Żyć Dobrze

Zalety zapalniczki żarowej

Zalety zapalniczki żarowej

Zapalniczka to nieodłączny atrybut każdego miłośnika tytoniu w różnych formach – od zwykłych papierosów, przez cygara i cygaretki, aż do tytoniu fajczanego. Najtańsze i najpowszechniejsze są zapalniczki gazowe, jako paliwo wykorzystujące płynny butan, wyposażone w zapalnik elektryczny lub krzemienny. Innym rodzajem są zapalniczki benzynowe, bardzo spopularyzowane przez amerykańskie kino – ich najważniejsze części to knot, kółko zapalające oraz gąbka nasączona benzyną, wszystko to zamknięte w metalowej, dwuczęściowej obudowie. Ich zaletą jest fakt, że płomień jest bardzo stabilny, najwygodniejszą metodą zgaszenia go jest zamknięcie obudowy. Grono dostępnych zapalniczek przed kilkoma laty poszerzyło się o zapalniczki żarowe, zwane również sztormowymi.

 

Porównanie zapalniczki żarowej do gazowej

Paliwem używanym w zapalniczkach żarowych również jest gaz, z tego powodu często mylone są one z tradycyjnymi zapalniczkami. Różnicę stanowi jednak ich budowa. Zapalniczki gazowe wypełnione są skroplonymi butanem, za którego uwalnianie odpowiedzialny jest zawór (jeśli naciśniemy przycisk zapalniczki bez przekręcania kółka, usłyszymy ulatniający się gaz). Po przekręceniu kółka (w nowocześniejszych zapalniczkach benzynowych kółko zostało zastąpione zapalnikiem elektrycznym, uruchamianym wraz z otwarciem zaworu) wyzwala się iskra, która podpala ulatniający się i zmieszany z powietrzem butan. Konstrukcja zapalniczek żarowych jest nieco bardziej skomplikowana. Jej głównym elementem jest dysza, która zasysa powietrze i miesza go z butanem – efektem tego jest bardzo silny strumień gazu, który zapala się od iskry elektrycznej tuż nad wylotem dyszy, jeszcze w obudowie zapalniczki.

 

Zalety zapalniczek żarowych

Zapalniczki żarowe nazywane się często również sztormowymi z racji faktu, że są bardzo odporne na trudne warunki atmosferyczne – wiatr oraz deszcz. Strumień gazu wyrzucany jest pod dużym ciśnieniem i zapalony jeszcze wewnątrz zapalniczki, dlatego nie gaśnie pod wpływem ruchów powietrza, łatwo zapalniczkę uruchomić nawet na silnym wietrze. Ponadto wyeliminowane z konstrukcji krzemiennego kółka sprawia, że zapalniczka jest odporna na działanie wilgoci. Dodatkowym plusem jest wyjątkowa estetyka – obecnie dostępne zapalniczki żarowe przyjmują bardzo eleganckie formy, z tego powodu stanowią niezbędne wyposażenie każdej osoby, która ceni sobie dobrą prezencję i nie chce pojawiać się w towarzystwie z plastikową zapalniczką z kiosku.

Szeroki wybór wysokiej jakości zapalniczek żarowych znajdziemy na stronie firmy Trober Polska.