Kupujący samochody używane są często narażeni na różnego rodzaju oszustwa, ale również mogą dochodzić swoich praw, aby otrzymać obniżkę ceny czy nawet zwrot pieniędzy.

 

Wielu z nas, gdy chce kupić używane auto, korzysta z internetowych portali ogłoszeniowych czy wpisuje do wyszukiwarki słowa typu „komis samochodowy Warszawa”, aby zobaczyć auta na żywo. Niestety, przy zakupie z drugiej ręki trzeba mieć oczy dookoła głowy, ponieważ ryzyko kupna „kota w worku” jest naprawdę wysokie – sprawdzenie auta przez osobę, która zna się na rzeczy, czy też w warsztacie, powinno być obowiązkiem, gdy nie chce się kupić takiego, które zepsuje się po przejechaniu kilkuset kilometrów. Co jednak zrobić w przypadku usterek?

Przepisy mówią jasno, że sprzedawca ponosi odpowiedzialność w sytuacji, gdy sprzedał pojazd wadliwy, ale zataił istnienie tych wad przed kupującym. Niemniej jednak w przypadku aut używanych sytuacja nie jest już tak jasna, ponieważ mogą pojawić się pewne usterki, ale nie oznaczają one, że handlarz oszukał klienta.

Jednak w sytuacji, gdy sprzedający wyraźnie zaznacza, że oferuje auto bezwypadkowe i sprawne, ale okaże się, ze jest inaczej, wtedy klient może skorzystać dochodzić swoich roszczeń. Podstawą jest zawsze umowa kupna-sprzedaży, w której powinien znaleźć się dokładny opis przedmiotu transakcji. Gdy okaże się, że pojawiły się różnice, wówczas na gruncie prawa konsumenckiego klient może złożyć reklamację – podstawą do tego powinna być opinia niezależnego rzeczoznawcy samochodowego. Niestety, gdy reklamacja nie zostanie uznana, a klient przekonany jest o swojej racji, pozostaje mu jedynie droga sądowa.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje auto będzie wolne od tego rodzaju niespodzianek, w takim przypadku warto sprawdzać oferty w salonach dealerskich. Nie każdy wie, że również dealerzy prowadzą sprzedaż pojazdów z drugiej ręki. Są to auta sprawdzone, po przeglądach technicznych, z rzetelnymi opisami, a ponadto z gwarancją. Dlatego też jeżeli chcesz kupić auto Honda, sprawdź, czy może zaoferować ci to twój salon Honda w Warszawie. To propozycja zdecydowanie warta uwagi, gdy doceniasz bezpieczeństwo i wygodę!

 Reklama

Dodaj komentarz
Kod antyspamowy Odśwież