Jak używać świateł w samochodzie

Jak używać świateł w samochodzie? Garść praktycznych wskazówek dla kierowców

Światła w samochodzie mają przede wszystkim poprawiać komfort jazdy oraz wpływać na bezpieczeństwo zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Ich niewłaściwe stosowanie wiąże się z mandatami oraz punktami karnymi. To doskonały czas na odświeżenie informacji na temat prawidłowego używania oświetlenia pojazdu.

Światła w samochodzie – rodzaje i zasady ich używania

Każde auto jest wyposażone w światła mijania (krótkie). Jest to podstawowy rodzaj oświetlenia pojazdu. Należy ich używać cały czas bez względu na porę dnia czy roku (chyba że przepisy prawa nakazują lub zezwalają na korzystanie z innego rodzaju oświetlenia).

Kolejne są światła do jazdy dziennej. Czym różnią się od wyżej opisanych? Można z nich korzystać od świtu do zmierzchu zamiast świateł mijania, ale tylko wtedy, gdy pozwalają na to warunki pogodowe, czyli występuje normalna przejrzystość powietrza. Jeśli jednak aura nie jest najlepsza, to należy wybrać światła mijania, które oświetlają drogę przed pojazdem. Zasady te są regulowane art. 51 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Oświetlenie drogowe pozwala na dokładne doświetlenie przestrzeni przed samochodem. Kierowca może z nich korzystać od zmierzchu do świtu na nieoświetlonych odcinkach dróg zamiast świateł mijania lub razem z nimi, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Należy pamiętać także o tym, aby zawsze przełączyć je na światła mijania w następujących sytuacjach:

 • gdy z naprzeciwka zbliża się pojazd, którego kierowca już wyłączył ten rodzaj oświetlenia,
 • w momencie podjeżdżania do pojazdu poprzedzającego, jeśli jego kierowca może zostać oślepiony.

Światła przeciwmgielne są przeznaczone do jazdy w trudnych warunkach, gdy przejrzystość powietrza nie jest dostatecznie dobra. W przypadku tego oświetlenia także należy zachować szczególną ostrożność, gdyż może ono oślepić innych uczestników ruchu. Zasady prezentują się w następujący sposób:

 • światła przeciwmgielne przednie mogą być stosowane w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, która jest wynikiem opadów, mgły lub innych zjawisk atmosferycznych,
 • światła przeciwmgielne tylne mogą być włączone jedynie, gdy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność na mniej niż 50 m (należy je niezwłocznie wyłączyć, gdy warunki ulegną poprawie).

Dodatkowo przepisy ruchu drogowego dają możliwość korzystania  nich od zmierzchu do świtu na krętych drogach, nawet jeśli warunki pogodowe są dobre. Więcej ciekawych informacji na temat świateł przeciwmgielnych znajdziesz pod adresem:  https://rankomat.pl/samochod/swiatla-przeciwmgielne.

 

Światła awaryjne i pozycyjne – co trzeba o nich wiedzieć?

Światła awaryjne, jak sama ich nazwa wskazuje, mogą być używane wyłącznie w momencie awaryjnego postoju pojazdu oraz innych sytuacjach określonych jasno w Kodeksie drogowym. Ten obowiązek dotyczy wszystkich kierujących, który zostali zmuszeni do zatrzymania z powodu uszkodzenia samochodu lub wypadku:

 • na drogach ekspresowych i autostradach,
 • na drogach twardych poza obszarem zabudowanym (w razie postoju na jezdni w miejscu niedozwolonym lub na poboczu, jeśli pojazd nie jest dobrze widoczny),
 • na drogach twardych na obszarze zabudowanym (w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym niedozwolone jest zatrzymywanie).

Używanie świateł awaryjnych ostrzega innych uczestników ruchu o problemach, dzięki czemu mogą oni zachować szczególną ostrożność. Należy pamiętać także o tym, aby w odpowiedniej odległości od unieruchomionego pojazdu umieścić trójkąt ostrzegawczy.

Do czego służą światła pozycyjne? Ich zadaniem jest oświetlenie pojazdu, gdy nie jest on dostatecznie dobrze widoczny ze względu na warunki pogodowe. Mogą być także używane w takich samych sytuacjach, jak oświetlenie awaryjne, jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony.

Pamiętaj! Światła pozycyjne powinny być włączone również w holowanym pojeździe, jeśli widoczność na drodze nie jest odpowiednia.

 

Jakie są kary za nieprawidłowe stosowanie świateł w samochodzie?

Niewłaściwe stosowanie świateł w pojeździe to wykroczenie skutkujące możliwością nałożenia mandatu i punktów karnych przez uprawnione do tego organy. Najczęstsze przewinienia związane z oświetleniem dotyczą przede wszystkim:

 • jazdy bez świateł mijania lub do jazdy dziennej od świtu do zmierzchu – mandat 100 zł i 2 punkty karne,
 • jazdy bez świateł mijania lub do jazdy dziennej od zmierzchu do świtu – mandat 300 zł i 4 punkty karne,
 • zakrywania świateł – mandat 300 zł i 3 punkty karne,
 • jazdę bez świateł mijania lub do jazdy dziennej w tunelu – mandat 200 zł i 4 punkty karne,
 • jazdę na światłach drogowych niezgodnie z przepisami – mandat 200 zł.

Oświetlenie w samochodzie ma przede wszystkim zapewnić komfort kierowcy, a także bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Korzystanie z nich niezgodnie z przeznaczeniem może stanowić poważne zagrożenie. Pamiętaj, że w takim przypadku ryzykujesz nie tylko otrzymaniem mandatu i punktów karnych, ale także spowodowaniem kolizji lub wypadku. Każdy kierowca musi wiedzieć, kiedy powinien korzystać z konkretnego rodzaju świateł w samochodzie.

Artykuł zewnętrzny