Mężczyźni, chyba że umierają, nie chodzą do lekarza. Mają również skłonność do ignorowania problemów z żołądkiem. Łagodne wrzody mogą dawać bardzo mało symptomów, ale nawet poważniejsze przypadki są lekceważone i określane jako zgaga albo niestrawność. Jedna zdiagnozowany wrzód można wyleczyć i pozbyć się strachu przed zjedzeniem co pikantniejszego dania.
Uznaje się, że wrzody żołądka powodowane są przez bakterię Helicobacter pylori. Owa bakteria osłabia ochronę przed działaniem kwasu solnego obecnego w soku żołądkowym i w konsekwencji powoduje zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz wrzody żołądka.
Uznaje się, że ten problem dotyczy 10% światowej populacji i częściej to dotyczy mężczyzn niż kobiet. Do tej pory nie wiadomo jak się owa bakteria rozprzestrzenia, więc tak naprawdę u każdego istnieje ryzyko wystąpienia wrzodów żołądka. Jak z każdym schorzeniem, tak i w tym przypadku mogą mieć znaczenie uwarunkowania genetyczne.
Gdy już jest wrzód, to wystąpią bóle brzucha i będą trwać kilka dni, a nawet tygodni. Zwykle nastąpi 2-3 godzin po posiłku oraz nocą, gdy żołądek jest pusty. Pożywienie, które powodować będzie rozcieńczanie kwasu soku żołądkowego, powodować będzie ustąpienie bólu. Również środki zobojętniające kwas solny również przynoszą ulgę. Jako, że wyglądać to może na niestrawność, więc często pomijana jest możliwość wystąpienia wrzodu żołądka.
Cóż, nie ma innego wyjścia - do lekarza, które może odpowiednio zdiagnozować schorzenie. Pewnie trzeba będzie wykonać odpowiednie badanie i zapewne nie obędzie się bez gastroskopii, widmo której - nie ma co się oszukiwać - skutecznie wystrasza „odważnych facetów" przed wizytą u lekarza. Mniej „strasznym" jest badanie krwi, chyba że widok igły strzykawki również wywołuje traumatyczne przeżycia. Oczywiście, można również kupić w aptece testy na obecność Helicobacter pylori.
Po zdiagnozowaniu, bakterie zwalcza się antybiotykiem, jednocześnie stosując środki zobojętniające kwas, których wiele dostępnych jest bez recepty. No i, chociażby przez pewien czas, dieta. W każdym bądź razie - to można wyleczyć.