Moto Sfera

Wynająć czy kupić auto na firmę

Wynająć czy kupić auto na firmę - która opcja jest bardziej opłacalna?

Istnieją cztery sposoby sfinansowania auta dla firmy: gotówka, leasing, kredyt i długoterminowy wynajem. Może więcej pojawić się pytanie – czy bardziej opłaca się wynająć auto na firmę, czy może jednak je kupić, by stało się własnością przedsiębiorcy?

 

Wynajem

Najbardziej korzystny z punktu widzenia ponoszonych kosztów jest wynajem długoterminowy - wypożyczanie aut na krótki okres pociąga za sobą bowiem znacznie wyższe koszty, a tym samym dla przedsiębiorcy będzie o wiele mniej atrakcyjne. Koszt wynajmu na kilka dni to około 100 zł za dobę, a w przypadku samochodów klasy średniej – nawet 200 zł. Takie rozwiązanie może być więc opłacalne jedynie dla przedsiębiorców, którzy potrzebują aut sporadycznie. Zdecydowane obniżenie kosztów jest za to możliwe właśnie w przypadku wynajmu długoterminowego, a więc tego liczonego w miesiącach czy nawet w latach. Wynajem długoterminowy auta może generować koszty około 700 zł miesięcznie w przypadku małych samochodów, a przy średnich – około 1500 zł miesięcznie. Warto przy tym pamiętać, że przedsiębiorcy nie muszą się przejmować ubezpieczeniem auta, obsługą czy naprawami wynikającymi z normalnej eksploatacji, a w razie awarii mają możliwość skorzystania z darmowej pomocy drogowej i auta zastępczego na czas naprawy. Taki miesięczny koszt jest więc niezwykle atrakcyjny dla właścicieli firm.

 

Inne zalety wynajmu

Oprócz braku konieczności martwienia się o takie kwestie jak ubezpieczenie czy naprawa, za które odpowiedzialna jest wypożyczalnia pojazdów, długoterminowy wynajem samochodów ma jeszcze inne zalety. Przede wszystkim pakiet usług związanych z wynajmem może być bardzo szeroki, a tym samym możliwe jest precyzyjne dopasowanie go do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Dzięki temu firma wynajmująca samochód może liczyć na maksymalne obniżenie kosztów związanych z eksploatacją służbowych pojazdów. Największe korzyści płynące z długoterminowego wynajmu auta związane są jednak przede wszystkim z logistyką firmową – wypożyczenie pojazdu pozwala przedsiębiorcy pozbyć się problemów i kosztów koniecznych przy zarządzaniu samochodami czy utrzymaniu dodatkowej grupy pracowników. W przypadku dużych firm, potrzebujących floty samochodowej liczącej kilkadziesiąt czy nawet kilkaset samochodów, jest to duże ułatwienie.

 

Kupno auta na firmę

Oprócz wynajmu długoterminowego istnieją także inne rozwiązania takie jak leasing czy kupno samochodu za gotówkę lub na kredyt. Opcję zakupu za gotówkę mogą wybrać jedynie firmy, którym taki wydatek nie zaburzy płynności finansowej. Samochód nabywany jest bowiem ze środków własnych firmy i zaliczany w koszty uzyskania przychodu, przy czym zaliczenie to jest rozłożone w czasie w formie amortyzacji. Amortyzacja rozłożona jest na okres 5 lat, a w przypadku samochodów używanych przez co najmniej 6 miesięcy – 2,5 roku. Wszelkie koszty eksploatacji, takie jak paliwo, serwis czy ubezpieczenia uznawane są za koszt uzyskania przychodu, a VAT z tytułu zakupu czy eksploatacji rozlicza się w wysokości 50% lub 100% .

W przypadku braku wystarczających środków można wybrać także opcję zakupu samochodu na kredyt. Jest to forma pożyczki gotówkowej przeznaczonej na konkretny cel – a więc właśnie na zakup samochodu. Pożyczkę tę charakteryzuje niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów obrotowych ze względu na zabezpieczenie np. poprzez zastaw na zakupionym samochodzie czy cesję z polisy AC. W przypadku kredytu samochodowego w koszty działalności firmy można zaliczyć jednak tylko część odsetkową raty, a także wszelkie opłaty manipulacyjne związane z udzieleniem i prowadzeniem kredytu. W przypadku niewielkiej firmy kredyt będzie jeszcze mniej korzystnym rozwiązaniem – wzięty na zakup samochodu obniży zdolność kredytową całej działalności i może negatywnie wpłynąć na jej kondycję finansową.

Powyższe usługi sprawdź na stronie www.fleetbook.pl.

Artykuł zewnętrzny