Żyć Dobrze

Zapłacą, czy nie zapłacą?

Zapłacą, czy nie zapłacą?

Oto jest pytanie, które zadaje sobie chyba każdy przedsiębiorca. Problemem nadrzędnym nie jest już sama sprzedaż, ale otrzymanie zapłaty za sprzedany towar lub wykonaną usługę. Warto więc może zastanowić się nad nawiązaniem współpracy z profesjonalną firmą windykacyjną.

 

W firmach zaczęto dbać o właściwy dobór klientów, zabezpieczenie płatności przed podpisaniem kontraktu, oraz windykację należności, które nie zostały w terminie uregulowane. W większości przypadków obowiązki te spadły na dział księgowości. W dużych korporacjach powstały działy windykacji z prawdziwego zdarzenia. Zostały wprowadzone specjalne procedury odnośnie weryfikacji klientów, monitoringu oraz windykacji. Wszystko po to, by zminimalizować ilość nieudanych transakcji. Jednym słowem przedsiębiorcy próbują własnych sił w ściąganiu należności. Nikogo to zresztą nie dziwi. W związku ze zwiększająca się liczbą dłużników powstało wiele firm windykacyjnych, proponując swoje usługi.

Wiele z przedsiębiorstw, nawet jeżeli mają własny dział windykacji współpracuje z taką firmą, by zwiększyć skuteczność w ściąganiu wierzytelności.

Co więc atrakcyjnego może zaproponować zewnętrzna firma windykacyjna przedsiębiorcom? Choćby kompleksową obsługę klientów - windykacje na stopie negocjacji przedsądowych, prowadzenie spraw w sądach przez własną kancelarię, oraz wywiady: prewencyjne i na potrzeby wspomagania komorniczego.

Co zyskuje przedsiębiorca współpracując z dobrą firmą windykacyjną?

Pełnomocnicy takiej firmy przygotowują raporty z prowadzonych spraw nawet dla najbardziej wymagających klientów, od tabelek począwszy na modelach graficznych kończąc. System komputerowy, który obsługuje bazę dłużników, liczy odsetki, pilnuje terminów przedawnień, przygotowuje raporty i działa on-line w każdym oddziale pozwala sprawdzić na przykład w Sopocie co się dzieje ze sprawą prowadzoną w Katowicach czy Poznaniu.

Ważny jest szybki dostęp do tych informacji, by zwiększyć wartość usług i konkurencyjność. W związku z faktem, że są to dane poufne firma taka powinna dbać o ich bezpieczeństwo.

Ważna jest tak zwana windykacja terenowa. Jest to jedna z cech, która wyróżnia niektóre firmy na tle firm o podobnym profilu.

Posiadając odpowiednie zaplecze wiedzy, kontaktów jak i wyspecjalizowanych pracowników, firma taka potrafi dokonywać obrotu wierzytelnościami oraz ściągać zobowiązania z tzw. trzeciodłużników.

Przed podpisaniem większego kontraktu warto zrobić wywiad handlowy, by podjęta decyzja była świadomą decyzją.  Dodatkowo dla firm które zabezpieczają swoje wierzytelności (np. banki, leasingi, firmy ubezpieczeniowe...) firma taka powinna dokonywać przejęcia majątku, wyceny, transportu oraz zorganizować sprzedaż wtórną.

Często stali klienci takich firm pytają o zwindykowane samochody, maszyny, urządzenia, linie technologiczne itp. Są one zawsze sprzedawane po atrakcyjnych cenach, nic więc dziwnego, że jest tak duże zainteresowanie tym tematem.

Pamiętać też musimy, że nie tylko rynek się zmienia, zmienia się przede wszystkim prawo, które z jednej strony umożliwia, z drugiej zaś ogranicza dochodzenia roszczeń. Zanim podejmiemy decyzję o wyborze firmy windykacyjnej to i ten aspekt należy sprawdzić.

dr Jarosław Ziętarski