Schorzenie to dotyczy najczęściej dużego palca stopy, czyli palucha. Wrastający paznokieć palucha jest zwykle następstwem półkolistego, zamiast prostego, obcinania paznokcia albo jego zbyt krótkiego przycięcia. Mogą się do tego także przyczyniać przyciasne lub za wąskie buty. Przy dłużej trwającym ucisku, w bruździe macierzy paznokcia mogą powstać bolesne odciski.

 

Podczas chodzenia wrastający paznokieć wbija się w ciało coraz głębiej i każdy krok sprawia nieznośny ból, nie mówiąc już o założeniu skarpet czy butów.

Aby zapobiec cierpieniu staramy się ciągle przycinać boczne brzegi paznokcia, co powoduje skutek wręcz odwrotny. Dolegliwości zwiększają się, a paznokieć wrasta coraz bardziej, powstaje stan zapalny i wokół gromadzi się ropa.

Przyczyny wrastania mogą być różne, jak np. genetyczna deformacja paznokci, nieprawidłowa postawa, schorzenia kręgosłupa spowodowane nadwagą, zwyrodnieniami stawów kolanowych oraz bioder, a nawet przypadkowe kopnięcie kamienia powodujące odkształcenie płytki paznokcia.

 

Badania diagnostyczne

Rozpoznanie jest w zasadzie proste i natychmiastowe. Jeżeli nie doszło do stanu zapalnego można spróbować domowych sposobów. Kiedy przyczyna leży w nieprawidłowym obcinaniu paznokcia i wrastanie obejmuje tylko niewielki odcinek, może być wystarczające wycięcie rowka w środku paznokcia. Pozwala to na zmianę kierunku jego wzrostu: rośnie on bardziej ku środkowi. Można także wyciąć część wrastającą. Takie postępowanie jest możliwe tylko we wczesnym okresie, kiedy otaczające tkanki nie są zmienione zapalnie.

Jeśli istnieją powikłania, takie jak zaburzenia chodu, może być wskazane zdjęcie rentgenowskie stopy.

 

Reklama

 

Leczenie

Stanowczo nie należy samemu leczyć wrośniętego paznokcia z przewlekłym lub ostrym stanem zapalnym. Kiedy z wału okołopaznokciowego wycieka wydzielina ropna musi wkroczyć lekarz. Jeżeli współistnieją zaburzenia krążenia i zakażenia wywołane cukrzycą lub inną przewlekłą chorobą leczenie powinien prowadzić podiatra, czyli lekarz specjalizujący się w chorobach stóp.

Często wystarczają środki „nieoperacyjne" - antybiotyki i tamponada. Najpierw starannie oczyszcza się rowek przy paznokciu. Następnie między wał a paznokieć wsuwa się miękką gazę nasączoną maścią przeciwzapalną. Po kilku sekundach wyjmuje się tampon i wycina ten fragment płytki, który wrasta w ciało i powoduje ból. Po czym na krawędź paznokcia nasuwa się cieniutką, przeciętą wzdłuż jednego brzegu rureczkę Sulci-Protektor. Należy ją zabezpieczyć przed zsunięciem się. Do tego celu używa się preparatu do rekonstrukcji paznokci, co nawet przy dużym ubytku spowoduje, że szczelina wypełni się, tworząc tzw. protezę paznokcia. Zabieg ten przeprowadzony w specjalistycznym gabinecie, przynosi natychmiastową ulgę.

Usunięcie paznokcia stosowane jest rzadko, najczęściej w zaniedbanych przypadkach.

 

Interwencja chirurgiczna

W ciężkim zakażeniu wskazane jest usunięcie całego paznokcia wraz z macierzą (czyli łożyskiem paznokcia), z którego on wyrasta. Zabieg ten polega na wykonaniu dwóch niedużych nacięć przy podstawie obu stron palucha, odsunięciu ku tyłowi płata skórnego i uwidocznieniu w ten sposób łożyska, które niszczy się elektrokoagulacją lub roztworem kwasu.

Jeżeli macierz nie ulegnie całkowitemu zniszczeniu, paznokieć odrasta, często podobnie zniekształcony. Przy całkowitym zniszczeniu macierzy paznokieć nigdy nie odrasta. Przesunięty na właściwe miejsce płat skóry przyszywa się małymi szwami do otaczających tkanek. Zaleca się moczenie palucha w roztworze antyseptycznym, a doustnie stosowany jest antybiotyk. Gojenie jest zdecydowanie szybsze, gdy nogi się nie obciąża, najlepiej leżeć z nogą uniesioną ku górze.

 

Lepiej zapobiegać

Zapobieganie wrastaniu paznokcia polega na jego prostym obcinaniu, noszeniu wygodnego, szerokiego obuwia z zaokrąglonymi, a nie szpiczastymi wąskimi noskami. Nie należy też zakładać ciasnych skarpetek. Stopy trzeba myć codziennie, starannie je osuszając, wcierając krem przeciwbakteryjny oraz zmiękczający naskórek.

