Ukończyłeś właśnie szkołę i zamierzasz wejść w dorosłe życie? A może jesteś sfrustrowany obecnym etatem i przeszukujesz oferty pracy, by znaleźć coś lepszego? Jeśli tak, na pewno wiesz, że poszukiwanie pracy jest nie lada wyzwaniem. Większość z nas, by uzyskać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, musi wysłać setki jeśli nie tysiące CV i spędzić godziny poszukując informacji o wakatach. Jeśli jednak podejdziesz do poszukiwania pracy rozsądnie i sprytnie, możesz znacznie zwiększyć swoją efektywność. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci szybciej osiągnąć sukces.
Wiedz, czego szukasz
Zdaniem wielu ekspertów z branży HR, większość osób poszukujących zatrudnienia bez sukcesu to ludzie, którzy sami rzucają sobie kłody pod nogi. Największym problemem jest wyszukiwanie w ciemno – desperackie, bez dobrego planu. A to podstawa. Zanim w ogóle zaczniesz patrzeć na oferty – niezależnie od tego, czy interesuje Cię praca dla studenta, jakiś ciekawy płatny staż, czy też zatrudnienie na wyższym stanowisku – dookreśl, co chcesz osiągnąć. Jeśli jesteś na początku swojej drogi zawodowej – odpowiedz sobie na pytanie o to, jakie są Twoje mocne strony, umiejętności, kwalifikacje oraz w jakiej branży chcesz pracować i jaki zawód wykonywać. Jasne postawienie sprawy znacznie zawęzi pole wyszukiwania i pozwoli Ci się zorientować na osiągnięcie założonego celu. Jeśli przestaniesz wysyłać dokumenty aplikacyjne w odpowiedzi na każde ogłoszenie, które wpadnie Ci w ręce, szybko zauważysz, że efekty będą zadowalające.
Bądź realistą
Określenie swoich zawodowych planów i marzeń to dopiero początek. Nawet bowiem, jeśli jesteś już pewien, w jakiej branży powinieneś i chcesz szukać zatrudnienia, musisz być realistą i mierzyć siły na zamiary. Jeżeli masz za sobą jedynie praktyki studenckie, lub w ogóle nie masz doświadczenia zawodowego, nie licz na to, że zostaniesz kierownikiem zespołu, czy otrzymasz wakat obarczony dużą odpowiedzialnością. Zacznij od aplikowania na stanowiska niższego szczebla, lub znajdź sobie atrakcyjne płatne praktyki lub staż w firmie, w której widzisz się w przyszłości – jeżeli się na nich wykażesz, Twoje szanse na zdobycie wakatu wzrosną.
Szukaj inteligentnie
Kolejną ważną kwestią jest sposób poszukiwania pracy. Dziś robi się to najczęściej za pośrednictwem Internetu – to tam większość pracodawców publikuje ogłoszenia o zatrudnieniu, a wysłanie dokumentów aplikacyjnych zazwyczaj nie zajmuje więcej, niż kilka chwil. Warto jednak, poszukując, nie zdawać się na pierwszy – lepszy portal pracy. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wyszukanie takiego, który zapewni możliwość komfortowego i spersonalizowanego wyszukiwania. I nie chodzi tutaj jedynie o możliwość zawężenia kręgu poszukiwań do określonej branży, czy też regionu, ale o dopasowanie ofert zarówno do oczekiwań związanych z karierą, jak i do bieżącego poziomu kwalifikacji. Można znaleźć w Sieci miejsca, które, gdy wypełnimy profil, podając niezbędne informacje, przy każdej ofercie pracy pokażą współczynnik dopasowania, a więc informację o tym, jakie mamy szansę na wpisanie się w oczekiwania pracodawcy. A to ważna informacja, która pozwoli na znaczne skrócenie procesu poszukiwania.
Nie poddawaj się
A co zrobić, jeśli mimo podejmowanych prób nadal nie udało Ci się znaleźć pracy marzeń? Odpowiedzią na pewno nie jest porzucenie nadziei. Kluczem do zdobycia etatu marzeń jest bowiem przede wszystkim ambicja i determinacja. Zastanów się, czemu Twoje aplikacje są odrzucane, lub nie spotykają się z odzewem pracodawcy. Pomyśl i tym, na jakim polu brakuje Ci umiejętności lub doświadczenie i… zdobądź je: idź na kurs językowy, zrób prawo jazdy, przejdź szkolenie z zakresu sprzedaży, programowania… cokolwiek jest potrzebne, byś mógł się stać kandydatem idealnym. Jeśli nie zabraknie Ci cierpliwości i wytrwale będziesz się rozwijać, w końcu otrzymasz pracę na miarę marzeń – taką, która sprosta Twoim oczekiwaniom nie tylko finansowo, ale i w aspekcie samorealizacji.