Żyć Dobrze

Fuerteventura wakacje

Wakacje - Fuerteventura

Fuerteventura to jedna z wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspy Szczęśliwe, bo tak mówi się o tym kompleksie już od czasów rzymskich, leżą na Oceanie Atlantyckim (północny zachód w stosunku do wybrzeża Afryki) i stanowią część Hiszpanii. Co roku są celem dla rzesz turystów spragnionych urozmaiconego krajobrazu i pięknych plaż z przejrzystą wodą. Imponujące plaże znajdziemy przede wszystkim na Fuerteventurze, czyli drugiej najczęściej odwiedzanej wyspie, zaraz po Teneryfie.

 

„Mocna przygoda” na mocnym wietrze

Tyle znaczy Fuerteventura w ojczystym języku podbijającego ją w 1405 roku Francuza Jeana de Béthencourta. „Mocna przygoda” oznaczała wtedy zdecydowany opór podbijanej ludności. Jednak po hiszpańsku fuerte to silny, a viento – wiatr. I tej etymologii będziemy się trzymać, skoro wyspa przyciąga amatorów windsurfingu i kitesurfingu z całego świata.

 

Plaże na Fuerteventurze

Wyspa jest drugą co do wielkości z Wysp Kanaryjskich i wraz z Lanzarote oraz Gran Canarią tworzy prowincję Las Palmas. Jednak to właśnie Fuerteventurze Wyspy Kanaryjskie zawdzięczają swoją opinię raju dla plażowiczów. Znajdziemy tu aż ponad 150 plaż, i to nie byle jakich! Szerokie, przestronne, często z białym piaskiem, ale też dzikie i szczególnie urokliwe. Zasłużoną sławę zdobyła sobie Playa de Sotavento de Jandia, na której rokrocznie organizowane są światowe zawody windsurfingowe. Jeżeli szukamy turkusowych lagunek, wybierzmy się na południowo-wschodnią część półwyspu Jandia – to tu znajdziemy wyjątkową plażę Sotavento. Dzika plaża Cofete, która leży po drugiej stronie półwyspu, pozwoli nam uciec od atmosfery kurortu.

 

Wyspy Kanaryjskie z dziećmi

Fuerteventura to dobre miejsce na wczasy z małymi dziećmi. Oprócz naprawdę bogatego zaplecza hotelowego, dzięki któremu nie musimy się troszczyć o żadne „przyziemne” sprawy związane z pobytem ani o ewentualne dodatkowe rozrywki dla najmłodszych, wyspa oferuje liczne płytkie zatoczki, w których możemy się kąpać razem z naszymi pociechami. Gdyby wodne zabawy okazały się niewystarczające, warto zabrać dziecko do Oasis Park, czyli ogromnego ogrodu botanicznego, w którym będziemy obcować nie tylko z roślinnością, ale przede wszystkim z… ponad 250 gatunkami zwierząt! Pogłaszczemy tu żyrafę czy lemura, a także popływamy z lwami morskimi! Oczywiście oprócz tego obejrzymy wiele ciekawych zwierząt i będziemy świadkami pokazów, w jakich biorą udział.

Fuerteventura oferuje też mocno rozbudowaną infrastrukturę świetnie wyposażonych placów zabaw, które znajdziemy w wielu miejscowościach. Rodzinom z dziećmi powinna się spodobać spokojna wioska El Cotillo, w której dodatkowo lagunom nie zagrażają przypływy. Oferty wczasów na Fuerteventura najczęściej uwzględniają potrzeby rodzin z dziećmi, dlatego każda rodzina znajdzie coś dla siebie. Miejsce temu sprzyja.

 

Jaskinie na Fuerteventurze

Przerwy w plażowaniu warto spędzić w nieco odmiennych warunkach niż te, które panują nad brzegiem oceanu w pełnym słońcu. Wyspy Kanaryjskie generalnie oferują naprawdę dużo jaskiń – Fuerteventura nie stanowi tu odstępstwa. Możemy na przykład wejść do wulkanicznych jaskiń w Ajuy, które zostały uznane za Pomnik Przyrody. Do tego niezwykłego kompleksu doprowadzi nas malownicza droga do Caleta Negra. Nie zapomnijmy jednak o odpowiednim obuwiu i latarce, i raczej nie wybierajmy się na taką wyprawę z małymi dziećmi.