Moto Sfera

fiat tipo main

Wielki powrót Fiata Tipo

Marka Fiat zapowiedziała jakiś czas temu wprowadzenie do swojej gamy nowego, kompaktowego sedana. Było to o tyle niezwykłą zapowiedzią, że niektórzy eksperci wieszczyli dopiero co zmierzch sedanów na rynku motoryzacji. Ponadto - w ostatnim czasie Fiat przyzwyczaił nas do licznych mutacji modelu 500.

 

Tymczasem powraca model Tipo, który w swojej koncepcyjnej formie nosi nazwę Ægea (nazwa pierwotna pozostanie na rynku tureckim). Auto zostało po raz pierwszy zaprezentowane podczas Salonu Samochodowego w Stambule. Nowy Fiat Tipo trafi do sprzedaży jeszcze w grudniu bieżącego roku - najpierw we Włoszech. W kolejnych krajach natomiast pojawiać się będzie stopniowo, w roku przyszłym.

 

fiat tipo 1

 

Co wiemy o nowym Fiacie Tipo?

Kompaktowy, trój bryłowy sedan posiadać będzie cztery drzwi i będzie stworzony zgodnie z założeniami koncepcji producenta - Born to be Sedan. Pomysł był prosty - wydobyć co najlepsze z włoskiego design i dzięki temu wydobyć wyrazisty styl i charakter nowego auta, zachowując jednocześnie funkcjonalność.

 

fiat tipo 2

 

Wybierając Tipo będzie można manewrować między różnymi jednostkami napędowymi. Dostępne będą dwa silniki wysokoprężne Multijet II oraz dwa silniki benzynowe, których moc będzie oscylować między 95 i 120 koni mechanicznych. Do wyboru będzie też skrzynia manualna lub automatyczna.

 

fiat tipo 3

 

Fiat Tipo został zaprojektowany przez włoskie Centrum Stylistyczne koncernu FCA i opracowany w Turcji wraz z zakładami Tofas R&D. Produkcja także odbywać się będzie w zakładzie Tofas w Bursie. Do sprzedaży trafi w 40 krajach Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

 

fiat tipo 4

 

Czy będzie sukces?

Patrząc na zdjęcia koncepcyjnego Fiata z tureckich targów motoryzacyjnych można śmiało powiedzieć - że auto znajdzie wielu odbiorców. Nazwa jednak może przywoływać różne skojarzenia, niekoniecznie pozytywne.

Ważne jest jednak to, że włoski producent postanowił wyjść poza gamę 500-tki i nie tworzy już kolejnych jej mutacji. Może to metoda na odbicie i wgryzienie się w kolejne segmenty klienteli? Wszystko zapowiada się bardzo dobrze.

Łukasz Heger

 

{jumi[*9]}