O zdrowiu

Zabójczy oddech

Zabójczy oddech

„Zainwestuj w tik-taki, bo ci wali" - któż z nas nie pamięta tego tekstu poczciwego osła ze „Shreka". Nam jednak nie chodzi o trywializowanie problemu, który jest tak powszechny i w gruncie rzeczy towarzyszy nam od zawsze.  Poniżej przedstawiamy podstawowe przyczyny nieświeżego oddechu jak i kilka rad, które być może, części z nas pomogą.

 

Aby wydostać się z sideł średniowiecza trzeba pamiętać, że przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust są głównie schorzenia jamy ustnej oraz zaniedbania higieniczne. Wystarczy jeden niewyleczony ząb, ubytki próchnicze, nie usunięty psujący się korzeń, uporczywy nalot na języku czy zapalenie dziąseł i przyzębia, by dać pole do działania bakteriom kryjącym się w kieszonkach dziąsłowych i w ubytkach. Powodem nieładnego zapachu bywają również zużyte protezy akrylowe nie dające się dokładnie wyczyścić.

Nieświeży oddech mogą powodować zakażenia okolicy dziąseł i migdałków drożdżakami z rodzaju Candida. Sprzyja temu przemęczenie prowadzące do spadku odporności, kuracje antybiotykowe, przyjmowanie leków odwadniających i przeciw nadciśnieniu tętniczemu. Halitozę powodują też przewlekłe choroby laryngologiczne, jak zapalenie zatok, gardła, migdałków. W związku z zaburzeniem pracy hormonów przykry zapach z ust dokucza kobietom w okresie menopauzy lub tuż przed miesiączką.

 

Jak sprawdzić, czy jesteśmy właścicielami czystego oddechu?

Wykonując trzy godziny po posiłku test polegający na potarciu tylnej części jeżyka chusteczką lub szorowaniu zębów szczoteczką bez wody i pasty. Jeśli po minucie będą one nieładnie pachnieć, to znak, że taką samą woń ma nasz oddech. Takiemu stanowi rzeczy sprzyjają też schorzenia takie jak cukrzyca, choroby nerek i wątroby, choroba wrzodowa, zespół złego wchłaniania.

 

Spójrz na język

Czyszczenie języka rzadko bywa dziś praktykowane. Zawstydziliby nas w tej mierze mieszkańcy starożytnego Egiptu, Indii oraz Chin, którym ten zabieg higieniczny nie był obcy.

Dlaczego jest to takie ważne? Uczestniczący w czynnościach jedzenia i żucia język nie ma gładkiej powierzchni. Znajdujące się na nim drobne rowki i mikroskopijne brodawki sprzyjają gromadzeniu się i rozwojowi bakterii produkujących lotne związki siarkowe o ostrym zapachu. Tworzący się na języku biały nalot należy więc regularnie (najlepiej codziennie) usuwać. Służą do tego szczoteczki do mycia języka. Do toalety języka używać można też specjalnych skrobaczek a i zwykła szczoteczka będzie lepsza niż nic.

 

myj zeby

 

Dobre rady:

  • Czyść starannie zęby (po każdym posiłku ) i przestrzenie międzyzębowe. Do miejsc trudno dostępnych wykorzystaj nić dentystyczną, wykałaczki stomatologiczne. Płucz usta płynami antybakteryjnymi, ale bez przesady - są zazwyczaj na bazie alkoholu.
  • Usuwaj płytkę nazębną.
  • Wypijaj dostateczną ilość płynów, najlepiej wody mineralnej.
  • Gdy czujesz suchość w ustach, przegryzaj owocami, surowymi warzywami. Żuj gumę bezcukrową.
  • Unikaj papierosów i alkoholu, pokarmów nasilających przykry zapach: cebuli, czosnku, wędzonych ryb, ostrych przypraw ( to oczywiście dotyczy tylko pewnych sytuacji, bo nie można pozbywać się tego co się lubi).
  • Na oddech korzystnie wpływa żucie goździków, ziarenek kawy i ziół: bazylii, koperku, czy mięty.

 

Przy współpracy ze stomatolog Szczecin