Żyć Dobrze

ubezpieczenia utraty wartości pojazdu

Dlaczego warto korzystać z ubezpieczenia utraty wartości pojazdu?

Większość kierowców ogranicza się do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Chociaż polisa tego rodzaju stanowi ważny element ochrony, nie jest wystarczająca. Jeżeli spłacasz kredyt samochodowy lub– jako przedsiębiorca – korzystasz z leasingu, pomyśl o dodatkowej ochronie. Ubezpieczenie GAP jest zabezpieczeniem finansowym w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych.

 

Największą bolączką kierowców jest dość szybka utrata wartości auta. O ile w pierwszym roku użytkowania fabrycznie nowego pojazdu ubezpieczenie samochodu AC pozwala uzyskać odszkodowanie proporcjonalne do ceny auta, o tyle w kolejnych latach jest ono dużo mniejsze. W przypadku spłacanych kredytów czy rat leasingowych może pojawić się problem – w razie kradzieży lub szkody całkowitej właściciel auta otrzyma odszkodowanie w wysokości, która może nie wystarczyć na pokrycie pozostałej kwoty do spłaty. Kierowca nie znajduje się jednak w sytuacji bez wyjścia. Z pomocą przychodzi dodatkowe ubezpieczenie samochodu na korzystnych warunkach.

 

Ubezpieczenie samochodu GAP – jak działa?

Ubezpieczenie GAP to ubezpieczenie samochodu, którego istotą jest wypłata różnicy między wartością fakturową pojazdu a wartością wypłaconą przez ubezpieczyciela w ramach polisy AC. Działa ono wówczas, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu albo szkody całkowitej.

Przykład. Załóżmy, że kupiłeś samochód za 65 000 zł. Po roku użytkowania stracił na wartości 13 000 zł. Gdy dojdzie do szkody całkowitej, w ramach AC otrzymasz 52 000 zł. Mając ubezpieczenie GAP otrzymasz brakujące 13 000 zł.

 

Ubezpieczenie GAP – najważniejsze zalety

Ubezpieczenie samochodu GAP to rozwiązanie, które powinno być obowiązkowe m.in. dla kredytobiorców oraz leasingobiorców. Tego rodzaju polisa niesie ze sobą wiele korzyści, w tym:

 

  • zabezpieczenie spłaty zobowiązań wynikających z umowy kredytu/leasingu

Polisa stanowi dodatkowe finansowe zabezpieczenie, dzięki któremu można w całości spłacić zaciągnięte zobowiązanie, a następnie wziąć kolejny kredyt lub leasing.

Brak takiego ubezpieczenia oznacza natomiast konieczność uregulowania trwającego zobowiązania mimo utraty pojazdu. Generuje to spore koszty, utrudniając pozyskanie kolejnego samochodu – co jest szczególnie niekorzystne m.in. w przypadku użytkowania auta w celach biznesowych.

 

  • dodatkowe odszkodowanie pozwalające pokryć koszty zakupu kolejnego pojazdu

Jeżeli nawet z odszkodowania AC uda się pokryć w całości spłacane zobowiązanie, ubezpieczenie GAP daje dostęp do dodatkowych środków. Można je przeznaczyć np. na wkład własny kolejnego kredytu lub opłatę wstępną wymaganą przy leasingu.

Taką możliwość daje ubezpieczenie GAP oferowane przez Toyota Insurance Management Limited. Poza kwotą świadczenia, kierowca otrzyma do 3000 zł dodatkowego odszkodowania.

Artykuł zewnętrzny