Witaminy i minerały dla mężczyzn

Witaminy i minerały dla mężczyzn – o jakie mikroskładniki w szczególności powinni zadbać panowie?

Czy kobiety i mężczyźni powinni przyjmować różne witaminy i minerały? Od środka nasze organizmy nie różnią się aż tak bardzo. Większość suplementów zalecana jest kobietom i mężczyznom. Zapotrzebowanie w większym stopniu niż od płci zależy od wieku, masy ciała i stanu zdrowia. Sprawdzamy, jakie witaminy dla mężczyzn pomogą w poprawie samopoczucia.

 

Jakie witaminy powinni przyjmować mężczyźni?

Zbilansowana dieta jest podstawą zdrowia, dlatego warto zadbać o nią jak najwcześniej. W młodości wiele osób opiera swój jadłospis na szybkich daniach lub jedzeniu z restauracji. Czasem doprowadza to do niedoborów najważniejszych składników. Niestety, wyjście z nich zajmuje dużo czasu.

Jeśli ktoś w środku nocy obudziłby znawcę tematu suplementów od podszewki i zapytał o najbardziej polecane, pierwszą odpowiedzią byłaby zapewne witamina D. Myślisz, że w Polsce będziesz w stanie pozyskać ją naturalnie? Niestety, graniczy to z cudem i wymaga przebywania na słońcu w godzinach, kiedy większość osób siedzi w pracy. Dlatego warto suplementować witaminę D przez cały rok, w dawce ok. 2000 j.m. dziennie. Miej na uwadze, że w niektórych przypadkach może być koniecznie prowadzenie suplementacji pod okiem lekarza.

Niemal równie ważna jest witamina B12, zwłaszcza dla osób niejedzących mięsa. Nie występuje ona w warzywach i owocach. Panuje błędne przekonanie, że wegetarianie i weganie mogą suplementować witaminę B12 w ciemno, jednak warto przedtem wykonać badania krwi pozwalające określić jej poziom. Będą one dobrym pomysłem przed wprowadzeniem dowolnego suplementu.

Znaczącym składnikiem wspierającym funkcjonowanie całego organizmu jest magnez. Odpowiada za pracę układu nerwowego, reguluje ciśnienie krwi, poprawia pamięć i wspomaga produkcję energii. Na szczęście magnez dość łatwo dostarczyć z pożywieniem, dlatego przy zdrowym jadłospisie suplementacja nie będzie konieczna.

Wśród preparatów polecanych mężczyznom można wymienić suplementy z tauryną, które podnoszą wydajność organizmu. Jeśli zauważasz u siebie spadek libido, przemyśl wprowadzenie cynku oraz ekstraktów z palmy sabałowej. Przy wzmożonej aktywności fizycznej sprawdzą się także l-arginina, żeń-szeń i miłorząb japoński.

Jednak przed rozpoczęciem suplementacji, wykonaj pakiet badań diagnostycznych – radzi redakcja portalu Mito-med.pl.

 

Suplementy dla mężczyzn – postaw na jakość

Jeśli przyjmujesz suplementy niskiej jakości, w zasadzie możesz nie przyjmować ich wcale. Efekt będzie zbliżony. Na zdrowiu nie warto oszczędzać, dlatego polecamy witaminy i minerały dla mężczyzn sprawdzonego producenta.

Jak poznać, że suplement jest wysokiej jakości? Warto sprawdzić, czy producent przeprowadza badania laboratoryjne. Rynek suplementów nie jest kontrolowany w takim stopniu jak leków. W niektórych preparatach obiecywana dawka substancji jest znacznie niższa, w innych forma jest kiepsko przyswajalna przez organizm. Nie warto tracić pieniędzy na tego typu środki.

 

Zalecane dawki witamin i minerałów dla mężczyzn i kobiet

Kobiety i mężczyźni powinni przyjmować te same minerały, jednak dawkowanie może się różnić. Najlepiej dobierać je indywidualnie po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Najczęstszą metodą ustalenia optymalnej dawki jest obliczenie jej na podstawie wagi ciała. Przy dużych niedoborach konieczne może być jej zwiększenie. Warto przyjmować suplementy świadomie oraz pod opieką lekarza. Nieodpowiednie stosowanie nie pozostanie obojętne dla zdrowia.

Artykuł zewnętrzny