Żyć Dobrze

Twoje buty mówią… o tobie

Twoje buty mówią o tobie

Wyobraźmy sobie człowieka mającego na nogach, masywne buciory, sprawiające wrażenie ciężkich. Możemy przypuszczać, że takie buty, zakłada on na pamiątkę przeżyć z dzieciństwa i świadczy to często o „niespokojnym" dzieciństwie, braku poczucia bezpieczeństwa, braku ojca lub uczuć z jego strony. Takie masywne buty na ciężkich podeszwach mają równoważyć brak pewności siebie, dać poczucie bezpieczeństwa, krzyczą one swym wyglądem o samotności człowieka, który je nosi.

 

Buty lekkie o ostrych czubach, sprawiające wrażenie delikatnych to symboliczna pamiątka po dominującym znaczeniu, matki w domu. Zazwyczaj osoba zapytana o to, potwierdzi fakt, iż w jej domu właśnie matka decydowała o najważniejszych sprawach.

Buty sportowe w symbolice, to atrybut ludzi przesadnie karconych i dyscyplinowanych w dzieciństwie. Często spontaniczność w okresie dzieciństwa była tłumiona, dlatego wybierają sportowy styl butów. Pragną być wolni i swobodni, gdyż kiedyś im tego brakowało.

Niektórzy ludzie noszą buty przesadnie lekkie w swoim wyglądzie i nie pasujące (szczególnie u mężczyzn) do reszty ubioru. Jako przykład mogą tu posłużyć tenisówki. Jeżeli widzimy mężczyznę noszącego takie lub podobne w wyrazie obuwie, i nie pasujące do reszty ubioru, interpretujemy to symbolicznie jako próbę ucieczki od obowiązków ponad siłę, które narzuciła mu w dzieciństwie matka. Często, kiedy rodzice rozwodzą się i syn zostaje z matką, stara się szybko dorosnąć. Pragnie jak najszybciej stać się mężczyzną i zaopiekować się matką, młodszym rodzeństwem, chce przejąć obowiązki ojca w domu.

Kłopot polega na tym, że dziecku wychowanemu bez ojca trudno nauczyć się wzorca zachowań męskich i buduje go na podstawie książek i filmów oraz patrząc z cichą zazdrością na ojców swoich kolegów. Aby dodać sobie sił i wartości często taki chłopiec zapisuje się na ćwiczenia siłowe lub trenuje sporty walki np. boks, judo, karate itp. Oczywiście, nie jest w stanie wystarczająco pomóc mamie i zaczyna ją w głębi nienawidzić za kłopoty i trudności, które na niego nałożyła, za trud ponad jego siły. Chłopiec taki, kiedy dorasta wybiera często na partnerkę dziewczynę podobną w zachowaniu do matki. I znów - dziewczyna ta nakłada na niego obowiązki ponad jego siły. Mężczyzna chętnie się na nie zgadza i podejmuje wysiłek, aby im sprostać, ale często mu to nie wychodzi, i znów, gdzieś tam w środku ma pretensje do partnerki, choć tak naprawdę to on sam lubi przyjmować takie obowiązki, które go potem przerastają. Mężczyzna taki, może mieć również kłopoty z potencją.

Ozdobione buty interpretuje się raczej jako próbę symbolicznego ozdobienia dzieciństwa, które w odczuciu dorosłego człowieka nie było pogodne i wesołe. Przesadnie duże węzły na sznurowadłach to tajemnice, nierozwiązany nabrzmiały problem rodzinny, może rozwód lub nagła śmierć jednego z rodziców. Często ukrywanie sznurowadeł w butach może świadczyć o utrzymaniu jakiejś tajemnicy rodzinnej, a zbyt bogate ozdoby i złocenia podpowiadają „kompleks kopciuszka", czyli chęć dowartościowania „biednej" przeszłości, skromnego dzieciństwa, polega to na pokazywaniu bogactwa, które jest już jednak dorobkiem późniejszego życia.

Powyżej przedstawione przypadki są tymi najbardziej zauważalnymi a ich interpretacja sprawdzona w większości przypadków. Nie chodzi tu bowiem o noszenie różnych butów przy różnych okazjach, lecz o zasadę, z której często nie zdajemy sobie sprawy.