O zdrowiu

hiv wirus

Wirus HIV - wciąż groźny

Zaawansowana technologia, medycyna na wysokim poziomie, skuteczne leki, szczepionki - zdawać by się mogło, że wirus HIV odszedł do lamusa i że pozostaje jedynie duchem zamierzchłych czasów lub zmorą krajów trzeciego świata. Że nas, współczesnych już nie dotyczy. I choć życie człowieka stało się wygodne i barwne, prawda jest nieco mniej kolorowa. Wirus HIV wciąż pozostaje na wolności i ma się całkiem dobrze.

 

Wirus HIV i jego (nie)jednoznaczna historia

Czasy, gdy już sama nazwa wirusa wywoływała panikę, minęły bezpowrotnie. Człowiek współczesny to człowiek świadomy, który dokładnie poznał swojego wroga i znalazł optymalne metody, aby się przed nim chronić. W tym celu przewertował historię HIV. Efekt? Dokładna geneza choroby nadal pozostaje nieznana. Początkowo Rosjanie zarzucali Amerykanom stworzenie groźnego wirusa podczas prac nad bronią biologiczną. Jednak bezpodstawne oskarżenia zostały obalone przez świat nauki. Pojawił się także pogląd, według którego, HIV przywędrował z Afryki.

W niektórych regionach popularną praktyką były polowania na małpy. Podczas jednej z wypraw, myśliwy miał ubrudzić ręce krwią zwierzęcia, wprowadzając tym samym śmiertelne zarazki do swego organizmu. Okazuje się, że u szympansów występuje wirus SIV, bardzo podobny do ludzkiego, i to on dał początek HIV. Teorii spiskowych istniej wiele, jedne bawią, inne budzą oburzenie. Na przykład teza, według której wirus, w ramach eksperymentu, został celowo wprowadzony do amerykańskich środowisk homoseksualnych. Bez względu na mnogość mitów, pewne jest to, że choroba rozpowszechniła się wraz z nasileniem migracji, zmiany stylu życia oraz mody na egzotyczne podróże.

 

 

HIV - jak dochodzi do zakażenia?

Od momentu odkrycia wirusa, czyli od roku 1983, narasta wokół niego sporo mitów, jak choćby ten, że istnieje szczepionka gwarantująca ochronę przed chorobą, albo że HIV można zarazić się poprzez ukąszenie komara. Legendą zdecydowanie nie są statystyki zachorowalności ani fakt, że ostatnim stadium zakażenia HIV jest AIDS. Współczesna medycyna stanęła na wysokości zadania - dziś dostępne są lekarstwa, które, podane we wczesnej fazie choroby, dają szansę na normalne funkcjonowanie.

Warto jednak podkreślić, że nie istnieje żaden produkt, żadna szczepionka, likwidująca wirusa w 100%. Nawet jeśli naukowcy opracowali taką recepturę, minie sporo czasu zanim ów cud trafi na półki apteki. W wielu przypadkach sprawdza się znane powiedzenie: najlepszą ochroną jest atak, czyli eliminacja czynników szczególnego ryzyka. Jak zatem uchronić się przed zakażeniem?

Oto lista warta zapamiętania: 

1. Zrezygnuj z przypadkowych kontaktów seksualnych. 

2. Jeśli nie jesteś w stałym związku - zakładaj prezerwatywę. Prezerwatywy dobrej jakości mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia o ponad 90%. 

3. Korzystając z publicznych toalet, nie siadaj na desce klozetowej.

4. Ryzykowne jest także uprawianie seksu z osobą chorą. W takich przypadkach lepiej zrezygnować ze zbliżeń albo poradzić się lekarza specjalisty. 

5. Zachowaj szczególną ostrożność w pobliżu osoby, która się skaleczy lub uległa wypadkowi i krwawi. 

6. Nie pożyczaj przyborów higienicznych, np.: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia itp.

7. Używaj wyłącznie sterylnych strzykawek i igieł.

8. Tatuaże oraz zabiegi kosmetyczne wykonuj w sprawdzonych miejscach.

W życiu bywa różnie i czasem wbrew rozsądkowi łatwo ulec emocjom. Szczególnie jeśli podsyca je alkohol oraz widok pięknej dziewczyny lub przystojnego mężczyzny. Gdy tylko pojawi się cień podejrzenia zakażeniem HIV, warto sprawdzić listę wczesnych objawów AIDS i niezwłocznie udać się do lekarza. 

Reklama