O zdrowiu

Zawał serca po stosunku

Zawał serca po stosunku

Ryzyko wyzwolenia ostrego zawału serca (acute myocardial infarction - AMI) w wyniku aktywności seksualnej wydaje się być bardzo niskie i może być dodatkowo zredukowane poprzez aktywność fizyczną, twierdzą szwedzcy naukowcy w czasopiśmie  Heart.

 

W próbie krzyżowej dr J. Moller wraz ze współpracownikami z Karolinska Institutet w Sztokholmie zebrał dane od 659 uczestników programu Stockholm Heart Epidemiology Programme (SHEEP). Uczestnicy będący przedstawicielami płci obojga doświadczyli pierwszego zawału serca w okresie roku poprzedzającego badanie. Pacjenci byli w wieku od 45 do 70 lat, przy czym większość (75%) była w wieku od 45 do 60 lat. Dane były zbierane przy pomocy wywiadów podczas hospitalizacji lub krótko po wypisaniu chorych z oddziału.

Wśród pacjentów bez objawów poprzedzających, jedynie 1.3% uprawiało stosunki płciowe w ciągu 2 godzin przed zawałem.

U pacjentów, którzy doświadczyli zawału w okresie krótszym, niż 1 godzina po stosunku, ryzyko względne wynosiło 2.1.

W przypadku osób prowadzących siedzący styl życia ryzyko względne wynosiło 4.4, natomiast w przypadku pacjentów aktywnie trenujących parametr ten kształtował się na poziomie 0.7.

Na podstawie swoich wyników uczeni konkludują, że "aktywność seksualna może być czynnikiem wyzwalającym zawał mięśnia sercowego. Jednakże wzrost całkowitego ryzyka zawału serca po stosunku płciowym jest bardzo niewielki. Wysiłek fizyczny jest jedyną drogą prowadzącą do redukcji tego wzrostu ryzyka."