Moto Sfera

wadliwe auto z drugiej ręki Sprawdź co możesz zrobić

Zakupiłeś wadliwe auto z drugiej ręki? Sprawdź, co możesz zrobić

Kupujący samochody używane są często narażeni na różnego rodzaju oszustwa, ale również mogą dochodzić swoich praw, aby otrzymać obniżkę ceny czy nawet zwrot pieniędzy.

 

Wielu z nas, gdy chce kupić używane auto, korzysta z internetowych portali ogłoszeniowych czy wpisuje do wyszukiwarki słowa typu „komis samochodowy Warszawa”, aby zobaczyć auta na żywo. Niestety, przy zakupie z drugiej ręki trzeba mieć oczy dookoła głowy, ponieważ ryzyko kupna „kota w worku” jest naprawdę wysokie – sprawdzenie auta przez osobę, która zna się na rzeczy, czy też w warsztacie, powinno być obowiązkiem, gdy nie chce się kupić takiego, które zepsuje się po przejechaniu kilkuset kilometrów. Co jednak zrobić w przypadku usterek?

Przepisy mówią jasno, że sprzedawca ponosi odpowiedzialność w sytuacji, gdy sprzedał pojazd wadliwy, ale zataił istnienie tych wad przed kupującym. Niemniej jednak w przypadku aut używanych sytuacja nie jest już tak jasna, ponieważ mogą pojawić się pewne usterki, ale nie oznaczają one, że handlarz oszukał klienta.

Jednak w sytuacji, gdy sprzedający wyraźnie zaznacza, że oferuje auto bezwypadkowe i sprawne, ale okaże się, ze jest inaczej, wtedy klient może skorzystać dochodzić swoich roszczeń. Podstawą jest zawsze umowa kupna-sprzedaży, w której powinien znaleźć się dokładny opis przedmiotu transakcji. Gdy okaże się, że pojawiły się różnice, wówczas na gruncie prawa konsumenckiego klient może złożyć reklamację – podstawą do tego powinna być opinia niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Niestety, gdy reklamacja nie zostanie uznana, a klient przekonany jest o swojej racji, pozostaje mu jedynie droga sądowa.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje auto będzie wolne od tego rodzaju niespodzianek, w takim przypadku warto sprawdzać oferty w salonach dealerskich. Nie każdy wie, że również dealerzy prowadzą sprzedaż pojazdów z drugiej ręki. Są to auta sprawdzone, po przeglądach technicznych, z rzetelnymi opisami, a ponadto z gwarancją. Dlatego też jeżeli chcesz kupić auto Honda, sprawdź, czy może zaoferować ci to twój salon Honda w Warszawie. To propozycja zdecydowanie warta uwagi, gdy doceniasz bezpieczeństwo i wygodę!

 Reklama