Moto Sfera

nocnea jazda samochodem

TOP 5 utworów do nocnej jazdy samochodem

Wsiąść do samochodu wieczorową porą i jechać przed siebie bez celu? Jazda dla przyjemności, lepiej znana jako slow driving, pozwala bez pośpiechu cieszyć się chwilą. Każdy amator spontanicznych nocnych wycieczek wie, że podstawą udanego slow drivingu jest odpowiednia muzyka. Jakie utwory wybrać, by nocna przejażdżka była jeszcze przyjemniejsza? Oto kilka propozycji przygotowanych przez ekspertów projektu Slow Road.

 

Odpowiedni akompaniament podczas jazdy samochodem to nie tylko źródło przyjemności. Jak dowodzą badania holenderskich naukowców z Philips Research Laboratories muzyka w samochodzie wpływa również na  bezpieczeństwo jazdy. Przy odpowiednich dźwiękach kierowcy nie tylko uważniej prowadzą samochód, lecz również szybciej reagują na nagłe sytuacje na trasie. – Zachowanie najwyższego skupienia oraz czujności szczególnie istotne jest po zmroku – mówi Tomasz Nagot, dyrektor marketingu Mazda Polska, która jest organizatorem projektu Slow Road. Skoro do zalet muzycznych podróży nie trzeba już nikogo przekonywać, sprawdźmy, jakie utwory polecają eksperci z projektu Slow Road.

 

Chromatics - Running Up That Hill

 

 

Przegląd utworów do nocnej jazdy samochodem nie mógł nie rozpocząć się od utworu formacji Chromatics z krążka o wiele mówiącym tytule „Night Drive”. „Running Up That Hill” to cover piosenki Kate Bush, który choć podany w modernistycznej odsłonie, nieco nostalgicznym brzmieniem syntezatorów nawiązuje do lat 80, z których pochodzi oryginał. Delikatne i miękkie dźwięki, spokojny rytm i charakterystyczny wokal Ruth Radelet jednocześnie relaksują i wprowadzają w swoisty trans. Piosenka idealna na długie, spokojne trasy pokonywane bez pośpiechu.Jamie Woon - Night Air

 

Jamie Woon - Night Air

 

 

Dla tych, którzy podczas nocnej przejażdżki chcieliby przenieść się do innego wymiaru, idealnym utworem będzie propozycja soulowego wokalisty Jamiego Woona. „Night Air” to utwór pełen magicznych i nieoczywistych dźwięków, które doskonale komponują się z głębokim głosem wokalisty i tworzą hipnotyzującą kompozycję. Piosenka świetnie sprawdzi się szczególnie na początku podróży, bo ułatwi oderwanie się od codziennych zmartwień i skupienie się na nocnym slow drivingu.  

 

Chet Faker – Gold

 

 

Nieco leniwa, ale rytmiczna melodia i (tylko pozornie) nonszalancki wokal sprawiają, że „Gold” Cheta Fakera niemalże zmusza do wyruszenia w podróż prosto przed siebie. Wokalista śpiewając „you gotta know, I'm feeling love” nigdzie się nie śpieszy. Przy takiej muzyce grzechem byłoby pędzić gdzieś i liczyć się przesadnie z upływającym czasem.

 

Bonobo – Kiara

 

 

Tym, którzy mają w sobie tęsknotę za klasyką, podczas nocnych wojaży do gustu może przypaść „Kiara” angielskiego muzyka Bonobo. Delikatne dźwięki skrzypiec i pianina przenikają się tu z bardzo współczesną elektroniczną melodią. Choć pierwsze dźwięki tego utworu zapowiadają raczej spokojną kompozycję, to z każdą upływającą chwilą staje się ona coraz intensywniejsza. Jeśli nasza beztroska podróż po bezdrożach trwa już jakiś czas, „Kiara” rozbudzi i uwolni nowe pokłady energii.

 

Desire - Under Your Spell

 

 

Podobnie jak nie mogło na naszej liście zabraknąć zespołu Chromatics, przegląd piosenek idealnych do nocnego slow drivingu byłby niekompletny bez utworu ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Drive”. Kawałek „Under your spell” zespołu Desire to kwintesencja zarówno klimatu, w którym utrzymany jest cały film, jak i spokojnej nocnej podróży po ulicach miast i bezdrożach poza nimi. Kompozycja wciąga, hipnotyzuje, odpręża, a przede wszystkim sprawia, że chce się rzucić wszystko, wsiąść do samochodu i zapomnieć o całym świecie. 

 

nocna autostrada

 

Artykuł zewnętrzny