Żyć Dobrze

W jaki sposób wybrać odpowiednią łopatę śniegową?

W jaki sposób wybrać odpowiednią łopatę śniegową?

Prowadząc własne gospodarstwo domowe warto być przygotowanym na wiele różnych wyzwań. Dobrze mieć w piwnicy albo garażu odpowiedni sprzęt z grupy artykułów gospodarstwa domowego i być zawsze gotowym na wyjątkowe sytuacje. Najczęściej zadziwiają nas dzieci i małżonkowie, na drugim miejscu plasuje się pogoda, która raz poleje ostrym deszczem, innym razem dopali słonecznym żarem z nieba albo sypnie śniegiem i to na całego - ku zaskoczeniu nie tylko drogowców.

 

Szczególnie ze względu na tę ostatnią ewentualność dobrze mieć w zanadrzu porządną łopatę śniegową, aby stanąć do walki ze śnieżnym puchem i wyruszyć do pracy o przyzwoitej porze z nadzieją dotarcia do celu na czas. Owy puch kojarzy się bardzo pozytywnie, z lekkością i zwiewnością. W rzeczywistości (o czym najlepiej poświadczą zaprawieni w boju odśnieżania dzielni mężczyźni) śnieg to zdecydowanie nie waga „piórkowa” i poziom trudności wzrasta wprost proporcjonalnie do długości ścieżek, które należy odśnieżyć.

Złym rozwiązaniem jest odkładanie odśnieżania na później. Należy odgarnąć śnieg łopatą zanim jeszcze stanie się ubity i jeszcze cięższy. Mniej wysiłku wymaga przepychanie śniegu zamiast jego przenoszenia. Praca ciężka, stąd sprzęt musi być jak najlepszej jakości (zmwalkiewicz.pl). Nieopłacalna z punktu widzenia domowego budżetu, jak i nakładu pracy, jest inwestycja w łopaty śniegowe z superpromocji w hipermarkecie. Nie wytrzymują one dużego obciążenia i nie są odporne na działanie niskich temperatur. Często w tego rodzaju łopatach łamią się zarówno szufle, wyprodukowane ze słabej jakości tworzywa sztucznego, jak i sztyl.

Przy zakupie łopaty śniegowej warto wybrać zaufanego producenta i towar dobrej jakości. Dzięki temu narzędzie będzie służyło dobrze i przez długi czas. Należy pamiętać, że łopata może zostać wykorzystana także do innych prac przy domu, takich jak przerzucanie piasku, ziemi lub węgla, oraz że należy odśnieżać nie tylko chodniki, ale też rośliny ogrodowe. W czasie mrozów i obfitych opadów musimy skoncentrować się na delikatnym usuwaniu białej pokrywy z gałęzi w celu zapobiegania ich pęknięciom i zniszczeniom w trakcie zimy pod nagromadzonym śnieżnym ciężarem. Jest to ważne również dlatego, że śnieg zalegający na krzewach i trawniku przyczynia się do ich gnicia.

Na rynku znajduje się cała gama łopat śniegowych, można zatem dopasować jej rodzaj do potrzeb gospodarstwa domowego jak i własnych możliwości siłowych. Łopata do odśnieżania koniecznie musi mieć szeroką szuflę. W asortymencie producentów dostępne są łopaty z szuflą plastikową, aluminiową i metalową, ze sztylem wykonanym z drewnianym trzonem, ze wzmocnieniem lub bez niego (zmwalkiewicz.pl).

Część szufli ma metalowe krawędzie, które zapobiegają pęknięciom głowicy w momencie natrafienia na zamarzniętą powierzchnię. Duże znaczenie ma również rękojeść, która umożliwia wygodne i swobodne manewrowanie łopatą w różnych kierunkach, a także długość sztyla – w sklepach można znaleźć narzędzia z regulacją jego długości. Najlepszym rozwiązaniem dla kupującego jest wizyta w sklepie, po to by obejrzeć i wypróbować łopatę, by jak najlepiej dostosować ja do indywidualnych potrzeb. Mimo, że zakup tego rodzaju może wydawać się bardzo prosty, warto poświęcić dla niego dłuższą chwilę aby zimowy obowiązek był jak najmniej uciążliwy, a raczej stał się formą porannego treningu.

Reklama