O zdrowiu

Złap się za klejnoty

Złap się za klejnoty

Ostatnio różne środowiska lekarzy, ale i celebrytów zaangażowały się w walkę z rakiem jąder. Podobne akcje miały już miejsce, jednak były skierowane w stronę Pań. Płeć piękna jest z różnych przyczyn bardziej przychylna korzystaniu z usług służby zdrowia, więc zadanie, jakie stało przed zachęcającymi było łatwe. Mężczyznom wizyta u lekarza przychodzi trudniej. Być może dlatego próby dotarcia do Panów mają wydźwięk humorystyczny, jak na przykład przedsięwzięcie "#Feelingnuts". Niezależnie od wszelakich akcji, warto chwycić się za krocze.

 

Zacząć należy od tego, że rak jąder jest jednym z najczęstszych nowotworów pojawiającym się u mężczyzn

Nie oznacza to na szczęście, że jest powszechny. Wprost przeciwnie. Istnieją jednak grupy o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka jąder. Do takich należą osoby, które:

  • należą do kategorii wiekowej od 20 do 35 lat,
  • charakteryzują się tzw. "wędrującym jądrem",
  • mają wśród najbliższej rodziny (brat, ojciec) osoby, które cierpiały na raka jądra,
  • ich jądro zeszło do moszny po 6. roku życia.

Nawet jeżeli nie należymy do żadnej z powyższych kategorii, specjaliści zalecają przeprowadzać regularne badania po ukończeniu około 15 roku życia. Jeżeli aspekt zdrowotny nie jest dla nas wystarczającym motywatorem, to na naszą decyzję może wpłynie fakt, iż nie jest to czasochłonne, ani kosztowne.

 

Cały proces badania polega na sprawdzeniu palcami jąder w poszukiwaniu guzków, nierówności i tym podobnych

Poleca się robić to w przyjemnej atmosferze, na przykład podczas kąpieli lub prysznica. Można także wpleść takie badanie w czynności intymne i poprosić o sprawdzenie jąder swoją partnerkę.

 

Jeżeli coś budzi nasze wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu do urologa

Nie każdy guzek oznacza nowotwór. Nierówności mogą być wynikiem uderzenia, ale też może to być między innymi wodniak lub żylak najądrza. Każdy wykryty przez nas guzek należy jednak traktować jako nowotwór, mimo iż prawdopodobnie nim nie jest.

 

Nie trzeba chyba przypominać o tym, czym grozi nieleczony rak

Nowotwory na jądrach bardzo szybko się rozwijają, a jeśli ich nie zwalczymy, mogą uśmiercić w stosunkowo krótkim czasie. W innym przypadku można się liczyć z utratą organu. Dlatego warto badać się raz w miesiącu. Podobnie do innych odmian tej choroby, wcześnie wykryty rak jąder jest całkowicie uleczalny. Zadajmy sobie więc pytanie, czy chcemy mieć w przyszłości dzieci, bądź wreszcie, czy chcemy jeszcze trochę pożyć?

 

Nie bójmy się panowie

Zbadajmy się na obecność raka jąder, to prosta czynność. Musimy pamiętać, że nie robimy tego wyłącznie dla siebie, ale też dla bliskich i rodziny. Załatwmy sprawę po męsku i złapmy się za klejnoty.

Karol Sywec