Żyć Dobrze

Tenisowe kłopoty z nadgarstkiem – jak sobie z nimi radzić?

Tenisowe kłopoty z nadgarstkiem – jak sobie z nimi radzić?

Tenis jest sportem wymagającym intensywnej pracy przegubu dłoni, czyli nadgarstka. Stąd częste przeciążenia i urazy tej okolicy. Najwięcej uszkodzeń powstaje w wyniku gwałtownego kontaktu rakiety z piłką. W efekcie prowadzi to do bólu stawu nadgarstkowo – promieniowego oraz wzmacniających ten staw ścięgien. Długofalową konsekwencją systematycznie przeciążanego nadgarstka może być zespół cieśni nadgarstka, który stanowi poważne powikłanie.

 

Profilaktyka

Ochronę przed potencjalnymi kontuzjami zagwarantuje wzmocnienie stawu promieniowo – nadgarstkowego. Można je zapewnić, dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom wpływającym na poprawę stabilizacji. Przykładowym ćwiczeniem jest wykonywanie ruchów w dół i w górę przy lekko ugiętym łokciu i dłoni skierowanej do góry z obciążeniem (np. 1 kg hantelek) oraz odwrotnie – przy dłoni skierowanej do dołu. Pozytywne rezultaty przynosi także ściskanie piłki tenisowej, dzięki czemu wzmacniają się wszystkie mięśnie nadgarstka.

Przy regularnie pojawiających się problemach z nadgarstkiem warto zainwestować w opaskę stabilizacyjną, która zapobiega nadciągnięciom ścięgien i więzadeł. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli. Najprostsze z nich tylko otaczają nadgarstek, podczas gdy bardziej skomplikowane opaski nachodzą także na dłoń [1].

 

Leczenie dolegliwości

Jeśli dojdzie do kontuzji nadgarstka, należy w pierwszej kolejności zaprzestać dalszej gry, usztywnić obszar, który uległ kontuzji i zastosować chłodne okłady. Można zrobić je samemu w domu, przy wykorzystaniu kostek lodu lub kupić w aptece specjalne żelowe kompresy [2].

Celem zminimalizowania dolegliwości bólowych i stanu zapalnego warto stosować chłodzący żel DIP Rilif, o którym więcej informacji można znaleźć Tutaj. Zawiera on w swoim składzie ibuprofen – niesteriodowy lek przeciwzapalny oraz mentol. Należy stosować go około 3 razy na dobę, w odstępach minimum 4-godzinnych. Jeżeli ból nie ustępuje, można przyjąć dosutne leki przeciwbólowe: paracetamol lub jeden z NLPZ. Leki należy przyjąć po posiłku, co lepiej wpłynie na stan błony śluzowej żołądka.

Miejscowo ulgę mogą zapewnić także ciepłe okłady. Ciepło wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu zwiększa się metabolizm komórkowy, co warunkuje polepszenie gojenia się tkanek miękkich, które uległy urazowi. Takie działanie zapewnią np. okłady parafinowe, czy salicylan metylu w kremie [3].

 

Kiedy zgłosić się do lekarza

Gdy ból nie ustępuje w ciągu kilku dni lub ulega nasileniu. Również w sytuacji, gdy zaczyna się odczuwać mrowienie, zaburzenia czucia w ręce, pojawia się obrzęk stawów lub ich poranna sztywność. Niepokoić powinny także występujące objawy ogólne: uczucie rozbicia czy gorączka [2].

Nie należy ignorować objawów bólowych ze strony nadgarstka. Nieleczone, powtarzające się przeciążenia stawu nadgarstkowo – promieniowego grożą rozwojem zespołu cieśni nadgarstka. Tak zaawansowany stan uniemożliwia funkcjonowanie chorej ręki przez kilka miesięcy i najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.

 

Bibliografia:

1. Pluim B., Dziesięć sposobów zapobiegania urazom nadgarstka, Polski Związek Tenisowy

2. https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/objawy/68165,bol-reki-i-nadgarstka

3. https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-cieplem/129254,cieplo-terapeutyczne

Artykuł zewnętrzny