Intymność

pierwszy raz

Ten „pierwszy raz” i satysfakcja seksualna w przyszłości

Utrata dziewictwa jest często postrzegana jako ważny kamień milowy w rozwoju człowieka, co oznacza przejście do dorosłości. Najważniejszy jednak jest w tym wszystkim wpływ na dalsze życie emocjonalne i fizyczny rozwój człowieka.

 

Na Uniwersytecie w Mississippi przeprowadzono badania, które pokazują, że pierwsze doświadczenia seksualne mogą nadać ton na resztę życia seksualnego człowieka.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Sex and Marital Therapy i jest to pierwsza taka publikacja ukazująca fakt, że utrata dziewictwa może mieć trwałe konsekwencje.

Naukowcy zbadali, jaki jest wpływ satysfakcji seksualnej podczas tego „pierwszego razu” na długoterminowe funkcje seksualne, a także jak reakcje fizyczne i emocjonalne wpływają na długoterminowe doświadczenia seksualne.

Okazało się, że pozytywne doświadczenia „pierwszego razu” spowodowały zadowolenie fizyczne i emocjonalne. W szczególności tych osób, które czują się kochane i szanowane przez swojego partnera zwiększyły się szanse aby ich dalsze życie erotyczne było bardziej emocjonalnie satysfakcjonujące.

 

Naukowcy zadali 331 młodym mężczyznom i kobietom pytanie - jak stracili dziewictwo. Anonimowi uczestnicy rankingu doświadczeń opowiadali o emocjach związanych z lękiem, zadowoleniem i żalem. Odpowiadali również na pytania dotyczące ich życia seksualnego, stosując skale pomiarowe poczucia kontroli, zadowolenia i dobrego samopoczucia. Wreszcie, uczestnicy wypełniali dziennik przez dwa tygodnie opisując każde doświadczenie seksualne.

Seria analiz wykazała, że ci, którzy byli najbardziej emocjonalnie i fizycznie zadowoleni to osoby, których „pierwszy raz” był najbardziej satysfakcjonujący. Ci, którzy zgłosili wyższy poziom lęku i negatywnych uczuć to osoby, które za pierwszym razem miały złe doświadczenia z kontaktu seksualnego.

Chociaż badanie nie dowodzi w pełni, że lepszy „pierwszy raz” sprawia, że dalsze życie seksualne musi być w takim przypadku lepsze, to doświadczenie danej osoby z utraty dziewictwa może ustawić pewien wzór zachowań i poziomu zadowolenia w kolejnych latach.

Badacze sugerują, że doświadczenia seksualne związane z „pierwszym razem” mogą stworzyć ogólny wzorzec myślenia i zachowań, które zdominują dalsze doświadczenia seksualne i zrozumienie informacji dotyczących seksualności.

Opracowano na podstawie informacji zawartej w sciencedaily.com