O zdrowiu

Stulejka

Stulejka

Stulejka występuje bardzo często i nie zawsze mężczyzna czy chłopak zdają sobie sprawę, że to jest poważny problem, który powinien zostać szybko usunięty. Stulejka polega na tym, że napletek zsuwa się z żołędzi członka trudno lub wcale, a nie powinno być z tym problemu. Napletek powinien zsuwać się swobodnie odsłaniając całą żołądź i nigdzie nie ściskać lub naciągać żołędzi i wędzidełka czy powodować jakiekolwiek przykre odczucie.

 

Stulejka to chorobowo zmieniony, nieprawidłowy napletek, który może istnieć od urodzenia lub być nabytym z powodu przebytych licznych - i często niezauważalnych - stanów zapalnych napletka i występować w różnych postaciach:

 

  1. stulejka pełna - napletek jest zaciśnięty i nie jest możliwe odsłonięcie żołędzi,
  2. stulejka niepełna "1" - napletek pozwala na częściowe odsłonięcie żołędzi,
  3. stulejka niepełna "2" - napletek pozwala na odsłonięcie żołędzi ale wyłącznie poza stanem erekcji penisa,
  4. stulejka niepełna "3" - napletek pozwala na odsłonięcie żołędzi ale podczas erekcji zaciska się w rowku zażołędnym.

 

Stulejka może być przyczyną infekcji dróg moczowych, infekcji skórnych penisa, osłabienia potencji, niechęci do seksu, samogwałtu (onanizmu), nerwic, zaburzeń psychicznych i osobowościowych, nie trzymania moczu, moczenia nocnego, niepłodności a nawet może stać się przyczyną wystąpienia choroby nowotworowej penisa.

 

Stulejka zmniejsza doznania seksualne podczas stosunku ponieważ skóra napletka izoluje żołądź, która jest najbardziej erogennym i wrażliwym miejscem penisa.

 

Wędzidełko

Często stulejce towarzyszy nieprawidłowe wędzidełko, które także powinno zostać zoperowane, ale bywa, że można tę wadę wykryć tylko podczas zabiegu chirurgicznego stulejki. Czasem nieprawidłowe wędzidełko występuje samodzielnie powodując przykre doznania, ciągniecie, nadrywanie, pieczenie połączone z pojawianiem się zranień, krwawień a nawet z jego zerwaniem.  W konsekwencji mogą wystąpić infekcje bardzo niebezpieczne dla zdrowia i męskiej sprawności

 

Leczenie

Wszystkie rodzaje nieprawidłowego napletka (czyli stulejki) powinny być możliwie szybko likwidowane chirurgicznie. Nie ma innej skutecznej i bezpiecznej dla zdrowia metody pozbycia się stulejki. Także jakiekolwiek nieprawidłowości wędzidełka wymagają plastycznej chirurgicznej korekty.

Profesjonalnie wykonywany zabieg chirurgiczny jest bezbolesny i zaraz po nim każdy pacjent idzie do domu. Stosowane są znakomitej jakości importowane nici chirurgiczne cechujące się samorozpuszczaniem. Nie ma potrzeby ponownej wizyty bo w tym czasie wszystko samo się goi. W Polsce w zabiegach stulejki specjalizuje się Specjalistyczne Ambulatorium Chirurgiczne Centrum Zdrowia Rodziny w Poznaniu.