Żyć Dobrze

stluczka samochodowa

Stłuczka samochodowa – jak walczyć o swoje prawa?

Większe lub mniejsze kolizje i wypadki z udziałem innych uczestników ruchu mogą się zdarzyć nawet najlepszym kierowcom. Bez względu na ilość przebytych kilometrów, sprawny samochód świeżo po przeglądzie i doskonałe warunki na drodze, wypadek po prostu może się zdarzyć. Każdy kierowca powinien znać zarówno swoje obowiązki, jak i przywileje. Dzięki temu w każdej awaryjnej sytuacji można dochodzić się ustalonych przez prawo przywilejów.

 

Stłuczka - i co dalej?

Jeżeli kolizja miała miejsce z winy innego kierowcy trzeba pamiętać, że to towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy powinno zrekompensować straty wszystkich poszkodowanych w wypadku. To zasada, która obejmuje nie tylko zniszczenia materialne, np. pojazdu, ale również te związane z uszkodzeniem ciała. Bez względu na wagę wypadku zawsze należy występować o odszkodowanie - w Polsce posiadanie ubezpieczenia OC leży w prawnym obowiązku każdego kierowcy.

Kluczową kwestią pozostaje zachowanie zdrowego rozsądku na miejscu zdarzenia. Warto spisać dokładną datę i miejsce, numer rejestracyjny, model pojazdu sprawcy oraz numer jego polisy. Należy sporządzić dokładny opis zdarzenia - można w tym celu wezwać policję, albo ustalić wszystkie fakty ze sprawcą. Naturalnie w przypadku kolizji z ofiarami w ludziach wezwanie służb stanowi konieczność. To zresztą skuteczne rozwiązanie w momencie, w którym sprawca nie chce współpracować, nie przyznaje się do winy, nie podaje danych lub numeru polisy. W takiej sytuacji należy również rozejrzeć się za świadkami zdarzenia, poprosić żeby zaczekali do przyjazdu radiowozu lub uzyskać numery kontaktowe. Po wyjaśnieniu okoliczności stłuczki i jednoznacznym stwierdzeniu przez policję, że jesteśmy poszkodowani, należy niezwłocznie udać się do ubezpieczalni sprawcy.

 

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie

Bardzo często firmy ubezpieczeniowe zaniżają kwotę odszkodowania za poniesione w wypadku straty. Oczywiście może zdarzyć się też sytuacja, że to kierowca drugiego pojazdu lub inny uczestnik ruchu jest poszkodowaną stroną. Z tego względu wybór własnego ubezpieczenia od tego typu nieszczęśliwych wypadków pozostaje jednym z najważniejszych obowiązków każdego kierowcy. Dobre ubezpieczenie powinno obejmować nie tylko uszkodzenie pojazdu, ale również ciała, utratę zdrowia, a nawet życia, zarówno kierowcy, jak i wszystkich pasażerów.

W ramach dobrego ubezpieczenia można otrzymać zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji pozwalających wrócić do zdrowia. To również zabezpieczenie dla bliskich i rodziny w razie śmierci. Poruszając się kilkoma pojazdami można skorzystać z opcji zakupu polisy obejmującej wszystkie samochody. Szukając odpowiedniego ubezpieczenia warto zwrócić szczególną uwagę na to, w jakich sytuacjach można się ubiegać o pieniądze: czy obejmuje również wsiadanie i wysiadanie, załadunek czy rozładunek pojazdu, postoje w czasie podróży, tankowanie itd.

 

Gdzie szukać?

Najlepsze firmy ubezpieczeniowe można w prosty sposób znaleźć za pomocą internetu. Poza możliwością skorzystania z wyszukiwarki warto postawić na wyjątkowo prosty i szybki sposób, jaki oferują specjalistyczne bazy danych. PKT.pl - firmy oferujące usługi finansowe i ubezpieczenia to doskonałe rozwiązanie. Na portalu sprawnie i efektywnie można znaleźć najlepszych specjalistów i zapoznać się z ich kompleksową ofertą. Dodatkową zaletą jest fakt, że w serwisie można się również zapoznać z opiniami i ocenami usług poszczególnych firm, świadczących o jakości wykonywanej przez nie pracy.

 Artykuł reklamowy