Czy ze złomu można coś stworzyć? Wykorzystanie surowców wtórnych w różnych celach z jednej strony nie jest żadnym odkryciem, z drugiej jednak odkryciem jest Gallery of Steel Figures, która stała się fenomenem na skalę światową. Zobacz jak można wykorzystać złom.
Gallery of Steel Figures jest pierwszym na świecie miejscem, gdzie prezentowane są rzeźby stalowe, wykonane z elementów recyklingu złomu stalowego. To właśnie złomowisko jest kolebką, w której zrodził się pomysł powstania wystawy. Właśnie w tym miejscu powstała pierwsza rzeźba - stolik ze szklanym blatem wykonany z bloku silnika V8. Dlaczego tak się stało?
Dobry pomysł czy konieczność
Generalnie i jedno i drugie. W ówczesnej dobie kryzysu, który pojawił się na rynku złomowym, należało znaleźć pomysł na poprawę funkcjonowania firmy. Mając dostęp do materiału jakim jest złom, warto było wykorzystać go w trochę inny sposób, a inspiracje znajdowały się wszędzie. Były to przede wszystkim wspomnienia oraz marzenia. Kolejne pomysły i inspiracje podsuwali już zwiedzający Galerię. Tak naprawdę, to co można zobaczyć w Gallery of Steel Figures jest odzwierciedleniem tego, co chcą widzieć przybywający na wystawę.
Wśród eksponatów znajdują się rzeźby inspirowane bohaterami z bajek, filmów, postacie świata polityki i show biznesu oraz rzeźby najbardziej ekskluzywnych samochodów wiodących marek. Rzeźby wykonane są z tysięcy elementów, pochodzących z recyklingu. Rzemieślnicy wykonujący te cudowne rzeźby, nierzadko poświęcają tysiące godzin, aby efekt końcowy zaskoczył wszystkich. Są artystami w swoim zawodzie. 50 rzemieślników wchodzących w skład Zespołu GSF, tworzy w wielu miejscach na całym świecie, nierzadko oddalonych o tysiące kilometrów od miejsca gdzie narodził się pomysł.
Polak potrafi
Jest to dowód na to, że Polacy potrafią być kreatywni, pomysłowi i zdolni do tego, aby stworzyć coś, czego mogą nam pozazdrościć wszyscy na świecie. Praca Gallery of Steel Figures została doceniona w wielu mediach na całym świecie. Podczas każdej premiery nowych rzeźb, która odbywa się w Gallery of Steel Figures, realizowana jest sesja zdjęciowa. Ostatnia z nich odbyła się na tle biało-czerwonych barw, symbolizujących flagę Polski, gdzie zrodził się pomysł stworzenia Gallery of Steel Figures. Brytyjczycy mają swoją Galerię Figur Woskowych Madame Tussaud w Londynie, których na świecie jest wiele, a Polacy mają swoją jedyną na świecie Galerię Figur Stalowych.
Rzeźby zostały wykonane z elementów pochodzących tylko z recyklingu, a więc części które w 100% mogą być ponownie przetworzone. Wykorzystano tysiące fragmentów zawieszeń samochodów, silników, przekładni wszelkiego rodzaju, skrzyń biegów etc.
Ze względu na to, że każda rzeźba powstaje wyłącznie ręcznie, proces jej tworzenia jest bardzo pracochłonny i czasochłonny. Okres budowy niektórych z nich, to nawet około 7000 roboczogodzin, czteroosobowego zespołu.
Są to pierwsze i jedyne takie rzeźby na świecie. Wykonane są w skali 1:1, a ich odwzorowanie kształtuje się na bardzo wysokim poziomie.
50 rzeźb samochodów, stanowi kolekcję, która należy do Gallery of Steel Figures. Te oryginalne rzeźby, stanowią własność Gallery of Steel Figures. Można je obejrzeć na jedynej wystawie udostępnionej dla zwiedzających, która znajduje się w podwarszawskim Pruszkowie.
Pomysłodawcą i założycielem Gallery of Steel Figures jest Mariusz „Jose” Olejnik, urodzony w Polsce w 1979 roku.
Zobaczcie jakie cuda powstają ze złomu