Choroby weneryczne, a na ich czele kiła (syfilis), stają się coraz większym zagrożeniem dla zdrowia. W cieniu wirusa HIV niepostrzeżenie rozprzestrzeniają się na ogromną skalę również inne choroby przenoszone drogą płciową. Do niedawna można było mówić tylko o epidemii, teraz to już sytuacja kryzysowa.
Najlepszym przykładem jest kiła - zakażonych nią jest trzykrotnie więcej osób niż wirusem HIV!
W wielu krajach w ostatnich pięciu latach liczba zakażeń kiłą wzrosła o 550%! W Polsce pierwszy raz od 50 lat wykonywane testy na kiłę pokazują gwałtowny wzrost liczby zakażonych. Kiłą od początku tego stulecia co roku zakaża się ok. 10 tysięcy osób ale szacuje się, że w tym roku liczba infekcji może się zwiększyć o 30%.
Powszechne lekceważenie badań na choroby weneryczne i fałszywe przekonanie, że leczy się je równie łatwo jak katar, powoduje, że codziennie chorobami przenoszonymi drogą płciową zaraża się 1,5 mln osób (nie licząc HIV i WZW typu B, którym też można się zarazić podczas kontaktu seksualnego)!
W dzisiejszych czasach chorobom wenerycznym sprzyja Internet!
Aranżowanie za pomocą mediów społecznościowych i portali często anonimowych spotkań podczas których dochodzi do stosunków seksualnych, nieużywanie prezerwatyw, zbliżenia z wieloma partnerami i uprawianie seksu pod wpływem alkoholu i narkotyków, to główne czynniki sprzyjające rozprzestrzenianiu się zakażeń.
Pamiętaj! Wirusem, bakterią lub pasożytem wywołującym choroby weneryczne, możesz się zarazić podczas każdego kontaktu seksualnego.
Do zakażenia może dojść nie tylko podczas stosunków waginalnych, ale także oralnych i analnych.
Co pokazują badania na choroby weneryczne - grupy wiekowe, w których najczęściej stwierdza się obecność kiły! Zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet największą liczbę przypadków kiły odnotowuje się w przedziale wiekowym 30 – 44 lata, zaś na drugie miejsce wysuwa się grupa wiekowa 25 – 29 lat. Stwierdza się również, coraz więcej przypadków kiły wrodzonej u dzieci - matka nieświadoma infekcji zaraża dziecko. Wśród obu płci kiła występuje częściej niż rzeżączka.
7 patogenów, którymi najczęściej się zarażamy…
- Kiła (syfilis) - choroba spowodowana zakażeniem bakterią - krętkiem bladym (Treponema pallidum).
- Rzeżączka - wywoływana przez bakterie - dwoinki rzeżączki . Kobiety mogą się nią zarazić nie tylko przez kontakt seksualny, ale nawet przez brak higieny - używanie ręcznika zakażonej osoby.
- Opryszczka - choroba wirusowa powodująca powstawanie na ustach i narządach płciowych niewielkich pęcherzyków, które przekształcają się w ranki i zwiększają ryzyko infekcji innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
- Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) - pierwotniak, który powoduje rzęsistkowice -chorobę zapalną dróg moczowo-płciowych.
- Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) - najgroźniejsze jego typy mogą prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy i innych nowotworów.
- Chlamydia trachomatis - bakterie, które atakują zarówno mężczyzn, jak i kobiety mogą być przyczyną niepłodności.
- Wirus HIV - ludzki wirus niedoboru odporności. HIV jest wirusem, który może wywołać chorobę AIDS. Nosiciele HIV mogą żyć latami bez objawów klinicznych choroby.
Testy diagnostyczne wykrywające choroby weneryczne
Większość badań wymaga konieczności wizyty w laboratorium. W zależności od patogenu w kierunku, którego wykonywane jest badanie zostaną wykonane:
1. Badania immunologiczne z krwi (wykrywanie przeciwciał)
2. Badania mikrobiologiczne z wymazów (zmiany skórne) lub posiewy materiału
3. Badania mikroskopowe (mocz)
W przypadku testu w kierunku wirusa HIV, wynik badania powinieneś zawsze otrzymać w osobnej kopercie. Polskie rekomendacje wymagają, aby każdy wynik dodatni testu na HIV został potwierdzony - w razie wyniku wątpliwego lub dodatniego, poproszony zostaniesz o ponowne oddanie krwi do badania. Jeżeli test potwierdzenia również wskaże wynik dodatni, lekarz lub przeszkolony diagnosta laboratoryjny poinformuje Cię o dalszych zaleceniach i skieruje do poradni. Pamiętaj, stosowane terapie antyretrowirusowe często pozwalają zahamować rozwój AIDS.
Testy na choroby weneryczne w aptece!
Testy na choroby weneryczne, w tym test na kiłę, są obecnie dostępne w dobrych aptekach! Są to profesjonalne testy diagnostyczne do użytku domowego do wykrywania chorób przenoszonych drogą płciową, wykonywane z krwi po nakłuciu palca.
Dostępny od niedawna w aptekach - test na kiłę do użytku domowego - jest jednym z najlepszych badań w kierunku zakażenia syfilisem. Wiarygodność testu jest bardzo wysoka - wynosi 98%. Jest to skuteczna alternatywa dla badań laboratoryjnych, które często wiążą się z dodatkowym czasem, ogromnym stresem i często poczuciem wstydu. Niejednokrotnie, jest to właśnie powód dla którego unikamy badań.
Chcesz się zbadać? Wykonaj już teraz domowy test na choroby weneryczne!
Test na kiłę LabHome należy do najlepszych testów tzw. swoistych. Jest to test, który wykrywa obydwie klasy przeciwciał - przeciwciała przeciwko krętkom kiły w klasie IgM (świeże zakażenie) oraz klasie IgG (zakażenie przetrwałe, kiła utajona). Jest to ogromna zaleta ponieważ test wykrywa zarówno świeże infekcję (już kilka tygodni po prawdopodobnym zarażeniu) jak i infekcje wieloletnie, pozostające w fazie utajenia i często nie wykazującej objawów.
Czy objawy chorób wenerycznych są zawsze widoczne?
W wielu przypadkach choroby przenoszone drogą płciową przebiegają bezobjawowo. Choroby diagnozowane są dopiero wtedy, gdy dochodzi do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Z tego powodu aby wykonywać kontrolnie testy na choroby weneryczne.
W przypadku kiły 50% zainfekowanych osób nie ma żadnych objawów. Co można zaobserwować / objawy kiły:
- wrzód na penisie, genitaliach, sromie, ustach lub okolicach odbytu, który może być bezbolesny
- kilka tygodni później pojawia się wysypka, która może występować na dłoniach oraz podeszwach stóp
- kiła może również nie dawać żadnych objawów przez wiele lat, ale nieleczona może nadal szkodzić zdrowiu
Choroby weneryczne, w tym kiła dają ciężkie powikłania zdrowotne. Nie lekceważ zagrożenia i wykonuj regularnie badania - ZBADAJ SIĘ!
Artykuł zewnętrzny