O zdrowiu

Uzależnienie od alkoholu wymaga profesjonalnego leczenia

Uzależnienie od alkoholu wymaga profesjonalnego leczenia

Alkoholizm jest w Polsce zakrojony na szeroką skalę. Ma to ścisły związek z powszechną kulturą picia - w Polsce spożywa się alkohol praktycznie przy każdej nadarzającej się okazji, nawet podczas uroczystości o charakterze religijnym. Na pewno w pewien sposób wpływa to na dużą liczbę uzależnień, a także powoduje, że problem alkoholowy często jest bagatelizowany. Wiele mających go osób uważa też, że w pełni nad tym panuje i kiedy tylko zechce, może przestać pić. Niestety, nie jest to prawda.

 

Uzależnienie fizyczne i psychiczne

Alkohol bywa przez wiele osób postrzegany jako całkiem niewinna substancja, ot, napój procentowy, który pozwala się rozluźnić, a często przy tym dobrze smakuje, jest więc nieodłącznym elementem imprez i spotkań towarzyskich. Jednak tak naprawdę środek ten silnie uzależnia, nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. Czasem nawet sami alkoholicy nie mają tego świadomości i są niemiło zaskoczeni, gdyż po nagłym odstawieniu alkoholu pojawiają się wyjątkowo nieprzyjemne i trudne do zniesienia objawy zespołu abstynenci. Silne uzależnienie psychiczne powoduje zaś, że praktycznie niemożliwe jest samodzielne uporanie się z alkoholizmem. Nawet gdy wydaje się, że ma się silną psychikę, czasem okazuje się to ponad siły, zwłaszcza gdy do głosu dochodzą także objawy odstawienne, a więc reakcje fizyczne organizmu. Czasami są one na tyle silne, że skłaniają do ponownego sięgnięcia po alkohol nawet te osoby, które solennie przysięgały sobie, że z tym skończą. Niezbędna jest więc fachowa pomoc, zwłaszcza że nieudane próby wyjścia z nałogu mogą podkopywać pewność siebie uzależnionego i być powodem jego frustracji, a to bardzo często powoduje jeszcze głębsze pogrążanie się w nałogu.

 

Gdzie szukać pomocy?

Osoby uzależnione od alkoholu mają wiele możliwości skorzystania z fachowej pomocy terapeutycznej. Można na przykład korzystać z pomocy psychologa czy psychiatry, uczęszczając na indywidualne sesje lub na spotkania grupowe. Ponieważ jednak czasem obracanie się w środowisku, w którym ma się łatwy dostęp do alkoholu czy wręcz jest się nakłanianym do jego picia nie daje dobrych efektów terapeutycznych, lepszym wyjściem może być zdecydowanie się na pobyt w zamkniętym ośrodku terapeutycznym. W miejscu takim można liczyć na fachową pomoc terapeutyczną, a także medyczną, gdyż nieraz konieczne okazuje się przeprowadzenie detoksu, czyli odtrucia alkoholowego, nim uzależniony będzie mógł podjąć właściwą terapię. Na stronie https://www.medjol.pl/ można znaleźć więcej informacji na temat tego, jak wygląda leczenie w tego rodzaju placówce.

 Artykuł zewnętrzny