Żyć Dobrze

brama garazowa

W jaki sposób wybrać dobrą bramę garażową?

Wybór dobrej bramy garażowej to poważny problem i niemały wydatek. Zanim podejmiemy decyzję musimy się upewnić, że rozwiązanie, które wybraliśmy jest najlepsze. Brama będzie nam bowiem służyć przez długie lata oraz stanowić ozdobę domu. Słowem - liczy się nie tylko jej funkcjonalność i cena, ale także design. Czym powinniśmy kierować się wybierając bramę garażową? Na to pytanie postaramy się w niniejszym artykule dać konkretną i zwięzłą odpowiedź.

 

Jaką bramę wybrać?

Najchętniej oraz najczęściej wybieranym produktem są bramy segmentowe. Ich cechą charakterystyczną jest wysoki współczynnik izolacji - model ten będzie więc zatrzymywał ciepło w pomieszczeniu przeznaczonym na garaż. Rozwiązanie to poleca się w przypadku garażu znajdującego się w bryle budynku. Komfort cieplny zapewnia nam wypełnienie bram - tzn. termoizolacyjna pianka poliuretanowa. Dlaczego taki wybór? Jak podkreślają eksperci z firmy DSystem: "W porównaniu z bramą uchylną lub rozwierną, brama segmentowa zapewnia optymalne wykorzystanie miejsca w każdym garażu."

 

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Wymiary. Przed podjęciem decyzji jaką bramę zamontujesz w swoim garażu, zwróć uwagę, ile miejsca masz w przeznaczonym na ten cel pomieszczeniu. Bardzo ważna jest jego szerokość i głębokość. Zadaj sobie również pytanie - czy będzie on jedynie miejscem na Twój samochód, czy również składzikiem na różnego rodzaju sprzęty?

Szerokość i wysokość bramy zależą także od jej usytuowania - jeśli wjazd do garażu wymaga od nas manewrowania, należy rozpatrzyć zakup szerszej bramy. Nie zapominajmy o rozmiarach naszego auta! Ważne jest, aby każde parkowanie nie kończyło się u lakiernika. Pamiętajmy więc, że każda brama zabiera kilka centymetrów ze światła wjazdu!

 

Kiedy ściągać pomiar?

Najlepszym momentem na dokonanie czynności mierniczych jest czas już po wykończeniu garażu. Pomiar można teoretycznie ściągnąć wcześniej, biorąc pod uwagę grubość tynku czy izolacji. Często jednak zdarza się tak, że teoria z praktyką ma niewiele wspólnego. Remonty i wykończenia są tego najlepszym przykładem - niespodzianki są w ich przypadku rzeczą codzienną.

 

Zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi

Częstym błędem podczas montażu bramy garażowej jest pominięcie izolacji - nie tylko akustycznej, ale też chroniącej przed korozyjnym działaniem wody. Doświadczeni sprzedawcy bram garażowych, (np. DSystem) zaproponują zestaw odpowiednich uszczelek oraz systemów wyciszenia. Pierwsze z nich znajdują zastosowanie w przypadku klienta indywidualnego, gdy garaż jest nie tylko miejscem na nasze auto, ale przechowujemy w nim np. rowery. Drugie zaś dotyczy odbiorcy masowego. Wyciszenia wymagają parkingi podziemne w dużych obiektach mieszkalnych lub użytkowych tj. bloki czy galerie handlowe.

 

Wygląd bramy garażowej

Nowa brama, po spełnieniu szeregu wymagań technicznych i praktycznych, powinna nam również odpowiadać pod kątem wizualnym. Ten rzucający się w oczy element domu może mu zarówno dodać uroku, jak i zupełnie oszpecić budynek. Do wyboru są zarówno przeróżne wzory, kolory, jak i przetłoczenia. Wśród tych ostatnich wyróżniamy panel gładki, wysokoprzetłoczony lub przetłoczony. Wszystko zależy od gustu, wyobraźni i zasobności portfela.

Reklama