Nie osądzają nas i w pełni akceptują – czy nie tego każdy z nas pragnie w życiu? To właśnie gwarantuje nam posiadanie zwierzęcia w domu lub bliski kontakt z nim. Zwierzaki mają dobry wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne, dlatego coraz modniejsze stają się terapie z udziałem zwierząt.
Dobroczynne skutki przebywania w towarzystwie zwierząt są znane od lat. Od niedawna wykorzystuje się je również w profesjonalnych terapiach dla dzieci i dorosłych.
Najpopularniejsze terapie z udziałem zwierząt:
Dogoterapia
To bardzo popularna terapia z udziałem psów. Praktykowana zwłaszcza w pracy z dziećmi, lecz nie tylko. Kontakt z psem uspokaja, łagodzi stres, pomaga i uczy okazywać uczucia, przy którym nie ma się zahamowani, jak przy człowieku. Ćwiczenia z psem są formą zabawy, więc wyzwalają także endorfiny.
Głaskanie miękkiego futra obniża stres i uspokaja, wycisza, poza tym wprawia nas w dobry humor. Ćwiczenia, a nawet karmienie psa uczy odpowiedzialności, zaufania, wrażliwości, stymuluje mózg i pracę mięśni oraz poprawia koncentrację.
Felinoterapia
To terapia z udziałem kota, która zyskuje coraz więcej fanów, także w Polsce. Stosuje się ją dla ludzi w każdym wieku dla poprawy kondycji psychicznej. Wykorzystywana jest także do leczenia autyzmu, ADHD, zespołu Aspergera, zespołu Downa, przy zaburzeniach lękowych, depresji, przy chorobach psychicznych, dystrofii mięśni i wielu innych.
W Szwecji stosuje się powszechnie pomoc kotów do leczenia autyzmu, gdyż lekarze zauważyli, że kot potrafi przebić się do świata takiego dziecka i pomaga komunikować mu się ze światem zewnętrznym (kot obniża lęki, wzbudza zaufanie, uczy nawiązywania relacji, okazywania emocji itd.).
Na co dzień zabawa z kotem daje nie tylko przyjemność, lecz także zmniejsza ciśnienie krwi, potrafi unormować rytm pracy serca. Jak obniżyć cholesterol? Pomóc może zabawa z własnym kotem. Poza tym głaskanie kota, podczas, gdy pupil mruczy, uspokaja, odpręża, poprawia pracę serca, zmniejsza stres, a organizm wytwarza hormony szczęścia – endorfiny, dzięki którym czujemy się zadowoleni.
Hipoterapia
Konie to jedne z najinteligentniejszych zwierząt, które są bardzo empatyczne i przywiązują się do człowieka. Hipoterapia, czyli jedna z pierwszych terapii, w której uczestniczą zwierzęta, wykorzystuje dobroczynne działanie koni, np. w leczeniu niepełnosprawności oraz poprawie sprawności fizycznej i psychicznej. Poleca się taką terapię dla osób z problemami neurologicznymi, ortopedycznymi, psychicznymi, ale też na przykład dla ludzi z nadciśnieniem tętniczym, otyłością itd.
Jeżeli więc myślisz, jak obniżyć cholesterol, powinieneś spróbować jazdy konnej. Efekty hipoterapii poprawiają równowagę, koordynację ruchów, zmniejszają napięcie mięśni, zwiększają wydolność płuc, mogą obniżyć ciśnienie krwi, poprawiają perystaltykę jelit oraz zwiększają samoocenę, kontakt z ludźmi, zmniejszają stres.
Reklama