Nazwa "zapalenie żołędzi" obejmuje kilka odmian zapalenia żołędzi i napletka. Nie są to przypadłości groźne, ale z oczywistych względów wymagają podjęcia jak najszybszego i starannego leczenia.
Przyczyną dolegliwości są zazwyczaj wcześniejsze zarażenia: kiłą, rzeżączką lub opryszczką narządów płciowych. Stan zapalny może też być spowodowany podrażnieniem wywołanym substancjami chemicznymi wchodzącymi w skład materiałów, z których wykonana jest odzież. Także otarcie na skutek kontaktu z wilgotną bielizną może dać w efekcie stan zapalny.
Na zapalenie żołędzi i napletka podatni są mężczyźni chorzy na cukrzycę. Wysokie stężenie glukozy we krwi sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, a więc i stanom zapalnym.
Objawy to zaczerwienienie, w niektórych przypadkach duży obrzęk i bolesność napletka.
Niezbyt częstą odmianą choroby jest marskość żołędzi i napletka. Zazwyczaj pojawia się bez określonej przyczyny. Nie powoduje bolesności ani zaczerwienienia, które są charakterystyczne dla większości odmian zapalenia żołędzi. Marskość można rozpoznać po pomarszczeniu powierzchni żołędzi i napletka. Stan ten utrudnia odciąganie napletka. W efekcie marskości może też dojść do zwężenia ujścia cewki moczowej, a w konsekwencji do kłopotów z oddawaniem moczu.
Leczeniu zapalenia żołędzi sprzyja zachowanie szczególnej higieny. Należy pamiętać o starannym osuszaniu okolic objętych stanem zapalnym. Jeśli zapalenie ma charakter wtórny, trzeba wyleczyć jego pierwotną przyczynę. Zalecone przez lekarza odpowiednie maści gojące, a w razie konieczności tabletki, powinny pomóc w całkowitym wyleczeniu. W niektórych przypadkach przeprowadza się drobny zabieg chirurgiczny (rozcięcie napletka lub obrzezanie). Przy marskości żołędzi i napletka chirurgicznie rozszerza się ujście cewki moczowej.