Żyć Dobrze

Ucz się chińskiego. Już czas

Ucz się chińskiego. Już czas

Z prognozy gospodarczej firmy PwC wynika, że wkrótce przydatna może być znajomość takich języków obcych jak chiński, rosyjski czy nawet hindi. Co do jednego, nie ma wątpliwości: absolutną podstawą rozwoju zawodowego jest i będzie znajomość języka angielskiego.

 

W czasach globalizacji posługiwanie się językami obcymi to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności na rynku pracy. Rozwijając kompetencje lingwistyczne - inwestujemy w swoją przyszłość. Warto zatem wiedzieć, która inwestycja może z biegiem lat okazać się najbardziej trafiona.

 

Egzotyczna nisza

Nauka języka chińskiego jest w Polsce stosunkową nowością i od około pięciu lat wzbudza coraz większe zainteresowanie. Ten trend spowodowany jest ogromem potęgi jaką stanowią Chiny, przede wszystkim pod względem gospodarczym. Z raportu firmy PwC „World In 2050” wynika, że w już 2030 roku Chiny zdetronizują USA, które obecnie dominuje na rynku ekonomicznym i konsekwentnie utrzymają pierwsze miejsce przez kolejne 20 lat. Obecnie chiński już jest najbardziej rozpowszechnionym językiem świata. Używa go ponad miliard osób na całej planecie i liczba ta nieustannie rośnie. Znaczenie chińskiej gospodarki razem ze stopniem rozpowszechnienia tego języka może znacząco wpłynąć na rynek pracy i ustalić nowe kryteria przy rekrutacji pracowników, a także w wyborze partnerów biznesowych.

Drugim azjatyckim krajem najlepiej rozwiniętym gospodarczo są Indie i według prognozy PwC, utrzymają się one w czołówce trzech światowych potęg ekonomicznych przez co najmniej najbliższe 36 lat. Dzisiaj język hindi nie cieszy jeszcze się w Polsce dużą popularnością, niewykluczone jednak, że w przeciągu kilku lat może to ulec zmianie. Nauka języków rodem z Azji może okazać się strzałem w dziesiątkę szczególnie dla osób, planujących karierę w międzynarodowych korporacjach.

 

Obywatele Europy

Osoby, które zamierzają rozwijać się zawodowo w swojej ojczyźnie coraz częściej doceniają wpływ, jaki na gospodarkę danego państwa wywierają jego geopolityczni sąsiedzi. Dla Polski ważnym krajem sąsiednim jest oczywiście Rosja. Będąca już teraz wpływowym gigantem ekonomicznym, zgodnie z raportem PwC przez najbliższe 15 lat Rosja umocni swoją pozycję na światowych rynkach. Czasy PRL mocno zniechęciły Polaków do nauki języka rosyjskiego. Teraz, coraz bardziej pożądany przez pracodawców, język rosyjski przeżywa w Polsce swój renesans.

Nasz kraj jest też na różne sposoby powiązany z innymi państwami należącymi do Unii Europejskiej, może warto zatem zaangażować się w naukę języków europejskich. Jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie języków rodem z Europy jest hiszpański. Choć estymowane liczby osób posługujących się na całym świecie tym językiem są różne w zależności od źródła to wszystkie nasuwają jeden wniosek: język hiszpański zdecydowanie plasuje się w czołówce czterech najbardziej przydatnych języków świata. Używany nie tylko w Europie, ale i w krajach Ameryki Południowej, przyciąga prostotą form gramatycznych oraz przyjemnym brzmieniem.

 

Głównie angielski

Niezależnie od charakteru przyszłych przemian gospodarczych, bez wątpienia w najbliższych latach to język angielski pozostanie podstawowym narzędziem komunikacji na świecie. „Liczba osób mówiących po angielsku na całej planecie przekroczyła już 500 milionów. Ten język nie tylko zdominował świat przedsiębiorstw i handlu, ale jest też dodatkowo popularyzowany przez hollywoodzkie produkcje filmowe. Dzięki rozwojowi biznesu, zmienił się także cel nauki języka angielskiego. W dzisiejszych czasach większość osób nie uczy się go po to, żeby doskonale naśladować brytyjską wymowę, a raczej stawia na umiejętność skutecznej komunikacji” – tłumaczy Piotr Witkowski z warszawskiej szkoły językowej EnglishForYou.

Nawet przy uwzględnieniu potencjału Chin, Stany Zjednoczone wciąż będą jednym z najbardziej wpływowych państw w jutrzejszym świecie ekonomicznym, co potwierdzają badacze z firmy PwC. Razem z gospodarką USA na topie utrzyma się język angielski – obowiązujący jako urzędowy nie tylko w Stanach i Wielkiej Brytanii, ale i w innych państwach takich, jak Nowa Zelandia, Australia czy Kanada. Dlatego największe szanse sukcesu zawodowego mają osoby, które umieją dobrze posługiwać się tym językiem i uzupełniają tę wiedzę znajomością innego, może jeszcze nie tak popularnego w Polsce języka obcego.