Zimą bardzo często można usłyszeć komunikaty o wysokim poziomie zanieczyszczeń w powietrzu, a w wielu miastach organizowane są akcje, których celem jest ograniczenie ich emisji. Czy smog naprawdę stanowi zagrożenie, a jeżeli tak, to w jaki sposób się przed nim bronić? To facet odpowiada za bezpieczeństwo rodziny, więc podpowiadamy jak zrobić to z oczyszczaczem powietrza.
Smog a zdrowie
Smog to mieszanina substancji wytwarzanych w procesie nieefektywnego spalania paliw, w tym węgla kamiennego i benzyny. Kotły grzewcze, silniki samochodowe oraz zakłady przemysłowe wytwarzają pyły zawieszone, których średnica jest nawet kilkadziesiąt razy mniejsza od średnicy włosa, a także lotne związki organiczne (LZO), wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) i inne toksyny.
Część związków chemicznych wchodzących w skład smogu ma udowodnione działanie rakotwórcze. Stanowią też jeden z czynników wywołujących choroby układu oddechowego, nerwowego i układu krążenia. Na terenie aglomeracji śląskiej podwyższenie poziomu zanieczyszczeń doprowadziło do wzrostu liczby udarów niedokrwiennych mózgu o 16%, natomiast ilość pacjentów z zawałami serca zwiększyła się o 12%.
Schorzenia te nie rozwijają się po jednym dniu spędzonym w zasmogowanym mieście, co nie oznacza, że krótkotrwały kontakt z zanieczyszczeniami pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie organizmu. Pierwszymi objawami ekspozycji na smog są bóle głowy, problemy z koncentracją i drapanie w gardle oraz nasilenie objawów już istniejących chorób, w tym astmy.
Prokreacja i rozwój płodu
Zamieszkiwanie na terenach o złej jakości powietrza może utrudnić, a nawet uniemożliwić realizację planów prokreacyjnych. Dowodem na to są badania przeprowadzone w Szanghaju, gdzie tylko ⅓ przeanalizowanych próbek spermy spełniała standardy wyznaczone przez WHO. W przypadku kobiet ocenia się, że regularny kontakt z samymi spalinami samochodowymi zwiększa ryzyko niepłodności o 11%.
Nie jest to jedyny powód, dla którego parom planującym potomstwo coraz częściej zaleca się zadbanie o jakość powietrza w swoim otoczeniu. Naukowcy dostrzegli bowiem związek pomiędzy poziomem zanieczyszczeń a ryzykiem poronienia oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. Badania przeprowadzone w Krakowie dowiodły, że dzieci, których matki w okresie ciąży były narażone na kontakt ze smogiem, mają w późniejszych latach mniejszą pojemność płuc i częściej zapadają na choroby układu oddechowego.
Smog a uroda
Oddychanie powietrzem skażonym smogiem oddziałuje nie tylko na zdrowie, ale i na wygląd zewnętrzny. Zawarte w nim substancje wysuszają skórę i osłabiają jej funkcje ochronne. Dr Joanna Suseł – dermatolog i ekspert medycyny estetycznej – zwraca uwagę na fakt, iż badania naukowe potwierdziły, że skóra osób mieszkających na zanieczyszczonych terenach jest w gorszej kondycji niż mieszkańców miejsc o lepszej jakości powietrza, pomimo takiej samej pielęgnacji. U tych pierwszych szybciej pojawiają się zmarszczki, a dodatkowo częściej występują trądzik, egzema i alergie skórne. Ponadto skóra jest przesuszona i ma nierówny koloryt. Na działanie smogu podatne są także włosy, które pod wpływem kontaktu z zanieczyszczeniami stają się matowe, suche i łamliwe.
Oczyszczanie powietrza
Zanieczyszczone powietrze przedostaje się do wszystkich domów i mieszkań, dlatego poziom smogu wewnątrz budynków może być nawet dziesięciokrotnie wyższy niż na zewnątrz. Najlepszym sposobem na wyeliminowanie go jest zakup dobrego oczyszczacza powietrza. Ilość urządzeń dostępnych na polskim rynku jest dość duża, a jedna z różnic pomiędzy nimi to rodzaj posiadanych filtrów. Na szczególną uwagę zasługują modele z filtrami HEPA i węglowymi, ponieważ te pierwsze usuwają pyły zawieszone, natomiast węgiel aktywny pochłania WWA i LZO. Skuteczność takich urządzeń w walce ze smogiem jest bliska 100%. Dlaczego mimo to nie są one obecne we wszystkich polskich domach i mieszkaniach? Jednym z powodów jest przeświadczenie, iż oczyszczacze są urządzeniami drogimi i kosztownymi w eksploatacji. Tymczasem na polskim rynku dostępne są urządzenia o wartości ponad 2500 zł, ale i takie, które można nabyć za mniej niż 1000 zł, a efektywność tańszych modeli jest porównywa z tymi droższymi.
Właściwie dobrany oczyszczacz nie zepsuje estetyki wnętrza, gdyż niektóre modele wyróżniają się zarówno pod względem skuteczności, jak i stylowego designu. Dobrym przykładem może być oczyszczacz powietrza Klarta Forste, który jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych.
Wybierając sprzęt należy wziąć pod uwagę m.in. wymiary pomieszczenia, ponieważ każde urządzenie jest w stanie oczyścić wnętrze o ściśle określonej powierzchni maksymalnej. Ważną rolę odgrywają także funkcje dodatkowe. Jedną z tych najbardziej przydatnych jest jonizacja powietrza, gdyż nadmiar jonów dodatnich – wytwarzanych przez wszystkie urządzenie elektryczne – także może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości, w tym bóle głowy i problemy z koncentracją.
Artykuł zewnętrzny