Co dwa tygodnie, a latem nawet częściej powinien być wykonywany pedicure. Paznokcie powinny mieć długość 2-3 mm. Nie wolno ich obcinać zbyt krótko, tuż przy skórze.

 

Usuwanie łagodnie wrastającego paznokcia palucha

  1. Wymocz paluch w ciepłej wodzie (ok. 10 minut) z dodatkiem 2 łyżek stołowych łagodnie działającego detergentu.
  2. Po osuszeniu stopy przyłóż do palucha okład z lodu i trzymaj go 3 minuty, po to by powierzchnia palucha zdrętwiała.
  3. Wysterylizowanymi cążkami wytnij wrastającą część paznokcia, tak aby nie przeciąć otaczającej tkanki.
  4. Powtórz okład z lodu, nie uciskając za mocno palucha.
  5. Osusz stopę, zakładając na paluch gazik nasączony roztworem płynu dezynfekującego i zabandażuj ją.
  6. Rano i wieczorem mocz paluch w ciepłej wodzie i po osuszeniu załóż opatrunek (patrz pkt. 5).
  7. Jeżeli jest to możliwe na czas leczenia używaj obuwia z odkrytymi palcami.

Źródło: heger.pl

 

Komentarze  

0

#10 Alka 2019-02-08 12:16

Wrastający paznokieć to prawdziwa zmora, a samemu trudno sobie poradzić. Ja skorzystałam z pomocy warszawskiej Przychodni Centrum Stopy. Dzisiaj już wiem jak obcinać paznokcie u stóp, ale od czasu do czasu przychodzę na fachowe opracowanie paznokci do tej przychodni.
Cytować
0

#9 Ewa 2018-05-29 22:26

Podologia to mam wrażenie w ostatnim czasie zyskująca coraz większe zainteresowanie dziedzina medycyny estetycznej. Grunt to wybrać dobrego podologa, ja na takiego na całe szczęście trafiłam. i choć o wybór w Warszawie nie łatwo bo i konkurencja duża to mam już swojego ulubionego. Pozdrawiam
Cytować
0

#8 kaka 2015-10-02 16:17

Bardzo dobry artykuł o podwójnym problemie, czyli wrastający paznokieć i stan zapalny znajdziecie tutaj [.......]. Mi dużo wyjaśnił.
Cytować
0

#7 matka 2015-08-05 16:16

Przekazuje Wam spis domowych sposobów na wrastajace paznockie, które sama przetestowałam. Link do artykułu dostałam od koleżanki z fitness clubu i chętnie się nim z Wami podziele. Oto on [ :) ]. Tak ogólnie to jest to blog właśnie o wrastających paznockiach, ale ten wpis jest szczególnie przydatny.
Cytować
0

#6 olsen 2014-08-28 00:18

stary! z ich metodą nigdy nie jest za późno. mnie paznokieć rósł na sztorc, nie da się opisać co to była za masakra i kostka arkady mi go naprostowała, więc jak się okazuje nie ma rzeczy niemożliwych. powodzenia!
Cytować
0

#5 majki 2014-08-07 03:22

czytam ten artykuł....i nie zgadzam się, nie dajcie sobie usuwać paznokcia! to nie pomaga wcale! mi usuneli i jak tylko odrósł to wrósł sobie na nowo:/ już prędzej bym psłuchał internautów i teraz zrobił sobie zabieg kostką, ale dla moich paznokci jest już pewnie za późno
Cytować
+1

#4 klementyna 2014-04-06 16:03

pistolet, kazik- ucieszyłam się gdy zobaczyłam wasze wpisy to znaczy, że dobre informacje też się potrafią rozprzestrzeniać. sama miałam zabieg w libramax i wiem,że osoby z wrastającymi paznokciami nie może spotkać nic lepszego. mam nadzieje wieść będzie się niosła dalej:)
Cytować
+1

#3 pistolet 2014-03-01 16:36

dokładnie. no mogę sie podpisać i dołączyć do opinii. Od ogólniaka mialem problemy, pomimo odpowiedniego dbania jak mnie uczyli obcinac na prosto. miałem ten zabieg w libramax w wawce i rzeczywiscie skuteczny jest
Cytować
0

#2 kazik 2014-02-22 00:56

jaki początek choroby?! to jest schorzenie samo w sobie. mnie też wrastało od dosyć dawna,miałem nawet to cholerstwo wycinane i nic! Jakiś czas temu zdecydowałem się na zabieg tzw nową metodą kostki arkady i choć już wątpiłem czy się tego kiedykolwiek pozbędę, to udało się, polecam osobom które mają z tym problem, u mnie zadziałało
Cytować
0

#1 basiczka 2013-02-04 12:49

wzrastjacy paznokiec' to prawdopodobnie poczatek jakiejs choroby'
Cytować