Moto Sfera

wydrukuj czesci samochodowe

Wydrukuj sobie... części samochodowe

Coraz większa ilość producentów aut decyduje się na to, aby do swoich modeli stosować dosyć niecodzienne części samochodowe. Niektóre z nich zaczynają wyglądać naprawdę bardzo oryginalnie, a mówiąc bardzo oryginalnie można spokojnie powiedzieć, że dziwnie. Powoduje to problemy u wielu kierowców, którzy szukają zamienników, ponieważ oryginalne części są w wielu przypadkach bardzo drogie. Na szczęście tutaj przychodzi technologia nie z tej ziemi, czyli druk przestrzenny. Daje on naprawdę niesamowite możliwości, zwłaszcza w takich przypadkach.

 

Drukowanie 3D jest coraz bardziej popularne i widać to już w zasadzie na każdym kroku. Wkracza ono również do motoryzacji, a w zasadzie jest już tam od jakiegoś czasu i ma się naprawdę bardzo dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na to, aby zacząć drukować części do samochodów, właśnie przy pomocy druku 3D. Oczywiście to nie wszystko, ponieważ twórcy idą o krok dalej i przy pomocy druku przestrzennego tworzą nawet całe samochody.

 

Samochód z drukarki?

W Chicago został opracowany już jakiś czas temu pierwszy samochód, który został w całości wyprodukowany przez drukarkę 3D. Wytworzenie takiego auta zajęło jedynie trzy dni, zaś łączny koszt oscylował na poziomie 18 tysięcy dolarów. Tego typu wynalazek jest w stanie być czymś naprawdę rewolucyjnym, ponieważ pokazuje, że można z powodzeniem wydrukować duże urządzenia.

Auto z drukarki nazywa się "Strati", co po włosku oznacza "warstwy" i bardzo dobrze nawiązuje do idei budowania tego typu aut. Pierwsza prezentacja tego samochodu odbywał w McCormick Palace w Chicago. Strati to auto elektryczne przeznaczone dla dwóch osób. Na jednym naładowaniu jest ono w stanie przebyć około 200 kilometrów drogi. Prędkość maksymalna wynosi 60 kilometrów na godzinę, dlatego też to idealny samochód do tego, aby poruszać się po mieście.

Niewątpliwą zaletą tego samochodu jest fakt, że został on wykonany tylko z pięćdziesięciu elementów. Dla porównania warto zauważyć, że większość samochodów, które są dziś produkowane posiada około 6 tysięcy elementów. Niektóre elementy jak chociażby silnik elektryczny, wiązki elektryczne, felgi oraz szyby zostały wytworzone przy użyciu tradycyjnych metod. Jeżeli zaś chodzi o całą resztę, jak chociażby deska rozdzielcza czy fotele to wykonano jest z włókna węglowego.

Twórcą tego projektu jest Michele Anoe, Włoch, który na platformie Quirky udostępnił swój pomysł. Wyprodukowaniem tego auta i wdrożeniem w życie pomysłu Michele Anoe zajmowała się firma Local Motors, która pochodzi z Arizony, w Stanach Zjednoczonych.

Według prezesa Local Motors, czy Johna Rogersa jest to wynalazek, który będzie w stanie zmienić doświadczanie konsumentów oraz dowieść, że samochody można tworzyć całkowicie innymi metodami. 44 godziny trwało wytwarzanie karoserii. 24 godziny przeznaczono na szlifowanie oraz pozbywanie się niedoskonałości. Według szacunków Local Motors cały proces może zostać skrócony do dwóch dni, a w dalszej perspektywie istnieje spora szansa, że będzie on trwał tylko i wyłącznie 12 godzin. Mimo wszystko i tak nadal nieco to odbiega od tego, że standardowy samochód produkuje się raptem 10 godzin.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że to nie jedyny tego typu projekt i że tego typu pojazdy zaczną w niedługim czasie pojawiać się na rynku. Według Johna Rogersa z Local Motors firma niedługo będzie mogła się pochwalić takimi autami w swojej stałej ofercie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy producent będzie musiał przejść odpowiednie testy.

Niesamowitym plusem tego typu aut jest fakt, że z tego względu, że każdy samochód jest wytwarzany osobno i nie dzieje się to masowo to można takie auta dostosowywać do indywidualnych potrzeb każdego klienta, ponieważ istnieje tutaj naprawdę wiele zmiennych, które klienci mogą dostosować według siebie.

Druk 3D to przyszłość?

Widać, że drukowanie 3D staje się z dnia na dzień coraz bardziej popularne. Drukowanie przestrzenne wchodzi już w zasadzie na całkowicie inny tor niż to było dotychczas. Zaczęto odchodzić od standardowych wydruków, czyli małych elementów na rzecz wielkich, bądź niesamowicie szczegółowych wydruków. Drukarki 3D tanieją i stają się cenowo coraz bardziej dostępne dla przeciętnego Polaka, który może je zamówić przez internet, jak każdy inny sprzęt (np. w sklepie z drukarkami 3D - iGo3D). W dzisiejszych czasach drukuje się już protezy dłoni, wielkie domy, broń oraz naprawdę wiele niesamowitych rzeczy, które jeszcze kilka lat temu były nie do wyobrażenia. Większość osób nawet nie myślało, że kiedyś druk 3D wejdzie na tak wysoki poziom.