuszczone (sterydy syntezowane są z cholesterolu dlatego rozpuszczają się w tłuszczach). Dostanie się oleju do krwiobiegu spowodowało by zator naczyń co mogło by grozić życiu (zawał serca, zator płuc, wylew itp.)
Są też sterydy na bazie wody z roztworem soli fizjologicznej tak jak np. Winstrol, Agovirin Depot ale je również podaje się domięśniowo.
Co do koktajli to można było by „rozpuścić” steryd w wersji oralnej (doustnej) zgniatając tabletki na proszek i dodając do jakiegoś napoju lub wody
Cytować