Żyć Dobrze

Tapeta z kamienia. Co trzeba o niej wiedzieć

Tapeta z kamienia. Co trzeba o niej wiedzieć?

Dekoracyjny kamień naturalny od lat jest cenionym we wnętrzarstwie materiałem. W przeciwieństwie do nowoczesnych materiałów - np. laminatów z włókna szklanego lub tworzyw sztucznych - wprowadza do pomieszczenia przytulniejszy nastrój i podkreśla upodobania właściciela do natury. Tapeta z kamienia doskonale łączy się z drewnem i metalem, dając spore możliwości aranżacyjne. 

Kamień jest obecny we wnętrzach od tysięcy lat. Zawsze stanowił symbol luksusu i świetnie komponując się z aktualnymi trendami. Kilka ostatnich lat to jednak czas dominacji innych materiałów. Chwilowa detronizacja kamienia to wynik przede wszystkim jego dość wysokich cen - zwłaszcza, jeśli porównać go z materiałami takimi jak wspomniane włókno szklane. Obecnie kamień przeżywa we wnętrzach prawdziwy renesans. Jeżeli też chcielibyście wykorzystać go w swoich aranżacjach, koniecznie zapoznajcie się z naszym nowym artykułem. Wyjaśniamy w nim, czemu warto postawić na kamień naturalny i o czym pamiętać przy wyborze wykonanej z niego tapety lub frontów meblowych. 

 

Tapeta z kamienia. Czemu warto wybrać kamień elewacyjny do wnętrz?

Za wyborem kamienia naturalnego przemawia wiele argumentów. Jednym z najważniejszych są z całą pewnością walory estetyczne. Szlachetny wygląd kamienia sprawia, że łatwo można połączyć go z różnymi materiałami. Jego walory estetyczne doskonale podkreślają luksusowy charakter wnętrza, chociaż może on być wykorzystywany również w mniej prestiżowych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest również duża różnorodność poszczególnych rodzajów i odmian kamienia. Dzięki niej - niezależnie od naszej wizji wnętrza - dobierzemy odpowiednią tapetę. 

Na wybór kamienia warto też zdecydować się ze względu na jego dużą trwałość. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, wysokie temperatury i inne niekorzystne warunki atmosferyczne. W porównaniu z włóknem szklanym, kamień wytrzymuje naprawdę dużo. Dobrze sprawdzi się więc w intensywnie eksploatowanych wnętrzach - np. łazience, kuchni, jadalni czy korytarzu. Duże znaczenie ma też łatwość czyszczenia. Niezależnie od rodzaju zabrudzeń, możemy bez trudu utrzymać jego powierzchnię w czystości. 

 

Kamień dekoracyjny do twojego mieszkania - tapeta z kamienia naturalnego

Fornir kamienny to jeden z typów kamienia dekoracyjnego. Jest dostępny w postaci bardzo cienkich arkuszy - mają one grubość nieprzekraczającą 2-3 milimetrów. Do produkcji służą łupki naturalnego kamienia a jego montaż odbywa się poprzez przyklejenie do podkładu z żywicy poliestrowej i włókna szklanego położonego na ścianie lub innej nawierzchni. Koloru i wzoru fornir nie da się przewidzieć. Dzięki temu każdy arkusz jest unikalny, a zastosowanie tego materiału pozwala osiągnąć oryginalne efekty. W ofercie producentów dostępne są różne rodzaje forniru (nawet te nietypowe, jak transparentny, samoprzylepny i betonowy) i rozmaite rozmiary, co umożliwia realizację szerokiej gamy projektów.

 

Kamienny fornir. Wykorzystaj prawdziwe kamienie do aranżacji wnętrza

Kamień jest materiałem o dużej kruchości. Osiągnięcie efektu równej powierzchni o dużym formacie w procesie odłupywania cienkiej warstwy jest więc mocno utrudnione, a z wykorzystaniem tradycyjnych, mechanicznych metod - niemożliwe. Konieczne jest więc zastosowanie specyficznej techniki. Polega ona na nałożeniu na kamień specjalnej żywicy, a następnie wyrównuje się skały i jej podgrzaniu. Gdy żywica zastyga, przylegają do niej cienkie plastry łupka. Po zerwaniu całego elementu otrzymuje się gotową okładzinę z naturalnego kamienia.

 

Fornir kamienny do blatów kuchennych i wykończenia ścian

Gdzie może być stosowany fornir kamienny? Niemal wszędzie wszędzie. Kamienne tapety sprawdzą się zarówno jako materiał do dekoracji wnętrz, jak i w przypadku elewacji budynków. To ostatnie zastosowanie jest możliwe dzięki niezwykłej odporności na ekstremalne warunki pogodowe. Jeśli chodzi o wykorzystanie wewnętrzne, kamień w postaci forniru może być zastosowany do dekoracji różnych elementów. Najczęściej są to kominki, ściany i ścianki działowe w różnych pomieszczeniach, drzwi, kolumny ozdobne, sufity, a nawet meble. Pamiętajmy jednak, że fornir kamienny nie nadaje się do wykańczania podłóg. W wyniku nadmiernego użytkowania jego powierzchnia może bowiem się ścierać, co niezbyt dobrze wpłynie na jego wygląd. 

 

Forniry kamienne - alternatywa dla stolarskich płyt HPL i nie tylko

Fornir to naturalny materiał. Podobnie jak drewno czy metal, doskonale łączy się więc z różnymi stylami wystroju wnętrz. Ogromne zróżnicowanie wzorów, kolorów i odcieni kamienia ułatwia znalezienie okładzin dopasowanych właściwie do każdego pomieszczenia. We wnętrzach urządzonych w stylu loftowym dobrze sprawdzi się kamień w kolorze ceglastym lub czarnym, zaś w stylu glamour - marmurowy, utrzymany w odcieniach bieli i szarości (zwłaszcza z żyłkami). Dobrym pomysłem będzie też marmur czarny ze złotymi akcentami. Z nowoczesnymi aranżacjami najlepiej komponują się natomiast szare i grafitowe łupki, których prostota dobrze podkreśli minimalizm aranżacji.

Artykuł zewnętrzny