Żyć Dobrze

Życie singla

Życie singla

Małżeństwo? Rodzina? I inne pytania. Jak zwykle żeby poznać nasze aktualne preferencje trzeba zrobić badania. Jak pokazują wyniki sondażu CBOS „Kontrowersje wokół różnych zjawisk dotyczących życia małżeńskiego i rodzinnego", liczba dorosłych Polaków zwlekających z decyzją o zawarciu małżeństwa znacząco wzrasta.

 

Aż 25 proc. dorosłych Polaków to panny i kawalerowie - donosi sondaż CBOS. Co powoduje, że przestaliśmy się spieszyć z decyzją o formalizacji związku? Wedle opinii respondentów kluczowej roli nie odgrywają już takie czynniki jak trudności materialne czy problemy mieszkaniowe (w porównaniu do badania z roku 1996), ale czynniki psychologiczne oraz tryb życia, jaki prowadzimy, w tym sfera zawodowa. Duże znaczenie ma także postępująca liberalizacja poglądów Polaków o rodzinie i małżeństwie.

 

 zycie singla 1

 

Oto jak przedstawiały się odpowiedzi na pytanie, dlaczego kobiety odkładają decyzję o małżeństwie:

  • 48 proc. - obawa przed tym, że małżeństwo będzie nieudane,
  • 40 proc. - obawa przed tym, że przeszkodzi im to w ich karierze zawodowej,
  • 39 proc. - brak odpowiednich warunków mieszkaniowych,
  • 36 proc. - trudności ze znalezieniem odpowiedniego kandydata na męża,
  • 36 proc. - dążenie współczesnych kobiet do życia bez zobowiązań,
  • 35 proc. - obawa przed pogorszeniem własnej sytuacji materialnej w związku z założeniem rodziny.

 

A tak odpowiadali ankietowani na pytanie, dlaczego mężczyźni coraz chętniej przedłużają swój stan kawalerski:

  • 53 proc. - wybór wolności i życia bez zobowiązań,
  • 39 proc. - obawy przed trudnościami materialnymi,
  • 38 proc. - obawy przed trudnościami mieszkaniowymi,
  • 37 proc. - brak gotowości do podjęcia obowiązków rodzicielskich.

 

Singiel smutny czy szczęśliwy?

Badania CBOS dodatkowo pokazały, że zdecydowana większość Polaków nie uważa życia singli za ciekawsze od życia osób, które pozostają w stałych związkach. Takiemu stwierdzeniu zaprzeczyło aż 67 proc. respondentów. Co piąty badany nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Innego zdania było tylko 16 proc. badanych, a zaledwie 4 proc. z nich było w pełni przekonanych o tym, że to życie singli jest o wiele ciekawsze. Co tydzień nowa kobieta, randki, hotel, imprezy...

Zgodnie z szacunkami GUS-u, w Polsce mamy obecnie 5 milionów singli, a do roku 2030 ta liczba wzrośnie do 7 milionów. Jak to możliwe, że tylu ludzi wybiera życie w pojedynkę skoro przytoczone badania CBOSu wyraźnie pokazują, że życie w związku jest o wiele ciekawsze?