Żyć Dobrze

system alarmowy

Systemy alarmowe - bezpieczeństwo czy niepotrzebny wydatek?

Alarm i monitoring to podstawowe sposoby na zabezpieczenie naszego domu przed niechcianymi gośćmi. Odpowiednio dobrane urządzenia pozwolą nam nie martwić się o bezpieczeństwo nasze i naszych najbliższych. Nie warto odkładać instalacji alarmu do momentu, kiedy nasz dom będzie już wykończony - łatwiej jest projektować i przygotowywać instalacje alarmowe razem z instalacją elektryczną. Poza tym możemy mieć pecha i zostać okradzionym kiedy jeszcze nasz dom jest w stanie surowym zamkniętym.

 

System alarmowy zapewnia bezpieczeństwo i skutecznie powiadamia odpowiednie osoby w przypadku włamania. Każdy system powinien być dobrany do konkretnego obiektu, dlatego też doradztwo w tej kwestii oraz montaż alarmu powinien wykonać specjalista (np. firma ATLine).

Jeśli chcemy zamontować alarm w momencie kiedy nasz dom jest już wykończony, warto zastanowić się nad wyborem pomiędzy alarmem bezprzewodowym oraz przewodowym. Musimy tylko przemyśleć, który będzie dla nas najbardziej korzystny i jakie zalety mają te dwa systemy.

Przekształcenie zamieszkanego i wykończonego domu z wykorzystaniem przewodowego systemu alarmowego możemy przeprowadzić na dwa sposoby: 

- jeśli chcemy zmodernizować naszą instalację elektryczną, ponieważ przeważnie łączy się to z większym remontem, nadarza się wtedy okazja do ułożenia okablowania systemu ochrony pod tynkiem,

- niezależnie od innych prac remontowych, wtedy też przewody od instalacji alarmowej umieszcza się w specjalnych listwach na powierzchni ścian i sufitów, jest to jednak niezbyt dobre rozwiązanie pod względem estetyki.

 

W systemach bezprzewodowych sygnał jest przekazywany drogą radiową, a czujniki posiadają własne baterie zasilające - to najmniej inwazyjna metoda przekształcenia już wykończonego domu przez instalację alarmową. Jest to dobra opcja ochrony naszego domu w momencie kiedy nie posiadamy alarmu, ale chcielibyśmy go zamontować, np. kilak dni przed wyjazdem na dłuższy urlop. Jedynym warunkiem jest konieczność zapewnienia zasilania centrali przed przystąpieniem do montażu urządzeń bezprzewodowych. Tylko wtedy będziemy mieli możliwość weryfikacji poziomu sygnału radiowego.

Opinie na temat wyższości jednego systemu nad drugim są podzielone. Na pewno urządzenia bezprzewodowe są droższe od przewodowych. Dodatkowo w ich czujnikach co jakiś czas (mnie więcej raz na rok) konieczna jest wymiana baterii. Natomiast w przypadku systemu przewodowego trzeba dopłacić dodatkowo za okablowanie i dodatkowy remont. Ponadto systemy bezprzewodowe mają tą zaletę, że są mobilne. Lokalizację urządzeń można dowolnie zmieniać, a w razie przeprowadzki przenieść je do innego domu. Minusem tego systemu jest najczęściej zanik zasięgu czujników oraz zdecydowanie większego zużycia baterii (przeważnie następuje to szybciej niż przed upływem roku).

Wiadomo, że założenie alarmu wiąże się z niemałymi kosztami, wszystko zależy oczywiście od stanu naszych finansów. Wiele osób podchodzi do tego tematu z dystansem, chcąc najpierw sprawdzić jakie będą faktycznie koszty całej instalacji. Jeśli komuś zależy na bezpieczeństwie swoim i rodziny zakupi system alarmowy niezależnie od jego ceny. Najlepiej instalację takiego systemu zlecić firmie, która w tej dziedzinie posiada duże doświadczenie- będzie to dla nas jednocześnie oszczędność czasu i pieniędzy. Firma ATLine od początku swojego istnienia wykorzystywała zaawansowane technologie, dzięki czemu jako jedna z pierwszych wyspecjalizowała się w elektronicznych systemach ochrony zewnętrznej. Gwarantują oni profesjonalizm oraz wysoką jakość wykonywanych prac.

 Reklama