Moto Sfera

CHR Concept main

Toyota C-HR Concept, czyli hybrydowy crossover

Toyota już jakiś czas temu pokazała pierwsze szkice nadjeżdżającego z Japonii crossovera. Nie dziwi też nikogo fakt, że producent postawił na napęd hybrydowy, który jest przysłowiowym „konikiem” koncernu. Pojazd koncepcyjny C-HR Concept został przedstawiony szerszej publice podczas targów we Frankfurcie. Co o nim wiemy?

 

Pierwszą, kluczową przy tym, informacją jest ta - że C-HR Concept pozostaje modelem studyjnym, który w zaprezentowanej formie nie trafi do sprzedaży. Model, który oglądać będziemy wkrótce w salonach, a zaraz potem na naszych drogach, zaprezentowany zostanie dopiero podczas przyszłorocznego Salonu Motoryzacyjnego w Genewie.

 

Sam producent określa auto mianem niezwykle innowacyjnego, lekkiego i dynamicznego crossovera z napędem hybrydowym. Nie sposób się z tym nie zgodzić patrząc na pierwsze zdjęcia. Auto ma także być lepsze od dotychczas produkowanych i jednocześnie ma przywrócić kierowcom radość z jazdy. Czy nowa propozycja Toyoty w segmencie C ma na to szanse?

 

CHR Concept 1

 

Awangardowa stylistyka

Na pierwszy rzut oka Toyota C-HR zapowiada się bardzo dobrze. Stylistyka nadwozia ma przypominać szlifowany diament, co z kolei uwidaczniać się ma w karoserii o ściętych rogach, silnie wystylizowanym profilu wnętrze, a także w kształcie sporych rozmiarów grilla. Sprawą jasną jest jednak, że wersja produkcyjna tak wyglądać nie będzie, szczególnie w niższych wariantach wyposażenia.

 

CHR Concept 2

 

Nowa platforma

Auto bazować będzie też na zupełnie nowej platformie, która nosi nazwę TNGA - Toyota New Global Architecture. Jest to niejako początek nowego, zintegrowanego podejścia japońskiego producenta do rozwoju samochodów. Dzięki temu rozwiązaniu, C-HR Concept zyskał większą sztywność nadwozia, ulepszone podwozie i zawieszenie, a co więcej - udało się także obniżyć środek ciężkości, co z całą pewnością wpłynie na dobre prowadzenie pojazdu.

Platforma TNGA ma także lepiej amortyzować uderzenia, co zagwarantować ma wysoki poziom bezpieczeństwa. Jak więc mówi stare polskie porzekadło: „Można? Oczywiście, że można!”.

 

CHR Concept 3

 

Wydajny napęd hybrydowy

Toyota C-HR ma być pierwszym crossoverem wyposażonym w napęd hybrydowy. Oznacza to jednocześnie dalszą ekspansję i wzrost dominacji Toyoty w tym segmencie. W modelu koncepcyjnym zastosowany został unowocześniony układ hybrydowy, który ma być bardziej kompaktowy, co pozytywnie przełożyć się ma na masę samego pojazdu.

Zwiększona ma zostać także wydajność baterii. Jakby jednak tego było mało, samochód ma być wyposażony w wydajny silnik spalinowy, który jeszcze bardziej niż dotychczas ma ograniczać zapotrzebowanie na paliwo, a także emisję spalin.

Pozostaje jednak pytanie - czy to nie jest zwykły chwyt marketingowy? Często bowiem słyszymy, że każdy nowy model jest lepszy, wydajniejszy i bezpieczniejszy… a nie zawsze jest to prawdą.

 

CHR Concept 4

 

Studyjny model hybrydowego crossovera Toyoty powstał we współpracy projektantów z Japonii i Europy. Być może dzięki temu samochód będzie się lepiej wpisywał w oczekiwaniu klientów na Starym Kontynencie.

Czy zatem C-HR Concept, a w niedalekiej przyszłości jego wariant produkcyjny, mają szansę zawojować rynek? Jako zwolennik klasyki i niekoniecznie entuzjasta crossoverów uważam, że niestety ma szansę. Ale to ostatecznie dobry znak - w końcu rozwój jest nam potrzebny.

Łukasz Heger