Żyć Dobrze

spanie main

Twoja ulubiona pozycja wiele o Tobie mówi

Pod płotem, na plecach, na stojąco. Zasypiamy w różnych konfiguracjach cielesnych i różnym otoczeniu. Po wielu próbach, większość ludzi wyrabia sobie ulubioną pozycję do zasypiania. Okazuje się, że stanowią one wyraz naszego charakteru. Rzućmy zatem okiem na kilka podstawowych układów ciała, w jakich śpimy. Mówimy tutaj oczywiście o pozycji, w której faktycznie śpimy, a nie w jakiej układamy się do spania.

 

1. Pozycja embrionalna

Polega ona na ułożeniu swojego ciała podobnie do pozycji człowieka, który jeszcze jest na płodowym etapie swojego rozwoju. Nogi zgięte w kolanach i podciągnięte do pasa, ręce zgięte z dłońmi w okolicach głowy. Opcjonalnie można także ssać kciuka. Pozycja embrionalna jest całkiem popularna. Osoby, które ją preferują są wrażliwe i nierzadko nieśmiałe. Często charakteryzuje je także zamiłowanie do harmonii i porządku. Zdarza się także, że podświadomie wybieramy tę pozycję, aby odreagować stres z mijającego dnia.

 

spanie 4

 

2. Pozycja rekruta

Jest to jedna z wariacji spania na plecach. Ręce układamy wzdłuż tułowia. Nazwa pochodzi od tego, że przypomina stojącego na baczność żołnierza. Jest to pozycja preferowana przez osoby o spokojnym usposobieniu. Są to ludzie, którzy mają także wobec siebie i pozostałych wysokie wymagania, co zazwyczaj oznacza duże zdystansowanie od innych i ubogie życie towarzyskie.

 

3. Pozycja rozgwiazdy

Człowiek śpiący "na rozgwiazdę" charakteryzuje się towarzyskością i chęć do niesienia innym pomocy. Sama pozycja wygląda niechlujnie, ot leżymy na plecach z losowo rozłożonymi nogami i rękami. Do charakteru śpiących rozgwiazd należy dodać, że nie lubią one być w centrum uwagi.

 

spanie 3

 

4. Pozycja kłody

Połączenie rekruta oraz embrionu, czyli śpimy na boku z rękami wzdłuż tułowia. Osoby, które preferują spanie w tej pozycji są nietowarzyskie i bierne. Ulegają łatwym manipulacjom i, pomimo nietowarzyskości, lubią przynależeć do grup.

 

5. Pozycja wzdychającego

Kolejna pozycja boczna. Tym razem jednak śpimy z rękami przed twarzą. W ten sposób śpią osoby cyniczne i fałszywe. Na zewnątrz zadowolone, uśmiechnięte, sprawiające pozytywne pierwsze wrażenie. Pod tą skorupą ukrywa się jednak samotność, zazdrość i zachłanność. Mają problemy z nawiązywaniem długich relacji z ludźmi, czy podtrzymywaniem związków, gdyż zwyczajnie nie ufają innym.

 

6. Pozycja wyluzowana (spadającego)

Jest to pozycja rozgwiazdy w wydaniu "brzusznym", czyli leżymy twarzą do dołu i mamy losowo rozłożone na boki nogi i ręce. Ludzie śpiący w ten sposób często są aroganccy, nerwowi, ale jednocześnie towarzyscy. Z trudnością przychodzi im znoszenie słów krytyki, na które reagują impulsywnie.

 

spanie 2

 

7. Pozostałe

Wymienione powyżej pozycje to tylko najbardziej powszechne. Istnieje wiele innych wariacji i połączeń pozycji. Na przykład jeżeli śpimy w dowolnych miejscach w pozycji przypominającej wznoszenie modłów do Allacha, oznacza, że nie wylewamy alkoholu za kołnierz.

 

spanie 1

 

Znajomość charakterologicznej części pozycji śpiących ludzi otwiera nam furtkę do alternatywnych metod zapoznawania ludzi. Spytanie na początku znajomości, w jakiej pozycji śpi nasz rozmówca, może wydać się na tyle nieprzeciętne i intrygujące, że udzieli on szczerej odpowiedzi. Tymczasem my będziemy już wiedzieli, z kim mamy do czynienia, bez potrzeby naciskania na uzewnętrznianie się naszego interlokutora.

Karol Sywec