Większość chłopców myślała o byciu policjantem, czy żołnierzem. Najprawdopodobniej było to spowodowane chęcią postrzelania. Może się wydawać, że dla tych, którzy wybrali inną ścieżkę kariery droga do zabawy z bronią palną jest zamknięta. Nic bardziej mylnego.
Najprostszym sposobem jest pójście na strzelnicę. Tych w miastach nie brakuje. Za kilkadziesiąt złotych możemy pod okiem profesjonalisty nauczyć się strzelania z profesjonalnej sportowej broni, po czym przystąpić do masakrowania papierowych tarcz.
Dla panów, którzy czują, że posiadają wrodzony gen broni palnej i trening im niepotrzebny, bądź zwyczajnie chcą postrzelać na własną rękę, także znajdą coś dla siebie. Spośród dozwolonych rzeczy, możemy sobie wybrać strzelanie z wiatrówek lub ASG.
Wiatrówka (Air Gun) to bardziej klasyczny wybór. Jest to broń pneumatyczna, która służy do celów rekreacyjnych, chociaż można oczywiście wyrządzić nią krzywdę. W Polsce bez zezwolenia i rejestracji można posiadać broń o energii wylotowej do 17 J. Mocniejsze podlegają rejestracji. Wiatrówki mogą przybrać formę pistoletu lub broni długolufowej, zależnie od naszych preferencji.
Reklama
Istotny jest też mechanizm wystrzału, który wpływa na jakość eksploatacji. Pociski śrutowe mogą być napędzane tłokiem lub sprężonym powietrzem z zasobnika. Pierwszy mechanizm zapewnia proste użytkowanie i niski koszt samej broni. Tutaj należy się jednak liczyć z niedokładnym strzałem. Strzelanie z broni drugiego typu zapewnia powtarzalność strzału (nie trzeba każdorazowo przeładowywać) i lepszą celność. Można także zdecydować się na rozwiązanie pośrednie, tzw. sprężynę gazową, która łączy zalety obu rozwiązań.
Drugi typ sportowej broni palnej, którą możemy pobawić się bez zezwolenia to ASG (Air Soft Gun). W przypadku tego rodzaju broni możemy połączyć dwie przyjemności - strzelanie i kolekcjonowanie. Cechą charakterystyczną ASG jest bowiem to, iż są to repliki prawdziwych broni. M4, AK-47, Steyr AUG, one wszystkie mogą już niedługo być w Twoim domu.
ASG także mają różne rozwiązania technologiczne. Kulki, którymi strzela się z tego rodzaju broni mogą być napędzane sprężonym gazem, mechanicznie, a także silnikiem elektrycznym. Najpopularniejszy jest trzeci system z powodu możliwości prowadzenia strzału ciągłego, dużego zasięgu i dostępności części zamiennych. Natomiast odradza się stosowanie modeli gazowych, ponieważ są drogie w eksploatacji i są wadliwe w skrajnie niskich temperaturach.
Jeżeli ktoś nastawia się bardziej na korzyści ze zbierania takich replik, to największą gratką będą zapewne tzw. "customy", które są złożone na bazie części swoich oryginałów. Warto podkreślić, że w Polsce posiadanie broni ASG zbudowanej z autentycznych elementów broni ostrej jest w pełni legalne.
Jeżeli więc chcemy rzucić wyzwanie Jerry'emu Miculekowi, pochwalić kolekcją replik broni palnej lub po prostu wyżyć się na tarczach strzelniczych, to warto zainteresować się strzelaniem rekreacyjnym.
Warto jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa. Strzelajmy w miejscach wyznaczonych lub bezpiecznych dla przypadkowych przechodniów (prawo pozostawia tutaj swobodę wyboru, na naszą odpowiedzialność). Nie wolno także krzywdzić zwierząt i dewastować mienia publicznego lub cudzej własności.
Karol Sywec