Żyć Dobrze

klimatyzacja w domu

W jaki sposób prawidłowo zainstalować klimatyzację w domu?

Klimatyzacja to jeden z elementów wyposażenia domu który daje niesamowity komfort. Dzięki temu urządzeniu w upalne dni w budynku panuje przyjemna chłodna aura, zimą natomiast idealnie nagrzewa "cztery kąty". Co więcej nowoczesne systemy klimatyzacyjne można bez większych problemów zainstalować samemu.

 

Jeśli chodzi o klimatyzatory, to dziś na rynku dominują dwa rodzaje. Jednym z nich jest klimatyzator przenośny. O jego instalacji wiele pisać nie trzeba, bowiem odbywa się poprzez podłączenie jej do gniazdka. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku klimatyzatorów ściennych, które stanowią najpopularniejszą metodę chłodzenia i ogrzewania pomieszczenia. Zapewnia on także odpowiednią wilgotność powietrza. Aby poprawnie zamontować klimatyzator ścienny potrzebna będzie specjalistyczna firma instalacyjna, jak Air Engineering.

Fachowcy z firmy airengineering.pl zwracają uwagę, że podstawowy klimatyzator typu split składa się z dwóch części. Jest to jednostka wewnętrzna oraz zewnętrzna. W skład pierwszej wchodzi parownik oraz wentylator, druga część składa się natomiast ze skraplacza, sprężarki oraz wentylatora. Rozróżnienie obu elementów jest dość proste. Chociaż wymiarowo obie części są do siebie podobne, to element zewnętrzny jest zdecydowanie cięższy niż część wewnętrzna. 

 

Do wewnętrznej części klimatyzatora doprowadzane są specjalne chłodnicze przewody, na których zakończeniu znajduje się klamra. Klamrę tę należy przypiąć do części zewnętrznej, dzięki czemu obie części klimatyzatora zostaną ze sobą połączone. Przy tym nie wolno zapomnieć, ze odległość pomiędzy elementem wewnętrznym i zewnętrznym nie może przekroczyć długości przewodów chłodniczych.

Monterzy z airengineering.pl twierdzą, że sam proces montowania klimatyzacji nie powinien zająć więcej niż cztery godziny dla standardowego montażu (do 5 metrów długości Instalacji, instalacja w korytku, montaż jednostki zewnętrznej bez udziału zwyżki, grawitacyjne odprowadzenie skroplin).

W pierwszej kolejności należy oczywiście wybrać miejsce na zamontowanie części zewnętrznej. Najlepiej, aby było to miejsce, w którym dochodzi do najmocniejszego nasłonecznienia, bowiem ta część domu będzie najbardziej podatna na nagrzewanie. Gdy takie miejsce zostanie wybrane, można rozpocząć przymocowanie panelu dla elementu zewnętrznego.