O zdrowiu

zabieg chirurgiczny

Zastosowanie węży zwijanych w technice medycznej

Dzięki korzystaniu z nowej technologii współczesna medycyna wygląda dzisiaj zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu - nowatorskie rozwiązania pozwalają skutecznie leczyć i badać ludzkie ciało. Poza rosnącą wiedzą medyków, szczególnie istotny jest dynamiczny rozwój jakości sprzętu i narzędzi spełniających coraz więcej wymogów dotyczących higieny i możliwości biointegracji z ludzkim ciałem. Jednym z takich elementów są węże zwijanie, szczególnie chętnie wykorzystywanie w medycynie.

 

- Technologia medyczna jest dzisiaj wyjątkowo zaawansowana: choroby i wszelkiego rodzaju urazy są dzisiaj dużo łatwiejsze w leczeniu niż dawniej. Ciągłe badania nad materią i jakością urządzeń pozwalają nawet na wykonywanie operacji ingerujących w ciało człowieka przy jednoczesnym zachowaniu jak największej sterylności oraz umiejętności integracji z organizmem - tłumaczy specjalista firmy Witzenmann Polska specjalizującej się między innymi w produkcji tego typu produktów. - Mowa tu szczególnie o implantologii oraz badaniach takich jak endoskopia.

Narzędzia stosowane w każdym dziale medycyny (nieważne czy chodzi o proste sprzęty używane w codziennych badaniach lub prostych zabiegach czy też te specjalistyczne, do przeprowadzania skomplikowanych operacji) musi charakteryzować niezwykła precyzja wykonania oraz możliwość zapewnienia ochrony przed czynnikami mechanicznymi oraz chemicznymi. Węże zwijane ochronne stosowane w medycynie mogą być wykorzystywanie przy wielu badaniach - te dysponujące średnicą wewnętrzną 0,3 milimetrów umożliwiają ich przeprowadzenie przy jak najmniejszych urazach tkanki ludzkiej oraz minimalnym negatywnym wpływie na wewnętrzne narządy. Zapewnia to maksymalne bezpieczeństwo, często skomplikowanych badań takich jak wprowadzanie wszelkiego rodzaju sond. Gładka powierzchnia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz elementu zapewnia wyjątkową łatwość wprowadzenia do organizmu, tak samo jak wykonanie i mały rozmiar średnicy powodujący elastyczność (a więc duże możliwości wprowadzenia narzędzia do organizmu). Naturalnie to także dodatkowy gwarant bezpieczeństwa pacjenta.

 

Biozgodność materiału jest szczególnie ważna w każdej dziedzinie medycyny, w której jakikolwiek element narzędzia ma dłuższy kontakt z ludzkimi narządami wewnętrznymi. - Normalnie organizm po rejestracji obcej części zaczyna produkować przeciwciała, celem pozbycia się go. Węże zwijane najwyższej klasy o przeznaczeniu medycznym są całkowicie zgodne z organizmem; w praktyce oznacza to tyle, że "przyjmujemy" nowe ciało obce jak swoje, traktując tak, jak powinniśmy, czyli jako dodatkowy narząd - tłumaczy specjalista firmy z siedzibą w Olkuszu. - Ta konkretna właściwość zawsze musi być określona odpowiednim certyfikatem; w Witzenmann Polska taką normą jest DIN/ISO 10993 1-5. Bez tego trudno zawierzyć biozgodności produktu - dodaje.

Poza brakiem negatywnego wpływu na ludzki organizm węże dysponują określonymi właściwościami pozwalającymi na łatwą dezynfekcję (także metodą sterylizacji w autoklawie). Niewielka średnica węży jest doskonałym ułatwieniem w minimalnie inwazyjnych zabiegach medycznych.

 Reklama