Żyć Dobrze

Whisky. Jak wybrać dobry trunek

Whisky. Jak wybrać dobry trunek?

Whisky to jeden z najpopularniejszych rodzajów alkoholu. Jak jednak rozpoznać dobrą whisky? Co warto wiedzieć o tym trunku, by wybrać produkt dopasowany do swoich oczekiwań?

Dobra whisky a kraj pochodzenia. Szkocka whisky czy amerykański bourbon?

Whisky kojarzymy przede wszystkim z Wyspami Brytyjskimi. Takie skojarzenia są jak najbardziej uprawnione, bo od lat w rankingach najlepszych trunków króluje szkocka (niekiedy uznawana nawet za osobny gatunek) oraz irlandzka whiskey. Dobre gatunkowo whisky powstają również poza Europą. Najlepszym potwierdzeniem tych słów jest popularność amerykańskich whisky (w tym bourbona powstającego z kukurydzy. Począwszy od lat 20 tradycję produkcji whisky rozwija też Japonia. 

 

Single malt powstaje tylko ze słodu jęczmiennego. Czemu jest tak wyjątkowa?

Nie tylko dla koneserów synonimem słów "dobra whisky" jest single malt. Takim opiniom trudno się dziwić. Pod tym angielskim określeniem kryją się trunki powstające wyłącznie z użyciem słodu jęczmiennego, bez domieszek innych surowców. Proces ich produkcji podlega też ścisłym regulacjom, obejmującym np. ograniczenie liczby razy, które mogą być napełniane beczki. Wszystko to przekłada się na wysoką jakość i bogaty profil aromatyczny. 

 

Blended whisky a single malt. Różnią się nie tylko doborem surowców

Drugim typem jest blended scotch whisky i inne blendy. Powstają one w wyniki zmieszania bazowej whisky - single malt - z tzw. whisky zbożowymi. Te drugie mogą powstawać z różnych zbóż - poza jęczmieniem w tym celu można stosować np. pszenicę, żyto lub kukurydzę. Zwłaszcza to ostatnie zboże wprowadza do trunku niepożądane nuty. Dlatego blended whisky wśród koneserów tego napoju cieszą się mniejszym uznaniem niż single malty. 

Różnice między oboma typami dotyczą nie tylko sposobu doboru składników, ale też procesu destylacji. W przypadku whisky single malt odbywa się ona w alembiku. Blendy destyluje się zaś w w kolumnach. Ta druga metoda jest tańsza, ale pozostawia w napoju mniej nut. Gotowy produkt cechuje się więc uboższą kompozycją i dają mniej intensywne doznania sensoryczne. 

 

Smak poszczególnych rodzajów whisky - skąd się bierze? Jak poznać dobrą whisky?

Dobra whisky powinna cechować się większą gęstością niż wódka i delikatną lepkością. Swoją barwę i aromaty zawdzięcza temu, że dojrzewa w dębowych beczkach. Te drugie zależne są od składników oraz specyfiki beczki. Najczęściej są to nuty kawy, wanilii, owoców lub tytoniu. W niektórych przypadkach przynajmniej część leżakowania odbywa się w beczkach pozostałych po leżakowaniu innych trunków, takich jak sherry. Takie rozwiązanie zwiększa jednak koszty produkcji i wpływa na cenę produktu. 

Na jakość whisky wpływa też to, ile razy używane były dane beczki. W przypadku najlepszych trunków nie napełnia się ich więcej niż trzy razy. Mniej renomowani producenci korzystają z nich kilka razy więcej. To dotyczy jednak tylko whisky single malt. W przypadku blendów sytuacja wygląda zupełnie inaczej - pojedyncze beczki mogą być używane wielokrotnie, co wpływa na to, że w trunku jest wyczuwalnych mniej aromatów pochodzących z drewna dębowego.

 

Najlepsza whisky - jak ją rozpoznać? Którzy producenci whisky są godni uwagi?

Zastanawiając się, jaka whisky będzie najlepsza, warto zwrócić uwagę na to, jaka firma odpowiada za jej produkcję. Wśród znawców tego trunku największym uznaniem cieszą się takie marki jak ABERLOUR DISTILLERY, AMRUT, ARMORIK WARENGHEM, AUCHENTOSHAN, AULTMORE DISTILLERY, JACK DANIEL'S, LOCH LOMOND, LONGMORN, LONGROW, MACALLAN THE SINGLE MALT, TALISKER SINGLE MALT SCOTCH WHISKY, TEELING WHISKEY COMPANY, THE EDRINGTON GROUP, TOMATIN, TOMINTOUL, TULLAMORE DEW COMPANY czy WILD TURKEY. 

Artykuł zewnętrzny