Żyć Dobrze

Uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu - czy leczenie jest konieczne?

Hazard często jest jednym z najbardziej bagatelizowanych nałogów. Ma on jednak spory wpływ przede wszystkim na nasze życie w społeczeństwie, zwłaszcza w małych grupach takich jak najbliższa rodzina, znajomi oraz współpracownicy. Kiedy należy sięgnąć po pomoc specjalistów? Jak rozpoznać problem u siebie lub u bliskiej osoby? Sprawdź, czym charakteryzuje się uzależnienie od hazardu. Dowiedz się także, do jakich negatywnych skutków może prowadzić ten nałóg, jeżeli nie będzie odpowiednio leczony.

 

Dlaczego uzależnienie od hazardu wymaga leczenia?

Jak tłumaczą specjaliści z kliniki leczenia uzależnień Mandala, uzależnienie od hazardu wymaga leczenia podobnie jak alkoholizm, narkomania, lekomania nałogowe korzystanie z komputera czy palenie marihuany. Skuteczną terapię różnego typu uzależnień prowadzi się w prywatnych ośrodkach. Dlaczego z pozoru niewinny i w wielu przypadkach legalny hazard może prowadzić do konieczności leczenia w klinice? Osoby uczestniczące w różnego rodzaju grach pieniężnych, w których o wygranej decyduje los, przeżywają silne emocje związane z oczekiwaniem na wynik i łut szczęścia. Jedna wygrana zachęca do kolejnej rozgrywki, która już niekoniecznie kończy się tak dobrze. Nawet jeżeli przegramy, dalej chcemy próbować i dokładamy więcej gotówki do puli. Nie myślimy racjonalnie i nie wierzymy, że naprawdę możemy dużo stracić, bo przecież los w końcu musi się do nas uśmiechnąć. A jak wiadomo, raczej nie zdarza się to tak często, jak byśmy chcieli. Ciekawostką jest to, że angielskie słowo “hazard” tłumaczone dosłownie na język polski oznacza “niebezpieczeństwo”.

 

Jakiego typu rozrywkę zalicza się do gier hazardowych? Są to przede wszystkim gry liczbowe, w których wygrana polega na wytypowaniu odpowiednich wartości lub znaków. Niebezpieczne mogą być także loterie pieniężne i fantowe. Oprócz tego do rozrywek hazardowych zalicza się telebingo czy gry cylindryczne, na przykład rosyjską ruletkę oraz bingo. Ryzykowna jest także gra w kości na pieniądze. Wiele osób ma także problem z grą na automatach. W zestawieniu nie może zabraknąć oczywiście popularnych gier karcianych takich jak blackjack czy poker. Nie zapominajmy też o różnego rodzaju zakładach. Mowa tu na przykład o obstawianiu wyników gonitw konnych czy innych rozgrywek z udziałem zwierząt. Równie popularne jest odgadywanie wyników gier sportowych, takich jak piłka nożna, hokej, koszykówka, skoki narciarskie, boks, wyścigi samochodowe czy tenis stołowy lub ziemny. W przedsiębiorstwach bukmacherskich przyjmowane są także zakłady dotyczące zdarzeń społeczno-politycznych, na przykład wyniku wyborów.

 

Często na jeden zakład nie trzeba przeznaczać dużej kwoty pieniężnej, a więc ryzyko przegranej nie jest tak niebezpieczne i zniechęcające. Jednak są ludzie, którzy przez lata obstawiania nic nie wygrali, a zdążyli już stracić mnóstwo pieniędzy i nerwów. Dla innych z kolei hazard jest okazjonalną rozrywką, na przykład przy okazji oglądania wyścigów konnych. Niekiedy jednak trudno jest oprzeć się przyjemnej adrenalinie związanej z oczekiwaniem na wynik. Z ryzykiem są związane duże emocje i czasami ich przeżywanie staje się stopniowo ważniejsze od innych obowiązków i aktywności. Uzależnienie od hazardu jest też niebezpieczne z tego względu, że wiąże się z wydatkami pieniężnymi. Poważne przegrane prowadzą do dużej utraty gotówki, a to z kolei droga do pożyczek czy nawet kradzieży. Nieleczone uzależnienie od hazardu może znacząco obniżyć komfort życia.

Artykuł zewnętrzny